Koronavirus: Přes 130 tisíc obětí v USA. Stále jsme po kolena v první vlně, tvrdí Fauci

Ve Spojených státech už je nemoci covid-19 připisováno více než 130.000 úmrtí. Bilance epidemie vystoupala na přibližně 130.300 obětí přesně pět měsíců po první smrti, kterou v USA podle lékařů způsobil koronavirus.

Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) bylo v zemi v pondělí zaznamenáno bezmála 45.000 nových nákaz, deník The New York Times (NYT) hovoří o dalších 47.362 případech. Epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu Anthony Fauci uvedl, že USA jsou stále "po kolena" v první vlně epidemie.

Nový denní součet nákaz je o něco nižší než čísla z konce minulého týdne, průměr za posledních sedm dní ale i v pondělí vzrostl a dostal se na úroveň 50.000 potvrzených infekcí. Jasně nejvyšší na světě zůstává také celková americká bilance obětí, v tomto případě ale trend od dubnového vrcholu neustále klesá. Poslední tři dny bylo hlášeno vždy méně než 400 úmrtí s covidem-19.

V některých státech už jsou zdravotnické systémy kvůli novému náporu infekce pod velkým tlakem. Podle televize CNN nově hlásilo naplnění svých kapacit intenzivní péče 43 nemocnic na Floridě, přičemž v další třicítce tamních zařízení byla obsazenost na 90 procentech nebo vyšší. Problémy má také Arizona, Texas a Severní a Jižní Karolína.

Ve 40milionové Kalifornii za poslední dva týdny počet lidí hospitalizovaných kvůli covidu-19 stoupl o polovinu na celkových asi 5800, informoval v pondělí guvernér Gavin Newsom. Nejlidnatější americký stát podle agentury Reuters oznámil na 11.500 nových případů infekce; koronavirem se mimo jiné nakazila členka místního zákonodárného sboru. Jeho sídlo bylo následně uzavřeno kvůli "hloubkovému čištění".

Skoro polovina amerických států s ohledem na stoupající denní bilanci pozastavila uvolňování preventivních opatření nebo restrikce opět zpřísnila, na mnoha místech se zavádí povinné nošení obličejových roušek. Epidemiolog Fauci v novém rozhovoru zhoršení situace spojoval právě s rušením omezení.

"Měli jsme (na přelomu května a června) průměrně kolem 20.000 nových případů denně. A pak různé okolnosti spojené s tím, že se různé státy a města snažily znovu otevírat,... vedly k situaci, kdy máme rekordní počty případů," řekl. "V rozmezí půldruhého týdne se nám skoro zdvojnásobily počty případů. Stále jsme po kolena v první vlně (epidemie)," pokračoval. Dodal, že slovo "vlna" je vlastně v daném kontextu zavádějící, protože americká bilance po prvním vrcholu nespadla na "výchozí" hodnoty.

V souvislosti s epidemií americká média opakovaně mluví o nerovnoměrném dopadu nákazy na příslušníky různých ras. NYT nově na základě dat amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zmapoval, že mezi černochy a obyvateli s kořeny v Latinské Americe je výskyt potvrzených případů infekce více než dvojnásobný oproti bělošské populaci. Na každých 10.000 Hispánců připadalo 73 s pozitivním nálezem, u černochů to bylo 62, zatímco u bělochů 23.

Autoři při tvorbě "dosud nejpodrobnější analýzy rasových nerovností koronaviru" vycházeli z údajů o 1,5 milionu lidech, kteří covid-19 prodělali. CDC tyto údaje nezveřejnilo, poskytlo je až po žalobě NYT odvolávající se na zákon o svobodném přístupu k informacím.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Kalifornie Anthony Fauci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy