Koronavirus se nedaří zastavit. Státy v USA zavírají pláže, bary či kina

Spojeným státům se nedaří zastavit šíření koronaviru, nové případy nemoci covid-19 rychle přibývají. Rekordy hlásí například Kalifornie. Americké státy ve snaze dostat epidemii pod kontrolu obnovují karanténní opatření a zavádějí povinné nošení roušek.

V USA, kde žije 330 milionů obyvatel, se dosud podle Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo takřka 2,6 milionu lidí, z nichž 126.000 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo. Agentura Reuters srovnala týdenní údaje a zjistila, že se v minulém týdnu ve srovnání s předchozími sedmi dny v USA počet nových případů zvýšil o 46 procent.

V 21 amerických státech je přitom míra nákazy vyšší než úroveň, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za znepokojivou. Zatímco předminulý týden se vrátilo jako pozitivní pět procent provedených testů, minulý týden to bylo sedm procent. WHO považuje za znepokojivé, pokud míra pozitivních testů přesáhne pět procent. Z podrobnějšího rozboru vyplývá, že stát Arizona měl minulý týden 24 procent pozitivních testů, Florida 16 procent a Nevada, Jižní Karolína a Texas po 15 procentech.

Počet nových případů se ve srovnání s předchozím týdnem zvýšil v 31 státech - na Floridě, v Louisianě, Idahu a ve státě Washington to byl více než dvojnásobek.

Arizonský guvernér Doug Ducey v pondělí nařídil uzavřít bary, noční kluby, tělocvičny, kina a vodní centra na nejméně 30 dní. Od tohoto opatření si slibuje zpomalení růstu nových případů nemoci covid-19. Uvedl také, že veřejné školy nezačnou fungovat dříve než 17. srpna.

Uzavření barů a hospod počínaje 1. červencem nařídil také kalifornský okres San Diego. Opatření zpřísňují i další regiony v Kalifornii, která podle propočtu Reuters za pondělí zaznamenala rekordní přírůstek nemocných od počátku pandemie. Reuters uvedl, že nově přibylo nejméně 7418 případů a že tato bilance není konečná, neboť ještě nejsou dostupná data za všech okresů. Například v okrese Los Angeles bylo za poslední den evidováno přes 2900 případů covidu-19, což je denní rekord.

Los Angeles od 3. do 6. července uzavře všechny pláže a také plážové promenády včetně přilehlých cyklostezek, za porušení vstupu bude hrozit pokuta až tisíc dolarů (24.000 korun). Město tak chce zabránit tomu, aby lidé víkend s oslavou Dne nezávislosti trávili na přeplněných plážích.

Nevadský guvernér Steve Sisolak pozastavil uvolňování protikoronavirových opatření. Nevada tak nejméně do konce července zůstane v přechodné fázi a pokud se situace nezlepší, nebo dokonce zhorší, je Sisolak připraven podniknout rázné kroky.

V Kansasu guvernérka Laura Kellyová oznámila, že podepíše dekret, který většině obyvatel tohoto státu USA nařídí nošení roušek na veřejnosti. Opatření, které začne platit od pátku, bude roušky vyžadovat v obchodech a na místech, kde nebude možné dodržovat vzájemný odstup nejméně šesti stop (1,8 metru), a to nejen ve vnitřních prostorách, ale také venku.

Povinné roušky zavedla například floridská města Miami Beach či Jacksonville či okres Jefferson v Louisianě. Americká média uvádějí, že roušky alespoň nějakým způsobem vyžaduje 45 z 50 amerických států a také v hlavním městě Washingtonu, plošně jsou povinné v 18 z nich, mimo jiné v New Yorku, Marylandu, New Jersey či Pensylvánii. Naopak Iowa, Montana, Jižní Dakota, Wisconsin a Utah nosit roušky po obyvatelích nechtějí, ačkoli Utah tuto ochranu důrazně doporučuje.

Povinné nošení roušek se nyní v USA stalo aktuálním tématem. Newyorský guvernér Andrew Cuomo, jehož stát byl ještě před několika týdny hlavním ohniskem epidemie v zemi, vyzval prezidenta Donalda Trumpa, aby exekutivním nařízením přikázal nošení roušek. Cuomo na prezidenta rovněž apeloval, aby sám šel příkladem a roušku si nasadil. Trump není příznivcem roušek a jejich nošení ponechává na osobním rozhodnutí každého, uvedl Bílý dům s tím, že prezident zároveň nemá problém s příkazy místních samospráv.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) pláž Andrew Cuomo (New York) Kalifornie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 17 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Biden poprvé prohlásil, že bude debatovat s Trumpem. Termíny už jsou známé

Listopadovým prezidentským volbám v USA by měly předcházet předvolební duely obou kandidátů. Úřadující prezident Joe Biden se v pátek jasně vyjádřil, že nejpozději na podzim je ochoten debatovat s republikánským vyzyvatelem a svým předchůdcem Donaldem Trumpem, informovala AP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy