Počet případů nákazy koronavirem ve Spojených státech se v pátek zvýšil o téměř 69.000. Již potřetí za sebou tak denní přírůstek případů dosáhl nového rekordu, uvedla agentura Reuters s odkazem na vlastní statistiky. Podle analýzy agentury AP přitom začíná v USA po týdnech poklesu růst také denní počet zemřelých v souvislosti s covidem-19, jak očekávala řada odborníků.
Jiné zdroje vzhledem k různé metodice přinášejí mírně odlišná čísla, která ale také potvrzují nepříznivý trend. Podle Univerzity Johnse Hopkinse přibylo do pátečního večera během 24 hodin 66.600 nových případů covidu-19, což je pro JHU rovněž rekordní přírůstek.
Celkem devět amerických států - Aljaška, Georgia, Idaho, Iowa, Louisiana, Montana, Ohio, Utah a Wisconsin - zaznamenalo rekordní denní přírůstky infikovaných.
Guvernér tvrdě zasaženého státu Texas Greg Abbott v pátek varoval, že by mohl zavést nová omezení, pokud se šíření koronaviru nepodaří dostat pod kontrolu prostřednictvím roušek a udržováním rozestupů mezi lidmi. "Situace se bude zhoršovat," připustil Abbott v rozhovoru s televizní stanicí KLBK. V pátek Texas poprvé překročil hranici 10.000 hospitalizovaných pacientů a hlásil dalších 95 úmrtí.
Kalifornie v pátek oznámila, že předčasně propustí až 8000 vězňů, aby zpomalila šíření koronaviru ve vězeňských zařízeních.
I přes rostoucí počty nově nakažených v USA donedávna soustavně klesal počet lidí, kteří umírali v souvislosti s covidem-19. Vědci však varovali, že tento trend nepotrvá dlouho. Mezi potvrzením nákazy u pacienta a jeho případným úmrtím s koronavirem totiž ve většině případů uplyne několik týdnů, dalo se proto očekávat, že počty zemřelých začnou růst se zpožděním.
Podle AP, jež vychází z údajů JHU, byl v pátek sedmidenní klouzavý průměr denního počtu zemřelých 664, zatímco před dvěma týdny činil 578. Nynější údaje však stále nedosahují úrovně rekordů zaznamenaných v dubnu.
Za celoamerickým nárůstem stojí především malá skupinka nejlidnatějších států. Kalifornie registruje sedmidenní průměr 91 ohlášených úmrtí, Texas 66 a znatelné nárůsty v posledních týdnech zaznamenala také Florida, Arizona, Illinois, New Jersey či Jižní Karolína.
U města Orlando na Floridě se dnes po téměř čtyřech měsících otevřely některé ze zábavních parků společnosti Walt Disney a další by měly následovat za několik dní. Vstup je však dovolen jen pro omezený počet návštěvníků, kteří stejně jako zaměstnanci budou muset nosit roušky a nechat si měřit teplotu. Zhruba 19.000 lidí včetně některých zaměstnanců parku přitom podepsalo petici požadující odklad otevření.
Florida zůstává jedním z amerických ohnisek koronaviru a některá města a okresy nedávno znovu zpřísnily společenské restrikce, které rušily v květnu, kdy byla nákaza na ústupu. Ve čtvrtek stát hlásil 120 úmrtí, v pátek dalších 92 a také 11.433 nově infikovaných. Ve floridských nemocnicích je téměř 7000 pacientů s těžkým průběhem covidu-19.
Mezi zahraničními studenty v USA vyvolává obavy nová imigrační politika, kvůli níž by mohli přijít o víza. Federální imigrační úřady totiž tento týden zahraničním studentům oznámily, že musí opustit USA nebo se přihlásit na jinou školu, pokud ta jejich bude na podzim fungovat výhradně v online režimu. Proti opatření se brání soudní cestou Harvardova univerzita a Massachusettský technologický institut (MIT) i státy Kalifornie a Washington. V pátek rozhodnutí americké vlády soudně napadla i Univerzita Johnse Hopkinse.
Související
Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck
USA (Spojené státy americké) , Disneyland , Texas, USA , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Pokud stát nedokáže zaručit bezpečnost letů, měl by uzavřít své nebe pro civilní dopravu, míní expert
před 1 hodinou
Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu
před 2 hodinami
Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu
před 2 hodinami
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
před 3 hodinami
Rok 2024 v kostce: Česká politická scéna balancuje mezi populismem a ztrátou důstojnosti
před 3 hodinami
Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi
před 4 hodinami
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck
před 5 hodinami
Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí
před 6 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Teploty se rapidně propadnou
včera
Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá
včera
Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě
včera
Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma
včera
Terorista z New Orleans byl armádní veterán. U sebe měl vlajku Islámského státu
včera
Internet je na nohou. Elon Musk si na síti X změnil jméno
včera
Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy
včera
Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce
včera
Novoroční oslavy v Jižní Koreji se od zbytku světa lišily. Prakticky vůbec neproběhly
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v New Orleans: Auto najelo do davu lidí, řidič začal střílet
včera
Co nás čeká v roce 2025? Pět světových klíčových momentů, které se vyplatí sledovat
včera
Ještě na tom nejsme tak špatně, prohlásil Pavel v novoročním projevu
V novoročním projevu se prezident Petr Pavel zaměřil na klíčové výzvy a příležitosti, jež budou stát před námi v roce 2025. Místo rekapitulace minulého roku, jak bývá zvykem, prezident apeloval na to, co nás čeká, a na to, co dokážeme ovlivnit.
Zdroj: Libor Novák