Konspirační teorie a lži nejsou cestou k úspěchu, konstatuje známý politolog

NÁZOR - Všichni žasnou, jak je možné že americká Republikánská strana - strana Abrahama Lincolna - dospěla k bodu, že za ni byla zvolena kongresmanka Marjorie Taylor Greeneová, která vyzývala k popravě předsedkyně Sněmovny reprezentantů, demokratky Nacny Pelosiové, zpochybňuje události 11. září 2001 a naznačuje, že lesní požáry v Kalifornii "židovská klika" za pomoci laserů, poukazuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Politolog z think tanku Berggruen Institute soudí, že jde o součást snahy vedení partaje nadbíhat extremistům.

Velká lež

Stranický kongres tento týden navíc odmítl Greeneovou jakkoliv usměrnit, vyzdvihuje politolog. Dodává, že předseda republikánského kongresmanského klubu dokonce tvrdil, že netuší, co je konspirační teorie QAnon, zatímco předseda republikánského senátorského klubu Mitch McConnell případ uzavřel strohou poznámkou, že názory Greeneové jsou zkrátka "praštěné".

"To je však trochu málo a trochu pozdě," píše Zakaria. Upozorňuje, že Republikánská strana takové "praštěné" názory roky podporovala.

Dnes je oprávněně oceňována politická kuráž republikánského senátora Mitta Romneyho, konstatuje autor komentáře, ale připomíná, že v roce 2012, kdy kandidoval na prezidenta, toužil Romney po podpoře ze strany Donalda Trumpa. Když ji dostal, komentoval to jako něco, co si vůbec nedokázal představit, aby následně tiše přešel jednu z Trumpových největších lží, zpochybňování místa narození tehdejšího šéfa Bílého domu Baracka Obamy, nastiňuje Zakaria.

Skutečná velká lež v srdci Republikánské strany se ale podle politologa netýká konspiračních teorií, ale veřejné politiky. Od 30. let minulého století totiž republikáni slibovali voličům zrušení Nového údělu, politiky demokratického prezidenta Franklina Roosevelta, upozorňuje autor komentáře. Poukazuje, že v momentě, kdy se k moci konečně dostal republikánský prezident Dwight Eisenhower, nic takového se nestalo, tudíž se objevilo nové konzervativní hnutí, které jej označilo za zrádce.

Podobně konzervativci slibovali likvidaci aspektů "velké společnosti" demokratického prezidenta Lyndona Johnsona, což ale nikdy nesplnili, konstatuje Zakaria. Připomíná, že i Ronald Reagan zahájil svou politickou kariéru odmítáním dostupného zdravotního pojištění coby "přímé cesty k socialismu", a přestože varoval, že program povede k tomu, že tehdejší Američané budou svým vnoučatům jen vyprávět, jak byla země kdysi svobodná, v prezidentském křesle program výrazněji nerevidoval.

Na počátku 90. let vsadil na radikální a extremistickou rétoriku i předseda republikánského kongresmanského klubu Newt Gingrich, když sliboval revoluci a politické protivníky popisoval jako ztělesnění zla, které vítězí pouze díky lžím a podvodům, uvádí politolog. Odkazuje na závěry svého kolegy E. J. Doinnea, který důsledek této toxické politické strategie označil za "politiku zklamání a zrady".

Inspirace? Boris Johnson

Stejnou strategii sleduje dnes republikánský senátor Ted Cruz, který v roce 2016 usiloval o stranickou prezidentskou nominaci pod příslibem zrušení Obamovy zdravotnické reformy i daňové správy a vyrovnaného rozpočtu, připomíná Zakaria. Cruz podle něj dobře věděl, že tyto sliby nemůže splnit, pouze jimi "krmil" republikánské voliče, které využil jako pomyslné pěšáky, vybičoval je k hysterii a poslal do bitvy.

Republikánská strana donekonečna mluvila o "zrušení a nahrazení" Obamovy zdravotnické reformy, ale jen aby se dostala k moci - neměla žádný životaschopný plán, tudíž se rychle vrátila do reality a ohlásila obrat, upozorňuje politolog. To podle něj vedlo k tomu, že miliony republikánských voličů se cítí podvedeni a obelháni svými politiky, což vytváří atmoaféru paranoii a podezíravosti vůči každému, kdo není otevřeně extrémní, a živí myšlenku, že "pravý konzervativizmus" prohrává kvůli jisté formě tajné dohody a zrady.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Vede krátká a přímá linka od Gingriche k bouřím na Kapitolu 6. ledna,"  pokračuje Zakaria. Alternativní cestu konzervativního politika podle něj prosazuje britský premiér Boris Johnson, který přitom umí také dobře hrát na populistické a nacionalistické noty.

 Johnson sice zpočátku zlehčoval koronavirus, avšak dnes k pandemii přistupuje mnohem seriózněji a stává se nejvýraznějším konzervativním politikem od Margareth Thatcherové, uvádí politolog. Vysvětluje, že premiér pozvolna, ale jistě mění svou stranu, aby byla více v souladu s moderní Británií, čemuž odpovídá i jeho pozoruhodně pestrý kabinet, kde dvě ze tří nejvlivnějších funkcí drží osoby s asijskými kořeny.  

Při popisu svého plánu na velké utrácení během pandemie a po jejím skončení Johnson přiznal, že připomíná Nový úděl a je tak myšlen s ohledem na dobu, jež si žádá silnou a odhodlanou vládu, která ochrání lidi v době krize, poukazuje autor komentáře. Dodává, že Johnson k těmto novinkám přidává i tradičnější thatcheristické myšlenky, jako efektivní stát, volný obchod a morální zahraniční politiku a i když neodmítá ekologičtější rozvoj, za potíž současné Británie označuje velké množství regulací.

Pokud američtí republikáni hledají konzervativizmus, který může fungovat v dnešní době, měli by přestat lhát svým voličům, podívat se do Británie a vrátit svou stranu zpět do skutečného a faktického světa, doporučuje politolog závěrem.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Republikánská strana (USA) Boris Johnson Marjorie Taylor Greeneová Konspirační teorie

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 17 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 3 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy