Další americké vojenské intervence jsou nevyhnutelné, varuje odborník

NÁZOR – Ve Washingtonu, kde se polarizace a stranický boj zdají být pravidlem, existuje tvrzení, na kterém se zřejmě shodne pravice i levice: je čas ukončit „nekonečné války“. S tímto názorem vystoupil v komentáři pro server Washington Post Michael Singh expert na Blízký východ, který působí v think tanku Washington Institute for Near East Policy.

Frustrace z intervencí

„Jde o tvrzení, kterému je těžké odporovat – koneckonců, kdo přesně je pro ‚nekonečné války‘?“ táže se  Singh. Dodává, že důvod je třeba hledat ve frustraci z nákladných a zdánlivě bezvýsledných intervencí po 11. září 2001.

Jako politický princip však odpor vůči „nekonečným válkám“ není užitečný, míní expert. Vysvětluje, že pojem má tři samostatné roviny a každá vyžaduje zvláštní posouzení.

Opozice vůči „nekonečným válkám“ především odráží skepsi vůči užití americké vojenské síly v zahraničí a intervencím coby politickému nástroji, upozorňuje odborník. Připomíná, že podle Pentagonu momentálně v zahraničí působí 200 tisíc amerických vojáků ve 170 různých zemích, což je pozoruhodné číslo s ohledem na fakt, že na světě existuje 195 států.

Rozdíly mezi jednotlivými vojenskými misemi USA jsou však ostré a každá z nich vyžaduje samostatné posouzení, nikoliv slepé odsouzení, či naopak nekritickou podporu, deklaruje Singh. Dodává, že 55 tisíc amerických vojáků v Japonsku například plní jiné úkoly než 5.200 jejich kolegů v Iráku, přičemž mnohdy uniká i rozdíl mezi jednotlivými bojovými misemi na Blízkém východě.

Na vrcholu irácké války se v zemi nacházelo na 160 tisíc amerických vojáků, zatímco do americké vojenské mise v Sýrii byly nasazeny zhruba 2 tisíce vojáků, kteří pomáhali místním partnerským jednotkám o síle 70 tisíc mužů, umožňovali koaliční leteckou kampaň a poskytovali základ pro civilní stabilizační činnost, upozorňuje odborník. Tvrdí, že šlo spíše o ekonomickou misi a případný model pro budoucí intervence, avšak americký prezident Donald Trump i jeho kritici ztotožnili Sýrii s Irákem a Afghánistánem a označili ji za další „nekonečnou válku“.

Druhá výtka, která se skrývá za pojmem „nekonečné války“, směřuje na údajné přeceňování Blízkého východu v americké zahraniční politice v posledních desetiletích, soudí Singh. Připomíná, že kritici používají pojem mnohem častěji v souvislosti se Sýrií a Afghánistánem než například se Somálskem, ale jak zjevně dochází k nevyhnutelnému odklonu USA od regionu, ukáže se, že skutečným problémem nebylo zaměření americké zahraniční politiky na Blízký východ, ale spíše její silně vojenský charakter.

„Vnější intervence v regionu nepochybně vždy nepodpořily stabilitu – stačí se podívat na Irák po roce 2003,“ pokračuje expert. Doplňuje, že velké války nejsou jediným problémem, protože Spojené státy poskytují zemím regionu značný vojenský výcvik a vybavení, ačkoliv poslední roky ukázaly, že tyto programy málokdy vedou k posílení bezpečnosti.

Univerzální přístup neexistuje

Vojenská intervence a bezpečnostní pomoc sama o sobě nemůže vyřešit hlubší problémy, které živí konflikt, například stagnující ekonomiku či represivní politické systémy, stejně jako nedokáže zamezit růstu násilného extremismu, který od útoků z 11. září stoupá, deklaruje Singh. Za ironii označuje, že Amerika je z intervencí unavená, ale zároveň klesá její ochota podporovat ekonomické reformy a politickou liberalizaci či diplomatickou pomoc, které brání konfliktům a řeší je bez války.

Třetí výtka k „nekonečným válkám“ často pramení z nesouladu mezi americkými cíli a prostředky užitými k jejich dosažení, uvádí expert. Konstatuje, že jde o problém celého amerického politického spektra a jeho příčiny jsou složité – ohromná vojenská a ekonomická převaha USA vede k vytýčení nerealistických cílů, zatímco netrpělivost amerických politiků má často naopak za následek odmítání podpory proveditelných misí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Dobrým příkladem je podle odborníka Sýrie, kde někteří viní Trumpova předchůdce Baracka Obamu z toho, že trval na odchodu syrského diktátora Bašára Asada, ale nedokázal zformulovat strategii, která by k takovému vývoji vedla, avšak jiní obviňují současného prezidenta, který odmítl i utratit peníze vyčleněné Kongresem na stabilizaci severovýchodu země a zredukoval úspěšně probíhající vojenskou misi z dvou tisíc na pár stovek vojáků, aniž by snížil její cíle.

„Žádný univerzální přístup, který ukončí ‚nekonečné války‘ neexistuje,“ deklaruje Singh. Varuje pouze před zříkáním se vojenských intervencí coby politického nástroje, jelikož hrozba vojenskou silou či její nasazení často vede k míru a stabilitě, jak ukázalo například rozmístění amerických vojáků v Evropě během studené války či mise NATO na Balkáně v 90. letech.

Odmítnutí intervencí povede k ignorování problémů světa a útěcha bude pouze dočasná, jelikož malé krize nevyhnutelně přerostou ve velké, obává se expert. Za lék na „nekonečné války“ považuje disciplinovanější politické rozhodování, strategii, která Spojeným státům umožní omezit závislost na intervencích a oživí nástroje jako diplomacie, odstrašení a ekonomická politika.

Pokud se intervence ukáže jako nezbytná – k čemuž nevyhnutelně dojde – nasazení síly by mělo být hospodárné a sledovat jasné, realistické cíle, nabádá odborník. Konstatuje, že menší angažmá Spojených států neprospěje světu ani Americe a naopak Spojené státy sledující politiku, která má zabránit konfliktu, poslouží nejen americkým zájmům, ale zájmům velké části lidstva.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Sýrie Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 19 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy