Koronavirem se nakazilo už 372 000 lidí, přes 16 000 zemřelo

Už na 372.000 lidí se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse od prosince nakazilo novým typem koronaviru, z toho 16.000 zemřelo a přes sto tisíc se z nemoci zotavilo. Nejvíce obětí (přes 6000) hlásí Itálie, kde počet nakažených dosud dosáhl skoro 64.000.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Pandemie nemoci COVID-19, již koronavirus způsobuje, podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) způsobí letos možná horší recesi světové ekonomiky, než vyvolala finanční krize v letech 2008 až 2009. Generální tajemník OSN António Guterres dnes v zájmu společného tažení proti koronaviru vyzval k zastavení válečných konfliktů a ozbrojeného násilí ve světě.

Už miliardu lidí po celém světě vlády vyzvaly, aby kvůli šíření koronaviru zůstali doma. Podle propočtu, který zveřejnila agentura AFP, omezily volný pohyb lidí vlády ve státech s celkem 659 miliony obyvatel, včetně Česka, které dnes opatření prodloužilo do 1. dubna. Přes 228 milionů lidí vyzvaly jejich vlády k dobrovolné sociální izolaci.

A zatímco velká část světa opatření zpřísňuje a prodlužuje, Čína, odkud se koronavirus začal v prosinci šířit, začala karanténu uvolňovat. Město Wu-chan, původní ohnisko nákazy, začalo po dvou měsících zmírňovat karanténu, která platila od 23. ledna.

Koronavirus už byl zaznamenán ve více než 170 zemích. Druhou nejhůře postiženou zemí co do počtu nakažených se stala Itálie, kde počet případů potvrzených od února dosáhl téměř 64.000. V počtu obětí je Itálie první na světě se 6077 zemřelými. Za posledních 24 hodin zaznamenala ale Itálie už druhý den po sobě menší počet dalších úmrtí i nově nakažených.

Třetí nejhůře zasaženou zemí jsou USA, kde evidují už na 41.000 nakažených, z nichž téměř 500 zemřelo. Čtvrté na světě je Španělsko, kde se od února potvrdilo přes 33.000 případů nákazy, z toho téměř 2200 lidí zemřelo a 3355 se jich vyléčilo. I ve Španělsku zaznamenali oproti předchozí bilanci menší nárůst nových případů i úmrtí.

Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes vyzval zejména k větší ochraně zdravotníků. Pokud se tak nestane, zemře mnoho lidí, neboť se o pacienty nebude moci nikdo starat. Například ve Španělsku se nakazilo skoro 4000 zdravotnických pracovníků, přes 3000 zdravotníků se infikovalo v Itálii a ve Francii zemřeli čtyři nakažení lékaři.

Na nákazu koronavirem si test nechala udělat i německá kancléřka Angela Merkelová, která je v domácí karanténě, protože v pátek navštívila lékaře, u něhož se následně nákaza potvrdila. První test u Merkelové byl negativní. Podezření na nákazu panuje u místopředsedkyně španělské vlády Carmen Calvové, která byla hospitalizována s infekcí dýchacích cest.

Z blízkovýchodních zemí hlásí nejvíc případů Írán, kde zaznamenali přes 23.000 nakažených a přes 1800 z nich zemřelo. Vysoké počty případů hlásí i Švýcarsko, kde vzrostl počet infikovaných za den o tisícovku na 8060.

Ve Francii počet obětí koronaviru stoupl dnes o 186 na 860 a potvrzených případů nákazy je tam 19.856, což představuje 20procentní nárůst za 24 hodin. Ve Spojeném království stoupl počet obětí o 54 na 335 a počet potvrzených případů nákazy se zvýšil na 6650, oproti neděli o tisícovku.

Státy chystají kvůli pandemii rozsáhlá opatření na podporu ekonomik. Německá vláda dnes schválila upravený rozpočet s deficitem 156,3 miliardy eur (4,3 bilionu Kč). OSN se chystá vytvořit světový fond na podporu léčby pacientů s koronavirem v chudých zemích se slabými zdravotnickými systémy.

Také ministři financí skupiny největších ekonomik G20 souhlasí, že bude potřeba finanční podpora pro rozvojové země a příprava společné strategie, která pomůže překonat krizi způsobenou opatřeními proti šíření koronaviru. Ta budou mít podle ministrů G20 na globální ekonomiku dramatický dopad.

Kvůli pandemii sílí také hlasy volající po odložení olympijských her v Tokiu, které se mají konat v červenci. OH v původním termínu odmítají zástupci Británie, Norska či Rakouska. Kanadský olympijský výbor ohlásil, že Kanada tým v červenci do Tokia nepošle. Také Australané svým sportovcům doporučili, aby se začali chystat na odložení her. Japonský premiér Šinzó Abe dnes poprvé připustil, že odložení letní olympiády může být variantou, což o víkendu uvedl i Mezinárodní olympijský výbor (MOV). Rozhodnutí by mělo padnout do čtyř týdnů.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Reportáž CNN: Den v newyorské nemocnici, kde se bojuje s covid-19

06.04.2020 14:32 Jen za 40 minut mělo na pohotovosti v nemocnici v newyorské čtvrti Brooklyn zástavu srdce šest lidí…

Šéf OSN Guterres varoval před růstem domácího násilí v době pandemie

06.04.2020 13:00 Generální tajemník OSN António Guterres vyzval vlády jednotlivých zemí světa, aby zakročily proti …

Trump doufá, že USA vidí světlo na konci tunelu

06.04.2020 10:02 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump vyjádřil naději, že Spojené státy "začínají vidět světlo na konci…

Tygr v newyorské zoo měl pozitivní test na koronavirus

06.04.2020 09:13 Tygr v zoologické zahradě v newyorském Bronxu měl pozitivní test na přítomnost koronaviru, uvedl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy