Jaké budou dopady lednového útoku na Kapitol? Známý politolog naznačil scénář

NÁZOR - V americkém Kongresu začalo v tomto týdnu slyšení ohledně bezpečnostních selhání, která 6. ledna vedla k útoku ozbrojeného davu na Kapitol, poukazuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Politolog z think tanku Berggruen Institute to považuje za správné a užitečné, ale obává se, že podobná šetření téměř vždy vedou k dodatečným bezpečnostním opatřením a novým barikádám.

Otevřenost a přístupnost

Zakaria vzpomíná na Washington 80. let, kdy bylo snadné dostat se do Kongresu, procházet se tamními síněmi, obdivovat sochy a příležitostně narazit i na zákonodárce. Podotýká, že také Bílý dům byl tehdy relativně přístupný, jak byl ostatně projektován.

To je ale minulost a po útocích z Oklahomy v roce 1995, střelbě na Kapitolu v roce 1998 a teroristických útocích z 11. září 2001 musí zájemci o návštěvu Kongresu absolvovat přísně kontrolovanou prohlídku, která začíná povinným shlédnutím dokumentárního filmu v rozsáhlém návštěvním centru, nastiňuje politolog. Doplňuje, že mezitím vyrostly i nevzhledné zátarasy okolo Bílého domu, byly zablokovány části přilehlých ulic a od loňských protestů hnutí Black Lives Matter se situace jen zhoršila.

Situace se podle autora komentáře dále zhorší v důsledku událostí z 6. ledna. "Chápu potřebu bezpečnosti, ale v demokracii musí být vyvážena s otevřeností a přístupností," pokračuje Zakaria. Připomíná, že washingtonský architekt Pierre L’Enfant záměrně projektoval široké ulice, aby lidé mohli obdivovat velké vládní budovy, které považoval za symboly demokracie.

Výstavba Kapitolu byla velmi nákladná a pokračovala i během občanské války, jelikož šlo o pomník amerických občanů, nikoliv pouhou úřední budovu pro politiky, deklaruje politolog. Za ještě horší ale považuje situaci v zahraničí.

"Diplomatická stanoviště Spojených států bývala krásnými budovami v centrech měst, kde se lidé mohli potkávat a konaly se akce," píše Zakaria. Vzpomíná, že před příchodem do USA chodíval na americký konzulát v indické Bombaji sledovat klasická hollywoodské filmy. Architektonické skvosty ale byly rozprodány a američtí diplomaté nyní často pracují v budovách připomínajících pevnosti, za železobetonovými zdmi a několika bezpečnostními okruhy, zřídka přicházejí do styku s obyvateli země, kde slouží, shrnuje politolog.   

Pokud chce někdo pochopit, proč po 20 letech úsilí a bilionech dolarů nejsou Spojené státy dobře přijímány v Iráku či Afghánistánu, autor komentáře mu doporučuje návštěvu amerických ambasád v metropolích těchto zemí.

Bezpečnost nade vše

Spojené státy dnes mají výraznější nástroje ochrany "majestátu", než měla skutečná impéria, míní Zakaria. Připomíná, že dlouhá desetiletí - i v době, kdy se z Londýna řídil svět - mohl kdokoliv navštívit Downing Street 10, sídlo britského premiéra, a i po atentátech severoirských separatistů z 80. let došlo pouze k instalaci malé brány, která zablokovala jednu malou ulici. Také Francouzi, kteří jsou známí pompézností, mají okolo prezidentského Elysejského paláce pouze sestavu nízkých, přenosných zátarasů, poukazuje politolog.

V současné americké politice se cení pouze prosazování dalších bezpečnostních opatření, poukazuje si autor komentáře. Konstatuje, že po 11. září 2001 tak americké zastupitelské úřady ve světě vykázaly tisíce návštěvníků, protože představitelé, kteří tak činili, naplatili žádnou politickou cenu - naopak, pokud by pustili dovnitř jediného teroristu, byli by pomyslně lynčováni a ukřižováni před Kongresem.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Stejné smýšlení vysvětluje obrovské množství dokumentů, které jsou rutinně utajovány," pokračuje politolog. Odvolává se slova svého přítele z vládních kruhů, že nikdo nebyl nikdy propuštěn za to, že věc označil za tajnou. Výsledkem je přehnané utajování, které omezuje sdílení vládních informací s veřejností, deklaruje autor komentáře.   

Hyberbezpečnost je součástí toho, co politolog Paul Light označuje za "bytnění" vlády, tedy přidávání dalších a dalších hierarchických vrstev a procedur, což vede ke stále uzavřenější, byrokratizovanější a nepružné organizaci, uvádí Zakaria. Zmiňuje Lightův postřeh, že koronavirová pandemie ukázala, jak daleko musí Američané zajít, aby zjistili, kdo nese zodpovědnost ve federální hierarchii - pokud chtějí zdravotníci ochranné pomůcky, od jejich skladů je dělí 18 úrovní na ministerstvu zdravotnictví, živnostníky zase od kompenzací dělí 16 úrovní na ministerstvu financí.

Pokud se snažíme pochopit, proč si Amerika nevede příliš dobře v situacích, jako je současná pandemie, a prohlubuje se nedůvěra mezi jejími občany, výše uvedené může být klíčovou součástí odpovědi, domnívá se politolog. Stávající federální vládu přirovnává k dinosaurovi, který je sice dobře chráněn, ale zůstává odtržen od běžných lidí a nereaguje na skutečné výzvy, kterým Američané čelí.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 59 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

Zdroj: David Holub

Další zprávy