Venezuelský prezident Nicolás Maduro v televizním projevu prohlásil, že úřady při nezdařeném pokusu o vpád do země a svržení režimu zajaly 13 "teroristů", včetně dvou amerických občanů, které popsal jako žoldnéře. Uvedla to dnes agentura Reuters.
Maduro také předvedl pasy a další doklady dvou zaměstnanců floridské firmy Silvercorp, jejíž vlastník se ještě dříve přihlásil k odpovědnosti za nezdařenou akci.
Americký prezident Donald Trump ve Washingtonu reagoval, že jeho vláda nemá nic společného s touto situací ve Venezuele.
Venezuelská vláda v neděli oznámila, že odrazila pokus o námořní invazi z Kolumbie organizovaný Spojenými státy. Tvrdila, že osm najatých žoldnéřů zabila a zajala agenta americké protidrogové agentury DEA.
Reuters ve zprávě o Madurově vystoupení v televizi označil zajaté Američany za Lukeho Denmana a Airana Berryho, v jiné zprávě ale Berrymu přisoudil křestní jméno Aaron. Šlo o zprávu, podle které se k nezdařenému pokusu o Madurovo svržení přihlásil americký válečný veterán, bývalý příslušník speciálních sil Jordan Goudreau, který na Floridě vede bezpečnostní firmu Silvercorp. "Pracovali se mnou. Jsou to moji kluci," řekl po zajetí Berryho a Denmana.
Oba Američané byli zadrženi v pondělí, při následné razii na komplice nedělního pokusu o invazi. Pravděpodobně jsou zadržováni ve věznici vojenské rozvědky, napsal Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s celou záležitostí.
Opoziční vůdce Juan Guaidó zpochybnil vládní verzi nedělních událostí. Maduro se podle něj snaží odlákat pozornost od jiných problémů, včetně krvavé vězeňské vzpoury či bitvy zločineckých gangů v Caracasu.
Podrán mentir, pero jamás ocultar esta realidad: Maduro no tiene el control del país, y mientras él siga usurpando Miraflores, solo habrá más caos.Es urgente un Gobierno de Emergencia Nacional para estabilizar Venezuela y salir de este desastre.
— Juan Guaidó (@jguaido) May 3, 2020
Štáb opozičního vůdce v prohlášením popřel tvrzení médií, že si prý najal Silvercorp k násilnému odstranění Madura. Ujistil, že se Silvercorp neudržoval žádné vztahy, ani nenese odpovědnost za akci. Vybídl také k respektování lidských práv zajatců.
Americký představitel, který si nepřál být jmenován, ujistil, že americká vláda nebyla do incidentu zapletena, napsal Reuters a dodal, že podle jiného zdroje, obeznámeného s analýzami zpravodajských služeb, ani americké tajné služby neměly se vpádem do Venezuely nic společného.
Související
Americká armáda využila při utajované operaci ve Venezuele umělou inteligenci
Historie amerických speciálních sil. Zajetí Madura připomíná chvíle slávy i selhání
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
před 2 hodinami
Sarah Fergusonová řeší dilema. V USA chtějí kvůli Epsteinovi rozhovor i svědectví
před 3 hodinami
Zemřela Božena Jirků, stála za Nadací Charty 77 a Kontem Bariéry
před 4 hodinami
Vražda v Prostějově. Obviněný je podezřelý i z dalších sedmi trestných činů
před 5 hodinami
Jarní počasí se v dubnu vrátí, naznačuje výhled. Bude až 16 stupňů
před 5 hodinami
Novinky k pardubickému případu. Policie zadržela první údajné pachatele
před 6 hodinami
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
před 7 hodinami
Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem
před 8 hodinami
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
před 9 hodinami
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
před 10 hodinami
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
před 11 hodinami
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
před 11 hodinami
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
před 12 hodinami
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
před 13 hodinami
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
před 14 hodinami
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
před 15 hodinami
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
před 16 hodinami
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Tato otázka se stala velmi aktuální poté, co se Írán minulý pátek pokusil zasáhnout společnou britsko-americkou vojenskou základnu Diego Garcia v Indickém oceánu. Britský ministr obrany John Healey potvrdil, že byly vypáleny dvě rakety – jedna selhala a druhá Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? la úspěšně sestřelena.
Zdroj: Libor Novák