Jak usmířit Ameriku? Impeachment je dobrý začátek, míní profesor

NÁZOR – Pro Spojené státy jsou nyní klíčové dvě věci, tvrdí politolog E. J. Doinne v komentáři pro server Washington Post. Profesor z Georgetown University za ně označuje překonání „nemravného, lživého a antidemokratického“ prezidentství Donalda Trumpa a přiznání Republikánské strany, že Trump prohrál loňské volby a nese podíl na podněcování povstání proti americkému systému svobodného vládnutí.

Ztráta paměti, vyhýbání se, odmítání

Z tohoto důvodu považuje Doinne za správné, že kongresmani z Demokratické strany prosadili otázku impeachmentu v reakci na Trumpovo podněcování útoku na Kapitol i samotný demokratický proces, jehož extrémně násilná povaha je stále zřetelnější díky nově zveřejňovaným záběrům.

Impeachment byl prosazen hlasy 232 kongresmanů, proti jich bylo 197, přičemž 10 republikánů podpořilo demokraty, nastiňuje politolog. Vysvětluje, že základní otázku celé debaty představují kroky, které jsou nezbytné k opětovnému usmíření amerického národa.

„Řešení prosazované většinou republikánů? Ztráta paměti, vyhýbání se a odmítání,“ kritizuje autor komentáře. Republikánská strana podle něj zapomíná, jakou roli sehrála při podpoře Trumpa během uplynulých čtyř let, vyhýbá se spoluzodpovědnosti, kterou nese za šíření Trumpovy nebezpečné lži, že volby – v nichž rozhodně zvítězili demokraté – ve skutečnosti „ukradl“ Joe Biden, stejně jako odmítá odpovědně sdělit svým stoupencům pravdu o volbách i Trumpovi samotném, jak výmluvně ukázal senátor Mitt Romney během debaty sboru volitelů.

Existuje názor, který nesdílejí pouze „zametači“ z Republikánské strany, že impeachment Trumpa jen naruší Bidenovy snahy zahájit své prezidentství velkorysým a sjednocujícím stylem, připouští profesor. Míní, že republikáni se upnuli k tomuto argumentu, když ve středu bránili vyvolání impeachmentu, několik z nich Trumpa hájilo a hledalo záminku, aby mohli naposledy hlasovat v jeho prospěch.

Mnozí z těch, kteří byli minulí týden ochotni rozdělit zemi a zpochybnit Bidenovo vítězství, se změnili doslova ve františkánské apoštoly prosazující vřelou pospolitost jako jediný cíl, poukazuje Doinne, který cituje republikánského kongresmana Toma Colea: „Dívejme se kupředu, ne zpět. Sjednoťme se, nerozdělujme se. Oslavujeme pokojné předání moci novému prezidentovi, než abychom odvolávali starého prezidenta.“

Tato slova znějí mile, jen dokud se tvrdě nepoučíme z historie, která ukazuje, že po hluboce rozdělujícím zápasu nelze nastolit trvalejší jednotu, pokud jedna ze stran nadále šíří mýty, pokud ti, kteří zemi rozdělili, odmítají připustit svou roli v prohlubování rozkolu, pokud jsou zločiny zameteny pod koberec utkaný z vláken politicky pohodlného zapomnění, varuje politolog.

Snahy vytvořit nový řád rasové spravedlnosti v jižanských státech po občanské válce v USA téměř půlstoletí hatily mýty zastánců konfederace, kteří válku o otroctví prezentovali jako čestnou porážku a obrodu – demokratizaci nespravedlivé společnosti – jako útlak, připomíná expert. Dodává, že Výmarská republika, německý vznešený demokratický experiment, padla částečně kvůli neochotě politických elit přiznat vlastní selhání v první světové válce a přijmout nový režim.

Není smír bez pokání

„V současnosti se Spojené státy posunou vpřed, pouze pokud budou Trumpovy radikální útoky na demokracii pojmenovány a odsouzeny, pouze pokud budou jeho lživá tvrzení odmítnuta jeho vlastní stranou, pouze pokud bude každá forma lživé analogie směřující ke zlehčení či relativizaci Trumpova ostudného jednání plně a zcela odsouzena,“ pokračuje autor komentáře. Kvituje tak pokus republikánské kongresmanky Liz Cheneyové nabídnout straně lepší cestu a připomíná, že její podporu Trumpovu impeachmentu opakovaně ocenili i demokraté.

Podle Cheneyové se prezident odevzdal davu, který sám svolal, zažehl útok a za vše, k čemu došlo, nese odpovědnost, jelikož bez jeho přičinění by k událostem na Kapitolu nedošlo, upozorňuje politolog. Dodává, že kongresmanka situaci označila za největší zradu amerického prezidenta vůči úřadu a přísaze na ústavu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podobně vystoupil třetí nejvýše postavený republikánský kongresman Kevin McCarthy, který patřil k Trumpovým nejvíce servilním obhájcům, ale nyní jej vyzval, aby „odolal svodům další polarizace“, poukazuje Doinne. Vyzdvihuje, že i McCarthy ovšem přiznal, že volby legitimně vyhrál Biden, až po násilných a znepokojivých událostech, z čehož vyvozuje, že společnost polarizující politici se vůči polarizaci postaví teprve ve chvíli, kdy je jejich nečestná hra pojmenována.

Demokratický kongresman Jim McGovern soudí, že k událostem na Kapitolu by nikdy nedošlo, pokud by všichni vystupovali jednotně a ohradili se vůči prezidentovi ve chvíli, kdy neříkal Američanům pravdu a šířil velkou lež, poukazuje profesor. Doplňuje McGovernův názor, že jednoty nelze dosáhnout bez pravdy a odpovědnosti.

Demokratický senátor Chris Coons, bývalý posluchač kněžského semináře, který je podle autora komentáře jedním z nejsmířlivějších amerických vrcholných politiků, minulý týden v televizi CBS prohlásil, že smír může přijít pouze s pokáním. Politolog pak souhlasí s republikánem McGovernem, že cesta k pokání je dlážděna pravdou a odpovědností. „Můžeme být vděční, že deset republikánských kongresmanů, kteří hlasovali pro impeachment, učinilo první kroky,“ uzavírá Doinne.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Impeachment vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 59 minutami

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

před 8 hodinami

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

před 9 hodinami

Donald Trump

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

před 9 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Půl milionu lidí na pokraji smrti: Každý pátý obyvatel Pásma Gazy čelí hladomoru, varuje zpráva OSN

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje. Podle nejnovější zprávy pod záštitou OSN čelí každý pátý obyvatel Gazy akutnímu hladovění, přičemž celý region směřuje k plnohodnotnému hladomoru. Tato varování přicházejí téměř tři měsíce po izraelském zablokování přístupu k humanitární pomoci, která je pro přežití více než dvou milionů Palestinců naprosto klíčová.

před 10 hodinami

V Pásmu Gazy může zemřít hlady do 48 hodin 14 tisíc dětí

Situace v Gaze se dramaticky zhoršuje a humanitární pracovníci varují, že bez okamžité pomoci může dojít ke katastrofě nevídaných rozměrů. Podle Toma Fletchera, britského diplomata a hlavního koordinátora humanitární pomoci OSN, může během příštích 48 hodin zemřít až 14 000 novorozenců, pokud se k nim nedostane potřebná výživa.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy