Koronavirus expanduje: Ve 14 státech USA se v červnu zdvojnásobil počet nakažených

Počet případů koronavirové nákazy se během června zdvojnásobil ve 14 státech USA, včetně Kalifornie, Floridy či Texasu. Nejmenší přírůstek má naopak New York, který byl dlouho hlavním ohniskem nákazy v zemi.

Vyplývá to z analýzy agentury Reuters. Kvůli nepříznivému vývoji už podle televize CNN více než třetina států pozastavila rušení karanténních opatření. I dnes některé oblasti hlásily mimořádně vysoké počty nových nákaz a úmrtí připisovaných nemoci covid-19.

V USA v posledních dnech statistika známých případů infekce narůstá tempem okolo 40.000 případů denně, tedy rychleji než při prvním vrcholu epidemie na začátku dubna. Podle deníku The New York Times (NYT) v úterý přibylo rekordních 48.365 nakažených, Univerzita Johnse Hopkinse (UJH) ovšem v souvislosti s posledním dnem uvádí číslo o několik tisícovek nižší.

Za celkovou americkou bilancí se skrývají dramatické odlišnosti mezi vývojem v jednotlivých státech. V New Yorku, New Jersey či ve Virginii je situace v posledních týdnech poměrně stabilizovaná, zatímco křivka pozitivních testů na koronavirus prudce stoupá ve státech na jihovýchodě a západě USA. Nejvyšší nárůst, o 294 procent, zaznamenala v červnu podle Reuters Arizona, následovaná Jižní Karolínou a Arkansasem s přírůstkem o 200 respektive 179 procent. Více než zdvojnásobení počtu potvrzených případů infekce zažily také Alabama, Aljaška, Idaho, Nevada, Severní Karolína, Oklahoma, Oregon a Utah.

V Arizoně nepříznivý trend pokračoval i dnes, když úřady státu s populací menší než ČR oznámily 4878 nových infekcí. Rekordním způsobem vzrostla také tamní bilance obětí, konkrétně o 88 úmrtí. Kalifornie dnes podle CNN zaznamenala druhou nejvyšší denní bilanci za dobu pandemie, když se nákaza za 24 hodin potvrdila u dalších 6367 lidí. Kvůli tomu se ve většině Kalifornie nejméně na tři týdny podle guvernéra Gavina Newsoma uzavřou k sezení bary, restaurace, kina a další zařízení zajišťující vnitřní aktivity.

Stát Georgia zaznamenal denní nárůst 2946 nakažených, což je podle propočtů Reuters pro stát rekord od začátku panemie. Rekordní nárůst podle Reuters zaznamenal také stát Tennessee, který hlásí 1806 nově nakažených.

Stát New York, který dlouho platil za epicentrum nákazy v zemi a který vsadil na přísná omezující opatření, v červnu evidoval jen šestiprocentní nárůst celkového počtu případů, což je nejméně v celé zemi. Na celostátní úrovni za poslední měsíc přibylo případů o 46 procent, úmrtí s nemocí covid-19 pak o 21 procent. Několik států úplné červnové statistiky nicméně dosud nenahlásilo, upozorňuje Reuters.

Experti aktuální vývoj epidemie v USA spojují především s uvolněním karanténních opatření, zatímco federální vláda poukazuje na vyšší počet prováděných testů oproti jarním měsícům. Argument prezidenta Donalda Trumpa a jeho okolí však podkopává rostoucí obsazenost nemocnic či nárůsty v podílech pozitivních testů. Spekuluje se také o vlivu vlny protestů proti "systémovému rasismu", agentura AP ale v dnešní analýze uvádí, že odborníci na veřejné zdraví zatím nevidí mnoho důkazů o negativním dopadu rozsáhlých manifestací.

Vývoj přiměl mnohé guvernéry k pozastavení procesu rušení restrikcí, v řadě států také přehodnocují doporučení kolem nošení obličejových masek. CNN dnes informovala, že uvolňování karanténního režimu už bylo přerušeno nejméně v 19 státech. Starosta New Yorku Bill de Blasio následně oznámil, že obyvatelé největšího amerického města budou muset na obnovu provozu uvnitř restaurací čekat déle, než se dosud plánovalo.

Epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu pro boj s koronavirem Anthony Fauci v úterý varoval, že pokud bude pokračovat současný trend nárůstu počtu případů, mohly by USA brzy registrovat až 100.000 infikovaných lidí denně. I při znepokojivých údajích o nakažených ovšem v posledních dvou týdnech v zemi dál mírně zpomaloval růst bilance úmrtí spojovaných s covidem-19. Aktuálně je hlášeno bezmála 127.500 obětí nákazy, přičemž průměrný denní počet mrtvých je nyní výrazně pod 1000. V dubnu byl tento ukazatel delší dobu nad 2000.

Spojené státy registrují v souvislosti s koronavirem SARS-CoV-2 více nakažených i mrtvých než kterákoli jiná země, některé evropské státy nicméně hlásí vyšší počty obětí při přepočtu oficiálních bilancí na milion obyvatel.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) New York Kalifornie Florida, USA Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy