NÁZOR - Úvodní data naznačují, že pandemie nemoci covid-19 ve Spojených státech tvrdě dopadá především černošské komunity, upozorňuje Spencer Overton v komentáři pro server Washington Post. Profesor práva z Univerzity George Washingtona tvrdí, že to je zřejmě dáno mnohými predispozicemi.
Ohrožená skupina
Overton uvádí čísla z počátku tohoto týdne: zatímco Afroameričané tvoří 27 % obyvatel Milwaukee, připadá na ně 70 % úmrtí na covid-19 v oblasti. V Chicagu je tento nepoměr 30 % a 69 %, v Louisianě 32 % a 70 % a v Michiganu 14 % a 40 %.
K uvedenému stavu mohou přispívat predispozice - vysoký krevní tlak, srdeční choroby, diabetes a nedostatečný přístup k lékařské péči -, které činí Afroameričany ohroženější skupinou, připouští právník. Pokládá otázku, zda uvedená čísla platí pro celou černošskou populaci ve Spojených státech.
"Naneštěstí neexistuje způsob, aby to veřejnost zjistila," kritizuje profesor. Poukazuje, že Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) neposkytuje data o dopadu covid-19 na jednotlivé rasové a etnické skupiny, ačkoliv v případě jiných nemocí je podává.
To samé platí i o mnoha státech a okresech, konstatuje Overton. Dodává, že CDC v úterý odmítlo odpovědět na dotaz, zda demografická data o obětech covid-19 jen nezveřejňuje, či zkrátka nezaznamenává.
Profesor nabádá americkou vládu i jednotlivé státy, aby v tento kritický moment data o rasovém složení testovaných, nakažených a zemřelých na covid-19 sbíraly a zveřejňovaly. Vysvětluje, že krok může pomoci zachránit životy, jelikož informace o tom, která část populace je nejzranitelnější, umožní zdravotníkům zaměřit se na specifické komunity, poskytovat jim aktuální informace o karanténě, místech pomoci a dalších preventivních opatřeních.
Informace mohou umožnit zdravotníkům efektivněji testovat na přítomnost nemoci v konkrétních oblastech, trasovat virus přes sociální sítě a bránit jeho šíření, míní právník. Dodává, že takový postup pomůže nejen nejohroženějším komunitám, ale všem Američanům.
"Taková transparentnost také posiluje spravedlivost v lékařské péči," pokračuje Overton. Konstatuje, že demografická data o covid-19 mohou ukázat, jaký mají nejohroženější obyvatelé přístup k testování a zdravotnickým službám a stejně tak umožnit federálním úřadům, Kongresu, jednotlivým státům, novinářům, akademikům či občanským aktivistům posoudit kvalitu zdravotní péče, které se dostává Afroameričanům, hispáncům a dalším rasovým a etnickým skupinám.
Legitimní obavy
Americké zdravotnictví by mohlo informace využít k cílené léčbě, i když existuje možnost jejich zneužití, přiznává profesor. Obává se, že publicita disproporční úmrtnosti na covid-19 může posílit rasovou diskriminaci, jak ukázaly nedávné útoky na Američany asijského původu vyvolané zprávami, že koronavirus pochází z Číny.
Dalším rizikem je možnost, že život zachraňující přístroje, kterých je v některých amerických nemocnicích nedostatek, mohou být zdravotníky odpírány právě Afroameričanům, u kterých bude předpoklad, že mají nižší šanci přežít, naznačuje Overton. Soudí, že politici by zase tváří v tvář vyšší smrtnosti ve zdravotnických zařízeních využívaných převážně černošským obyvatelstvem mohli tato zařízení označit za neefektivní a omezit jejich financování, ačkoliv by žádoucí reakcí bylo naopak navýšení prostředků.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Podle profesora jde o legitimní obavy, ale i tak je klíčové odhalit pravdu, především za situace, kdy sílí dezinformace, politická polarizace a nedůvěra. "Pandemie covid-19 přišla v době, kdy nedůvěra ohledně rasové zaujatosti při alokaci omezených zdravotních zdrojů je již tak vysoká," pokračuje Overton. Poukazuje, že mnohé výzkumy ukazují, že při léčbě jiných nemocí, například osteoporózy, kardiovaskulárních potíží a rakoviny, bělošští lékaři upřednostňují bílé pacienty.
Ve chvílích hluboké nedůvěry by demografická data o covid-19 mohla poskytnout jasný důkaz, že tato praxe je během pandemie rozšiřována, míní právník. Dodává, že právě z tohoto důvodu několik občanskoprávních skupin i členů Kongresu tlačí federální vládu ke shromažďování a zveřejňování těchto dat, k čemuž již některé státy a místní úřady přistoupily a mohly by se stát příkladem pro federální postup.
Milwaukee například provozuje online tracker, který v reálném čase aktualizuje data o obětech covid-19 dle rasy, pohlaví a věku a na mapě zobrazuje nejpostiženější oblasti, upozorňuje profesor. Deklaruje, že taková data pro celé Spojené státy jsou nyní klíčová, protože by umožnila nejpostiženějším komunitám dosáhnout na potřebnou pomoc, zpomalit šíření viru a zachránit životy.
Související

Trump neunesl kritiku z hudebních kruhů. Nikdy jsem ho neměl rád, řekl o Springsteenovi

Trump si bude volat s Putinem. S Bílým domem se spojí i Zelenskyj
USA (Spojené státy americké) , černoši , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Může Evropa ze strachu z Ruska profitovat? Jen pokud totálně změní pravidla hry
Aktualizováno před 1 hodinou

Mimořádná zpráva Trump hovořil se Zelenským i Putinem. Šéf Kremlu příměří odmítnul, podle USA o něm ihned začne jednat
před 2 hodinami

Biden děkuje za vlnu solidarity: Rakovina se dotýká každého z nás, prohlásil
před 4 hodinami

Češi na MS v hokeji zdemolovali Němce 5:0
před 4 hodinami

Trump před Putinem telefonicky mluvil se Zelenským
před 4 hodinami

Od rybolovu po Erasmus: Co přinese nová dohoda Spojeného království s EU
před 6 hodinami

Kolony v Evropě: 10 nejvíce ucpaných měst za rok 2024
před 6 hodinami

Nikdo není bez poskvrny. V Polsku o prezidentský post bojují dva akademici, jde o bezpečnost země
před 6 hodinami

Telefonát Trumpa s Putinem zahájen. USA věří v produktivní den, Evropa má obavy
před 6 hodinami

Dokud se nesetkám s Putinem, nic se nezmění, tvrdí Trump. Schůzku neplánujeme, reaguje Peskov
před 7 hodinami

Místo do Izraele jel za papežem. Proč Vance zrušil plánovanou návštěvu? Důvody jsou jiné, než se oficiálně uvádí
před 8 hodinami

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska
před 8 hodinami

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí
před 9 hodinami

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas
před 10 hodinami

Čára přes rozpočet pro Kreml: Rumunské prezidentské volby zachraňují bezpečnost východní Evropy i Moldavska
před 10 hodinami

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny
před 11 hodinami

Izrael oznámil plán na úplné převzetí Pásma Gazy, svět se děsí humanitární katastrofy
před 11 hodinami

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?
před 12 hodinami

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci
před 12 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy
Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.
Zdroj: Libor Novák