Koronavirus se nedaří zastavit. Státy v USA zavírají pláže, bary či kina

Spojeným státům se nedaří zastavit šíření koronaviru, nové případy nemoci covid-19 rychle přibývají. Rekordy hlásí například Kalifornie. Americké státy ve snaze dostat epidemii pod kontrolu obnovují karanténní opatření a zavádějí povinné nošení roušek.

V USA, kde žije 330 milionů obyvatel, se dosud podle Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo takřka 2,6 milionu lidí, z nichž 126.000 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo. Agentura Reuters srovnala týdenní údaje a zjistila, že se v minulém týdnu ve srovnání s předchozími sedmi dny v USA počet nových případů zvýšil o 46 procent.

V 21 amerických státech je přitom míra nákazy vyšší než úroveň, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za znepokojivou. Zatímco předminulý týden se vrátilo jako pozitivní pět procent provedených testů, minulý týden to bylo sedm procent. WHO považuje za znepokojivé, pokud míra pozitivních testů přesáhne pět procent. Z podrobnějšího rozboru vyplývá, že stát Arizona měl minulý týden 24 procent pozitivních testů, Florida 16 procent a Nevada, Jižní Karolína a Texas po 15 procentech.

Počet nových případů se ve srovnání s předchozím týdnem zvýšil v 31 státech - na Floridě, v Louisianě, Idahu a ve státě Washington to byl více než dvojnásobek.

Arizonský guvernér Doug Ducey v pondělí nařídil uzavřít bary, noční kluby, tělocvičny, kina a vodní centra na nejméně 30 dní. Od tohoto opatření si slibuje zpomalení růstu nových případů nemoci covid-19. Uvedl také, že veřejné školy nezačnou fungovat dříve než 17. srpna.

Uzavření barů a hospod počínaje 1. červencem nařídil také kalifornský okres San Diego. Opatření zpřísňují i další regiony v Kalifornii, která podle propočtu Reuters za pondělí zaznamenala rekordní přírůstek nemocných od počátku pandemie. Reuters uvedl, že nově přibylo nejméně 7418 případů a že tato bilance není konečná, neboť ještě nejsou dostupná data za všech okresů. Například v okrese Los Angeles bylo za poslední den evidováno přes 2900 případů covidu-19, což je denní rekord.

Los Angeles od 3. do 6. července uzavře všechny pláže a také plážové promenády včetně přilehlých cyklostezek, za porušení vstupu bude hrozit pokuta až tisíc dolarů (24.000 korun). Město tak chce zabránit tomu, aby lidé víkend s oslavou Dne nezávislosti trávili na přeplněných plážích.

Nevadský guvernér Steve Sisolak pozastavil uvolňování protikoronavirových opatření. Nevada tak nejméně do konce července zůstane v přechodné fázi a pokud se situace nezlepší, nebo dokonce zhorší, je Sisolak připraven podniknout rázné kroky.

V Kansasu guvernérka Laura Kellyová oznámila, že podepíše dekret, který většině obyvatel tohoto státu USA nařídí nošení roušek na veřejnosti. Opatření, které začne platit od pátku, bude roušky vyžadovat v obchodech a na místech, kde nebude možné dodržovat vzájemný odstup nejméně šesti stop (1,8 metru), a to nejen ve vnitřních prostorách, ale také venku.

Povinné roušky zavedla například floridská města Miami Beach či Jacksonville či okres Jefferson v Louisianě. Americká média uvádějí, že roušky alespoň nějakým způsobem vyžaduje 45 z 50 amerických států a také v hlavním městě Washingtonu, plošně jsou povinné v 18 z nich, mimo jiné v New Yorku, Marylandu, New Jersey či Pensylvánii. Naopak Iowa, Montana, Jižní Dakota, Wisconsin a Utah nosit roušky po obyvatelích nechtějí, ačkoli Utah tuto ochranu důrazně doporučuje.

Povinné nošení roušek se nyní v USA stalo aktuálním tématem. Newyorský guvernér Andrew Cuomo, jehož stát byl ještě před několika týdny hlavním ohniskem epidemie v zemi, vyzval prezidenta Donalda Trumpa, aby exekutivním nařízením přikázal nošení roušek. Cuomo na prezidenta rovněž apeloval, aby sám šel příkladem a roušku si nasadil. Trump není příznivcem roušek a jejich nošení ponechává na osobním rozhodnutí každého, uvedl Bílý dům s tím, že prezident zároveň nemá problém s příkazy místních samospráv.

Související

Karen Brinson Bellová Původní zpráva

EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby

Americké prezidentské volby probíhají také v hurikánem poničené Severní Karolině na jihozápadě USA. Šéfka místní Státní volební rady Karen Brinson Bellová exkluzivně pro EuroZprávy.cz vylíčila, jak se vše daří zorganizovat. Lidé podle ní mají motivaci jít k volbám – a očekává dokonce rekordní účast.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) pláž Andrew Cuomo (New York) Kalifornie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy