Jaká je budoucnost americké politiky? Politolog rozebral dopady Trumpovy vlády

NÁZOR - Nejpozoruhodnější věcí na uplynulých bouřlivých týdnech v americké politice není vystupování prezidenta Donalda Trumpa, ale jeho Republikánské strany. V komentáři pro server Washington Post to tvrdí Fareed Zakaria, komentátor a politolog z think tanku Berggruen Institute.

Zlomový bod pro Republikány

Trump podle politologa jednal tak, jak avizoval - zpochybnil volební výsledky, odmítal slíbit poklidné předání moci, podporoval extremismus a dokonce i násilí. Po útoku na americký Kongres však pouze deset republikánských kongresmanů hlasovalo pro zahájení Trumpova impeachmentu, poukazuje autor komentáře.

Zakaria upozorňuje, že jen pár hodin po vpádu na Kapitol většina republikánských kongresmanů, včetně předsedy jejich klubu Kevina McCarthyho, hlasovala v souladu s požadavky davu, především v otázce anulování legitimních voleb, a tudíž svržení legitimní vlády.

"Odradí tato otrocká loajalita vůči drahému vůdci některé republikány? Může to být tak, že Trump nakonec dotlačil stranu ke zlomovému bodu?" táže se politolog. Zdůrazňuje, že navzdory přesvědčení mnoha lidí o nesmrtelnosti politických stran, tyto strany mohou zaniknout a také zanikají, což platí i pro Spojené státy.

První politickou stranou v USA byla svým způsobem Federalistická strana vedená Alexanderem Hamiltonem a Johnem Adamsem, která se však přiklonila k autoritářství a ztratila ideologickou konsistenci a integritu, nastiňuje Zakaria. Dodává, že definitivně zanikla po svém odporu vůči britsko-americké válce z roku 1812, který byl považován za velezradu.

Lepší historické paralely se současností ale poskytuje kolaps Strany Whigů, která byla založena jako opozice prezidenta Andrewa Jacksona a zahrnovala otrokářskou i protiotrokářskou frakci, konstatuje autor komentáře. Vysvětluje, že v roce 1848 se strana pokusila toto rozdělení překonat nominací známého generála Zachary Taylora, otrokáře bez politické historie, což ale většina jejího establishmentu nakonec odmítla.

Taylor měl sice velkou šanci vyhrát prezidentské volby, ale jeho nominace vedla protiotrokářskou frakci k odchodu, přičemž tento rozkol nakonec pomohl vzniku Republikánské strany a do konce 50. let 19. století se Strana Whigů propadla do zapomnění, uvádí Zakaria. Pokládá otázku, zda může jít o paralelu se stávajícím dění ve Spojených státech.

Bezprecedentní trend

"Moderní Republikánská strana dlouho zahrnovala mnoho frakcí, jejichž soužití nebylo bezproblémové - libertariány, evangelíky, obhájce pravomocí jednotlivých států a - buďme upřímní - rasisty," pokračuje politolog. Podotýká, že straně se dlouhá desetiletí dařilo toto rozdělení překlenovat, ale v posledních letech ji do krize ženou dva faktory.

Prvním je skutečnost, že válka v Iráku a globální finanční krize zlomily republikánskému establishmentu páteř, což otevřelo cestu Trumpovi, který se neobracel na zdiskreditované stranické elity, ale na republikánské voliče za pomoci neotesané kulturní a rasové rétoriky, míní Zakaria. Za druhý faktor označuje rostoucí vědomí stranických lídrů, že republikáni nejsou většinovou stranou - v posledních osmi prezidentských volbách získal republikánský kandidát jen jednou většinu hlasů, a to ještě v roce 2004 v době dozvuků teroristických útoků z 11. září a na začátku irácké války.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Tento trend je v amerických dějinách bezprecedentní, ale díky volebnímu systému, senátu a překreslování volebních obvodů jsou republikáni nadále schopni držet moc i bez zisku většiny, vysvětluje politolog. Upozorňuje, že v důsledku je strana méně vnímavá vůči požadavkům této většiny, elitám a médiím hlavního proudu. "Našla cestu jak prosperovat díky péči o svůj menší ekosystém, vytváření vlastních faktů, teorií a hrdinů," dodává Zakaria s tím, že tento ekosystém se nyní rozpadá.

Televize Fox News, která je klíčová pro schopnost strany indoktrinovat své voliče mýty, polopravdami a nepravdami, ztrácí postavení na trhu, jelikož noví hráči - především Newsmax a One America News - jsou ochotní zajít ve světě fantasií mnohem dále než Fox News, konstatuje politolog. Za ještě důležitější ale považuje to, že voličské jádro republikánů se postupně, ale podstatně zmenšuje.

Částečně jde o dlouhodobý demografický trend, částečně je na vině Trump, deklaruje autor komentáře. Odkazuje na průzkumy veřejného mínění, dosluhujícího prezidenta nyní nepodporuje ani 40 % voličů a zhruba polovina politicky nevyhraněných Američanů je pro jeho sesazení z úřadu. Republikáni v politicky nevyhraněných oblastech se tak ocitají v neřešitelné situaci - bez přihlášení se k Trumpovi nezískají stranickou nominaci, ale pokud se k němu přihlásí, nedokážou zvítězit ve volbách, naznačuje Zakaria.

"Pokud tyto trendy přetrvají - a je to velké pokud v zemi, kde stranická loajalita zůstává velmi silná - můžeme být svědky nebezpečné dynamiky," pokračuje politolog. Nastiňuje, že někteří republikáni, jak elity, tak běžní voliči, mohou stranu opustit, jelikož nebudou ochotní upsat se Trumpovu klanovému kultu, čímž se Trumpova Republikánská strana stane ve většině oblastí Spojených států menšinovou a budou ji ovládat lidé odmítající americkou demokracii a hltají konspirační teorie.

Naštvaní svou slabostí budou tito republikáni stále ochotnější podpořit extrémní, ba dokonce násilné prostředky k prosazení svých cílů, obává se Zakaria. Nastiňuje, že budoucí republikáni v Kongresu tak mohou být velmi podobní davu, který minulý týden na Kongres zaútočil.

Související

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.
Henry Kissinger slaví 100 let.

Henry Kissinger slaví 100 let. Diplomat, který změnil dějiny a varoval před apokalypsou

Významný státník poválečného období Henry Kissinger je uznáván jako jedna z hlavních osobností americké zahraniční politiky. Jeho přínos k ukončení bojů ve Vietnamu mu v roce 1973 vynesl Nobelovu cenu za mír. Dodnes si udržuje politický vliv, jeho slova mají váhu a vyvolávají respekt. V sobotu 27. května slaví Henry Kissinger 100 let. Je poradcem dvou bývalých amerických prezidentů pro národní bezpečnost a také bývalým americkým ministrem zahraničí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Republikánská strana (USA) vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 36 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 2 hodinami

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

Rusko odhalilo požadavky pro mír na Ukrajině. Kyjev reagoval vlastními návrhy

Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Galuzin vyjmenoval podmínky, které si Moskva stanovuje pro případná mírová jednání. Po Kyjevu například chce, aby se zřekl členství v EU a NATO. Ukrajina reagovala vlastními požadavky, které považuje za jediné realistické. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy