Impeachment Trumpa: Republikáni chtějí projevy zvládnout za čtyři dny, demokraté protestují

Úvodní projevy obžaloby a obhajoby v procesu impeachmentu proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi by měly trvat 24 hodin na každé straně sporu. V předloze organizační rezoluce, která unikla do amerických médií, to navrhuje šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell. Projevy by přitom měly být rozloženy maximálně do čtyř dnů.

O návrhu McConnellovy organizační rezoluce, kterou demokraté kritizují, by podle agentury Reuters mohla horní kongresová komora hlasovat ještě dnes. Právě Senát v impeachmentovém procesu funguje v roli soudu.

Po čtyřech dnech úvodních řečí by podle návrhu rezoluce měli senátoři dostat až 16 hodin na dotazy na zástupce obžaloby i obhajoby. Následovat má čtyřhodinová debata. O tom, zda budou pozváni svědci a zda budou moci být předloženy nové důkazy, by se podle McConnellova návrhu mělo rozhodnout až po otázkách senátorů a debatě, tedy pravděpodobně až příští týden. Demokraté požadovali, aby se o svědcích rozhodlo co nejdříve.

Demokraté předložený návrh organizační rezoluce kritizují a upozorňují na to, že McConnell slíbil vést proces stejným způsobem jako tomu bylo v případě demokratického prezidenta Billa Clintona v roce 1999. Média ještě před McConnellovým zveřejněním návrhu rezoluce vycházela z toho, že úvodní řeči obhajoby a obžaloby zaberou až deset dní.

Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer uvedl, že McConnell se snaží impeachmentový proces vyřídit co nejrychleji. V prohlášení Schumer kritizoval také snahu republikánů zkomplikovat předvolání svědků. Návrh rezoluce, ke kterému může předložit dodatky, označil za "národní ostudu". Bílý dům naopak návrh na rychlý proces přivítal.

"V této rezoluci senátor McConnell říká, že nechce předložit žádný existující důkaz a že nechce předložit ani žádný nový důkaz. Proces bez důkazů - bez záznamů, beze svědků, bez dokumentů - není vůbec procesem. Je to zástěrka," řekl vůdce demokratů v horní komoře.

Schumer již ohlásil, že jakmile McConnell předloží návrh rezoluce v plénu, tak on předloží dodatky, kterými chce přístup republikánů upravit. Součástí návrhu dodatků budou mimo jiné požadavky na předvolání svědků a na předložení dalších dokumentů.

As soon as Senator McConnell offers this resolution, I will be offering amendments to address the many flaws in this deeply unfair proposal and to subpoena the witnesses and documents we have requested. pic.twitter.com/g25Xl8RTmU

— Chuck Schumer (@SenSchumer) January 21, 2020

K prosazení dodatků ale demokraté potřebují ve stočlenném Senátu nejméně 51 hlasů, k dispozici ale mají 47 křesel. S předvoláním svědků by jim ale někteří republikáni mohli pomoci, především senátor za Utah Mitt Romney, který se kritikou vůči Trumpovi netají. Romney již podle portálu The Hill oznámil, že žalobu bere velmi vážně a že chce dostát senátorské přísaze, zároveň ale konstatoval, že se za návrh rezoluce předložený McConnellem postaví a že o svědcích se rozhodne až po úvodu procesu.

"Pokud bude pokus hlasovat o svědcích před zahajovacími řečmi, tak budu proti této snaze," řekl Romney.

Americký Senát dnes fakticky zahájí proces, který může vést k sesazení prezidenta Donalda Trumpa z funkce. Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů vznesla proti šéfovi Bílého domu ústavní žalobu za zneužití úřadu a obstrukce vůči Kongresu. Formálně proces začal již minulý týden ve čtvrtek čtením žaloby. K tomu, aby prezidentova vina byla ve 100členném Senátu uznána, je třeba dvoutřetinová většina. Tu demokraté podle analytiků nezískají.

Související

Donald Trump

Trumpovi obhájci ústavní žalobu odmítají jako pomstu demokratů

Obvinění Donalda Trumpa z "podněcování ke vzpouře" je protiústavní, nepodložené a politicky motivované. S takovým vyjádřením zahájila svou hlavní argumentaci exprezidentova obhajoba během čtvrtého dne projednávání ústavní žaloby v americkém Senátu. Trumpův tým ve své prezentaci útočil na politiky Demokratické strany i na média, na kontě má také vícero zavádějících tvrzení.

Více souvisejících

Impeachment Donald Trump Senát USA Prezident USA Mitch McConnell Chuck Schumer Mitt Romney

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 6 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy