Koronavirus v USA: Takovou paniku jsem neviděla od 11. září, říká expertka

Opatření proti šíření nového typu koronaviru stále více omezují každodenní život obyvatel Spojených států. Další a další zařízení uzavírají z preventivních důvodů návštěvníkům své brány. Po divadlech na newyorské třídě Broadway se lidé dočasně nepodívají ani do zábavních parků Disneyland v Kalifornii a Walt Disney World na Floridě. Svá shromáždění ruší i církve, zápasy odložila basketbalová, basebalová, fotbalová i hokejová liga. Významné dopady má krize kolem koronaviru na hospodářství. Americké akcie ve čtvrtek prudce poklesly a propad indexů Dow Jones a S&P 500 byl nejvyšší od roku 1987.

Ve Spojených státech se novým koronavirem nakazilo podle statistiky Univerzity Johnse Hopkinse již více než 1600 lidí a čtyři desítky z nich nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, podlehly.

Z obav z dalšího šíření nákazy nařídila řada amerických firem svým zaměstnancům práci z domova. Státy Maryland, Ohio a Nové Mexiko uzavřely na několik týdnů školy. Na tři týdny zrušilo výuku na školách také San Francisco, kde se toto opatření dotkne 50.000 dětí. Ve státě Washington na západním pobřeží USA, který je s 31 mrtvými ze 40 v celé zemi nejpostiženější, se prozatím zavřou školy jen v některých částech. V okresech King, Pierce a Snohomish se od úterý nebude vyučovat až do 24. dubna. V Seattlu, největším městě státu Washington, se školy ve čtvrtek zavřely na dva týdny.

Mimořádný stav vyhlásil starosta New Yorku Bill de Blasio. Ve městě s více než osmi miliony obyvatel je podle oficiálních údajů téměř sto nakažených. "Dostáváme se do situace, kdy je jedinou analogií válka," řekl de Blasio v komentáři k rostoucí obsazenosti nemocničních lůžek.

To help halt the community spread of COVID-19, I’ve declared a state of emergency in New York City. There are a lot of rumors at a time like this, so here are the simple facts:

— Mayor Bill de Blasio (@NYCMayor) March 13, 2020

Města, okresy i celé americké státy zakazují akce s vyšším počtem účastníků. Stát New York ode dneška zakázal shromáždění nad 500 lidí. V Kalifornii je počet účastníků akcí omezen dokonce na 250. Mnohde se zavírají muzea, galerie a další veřejné instituce. Podle agentury Reuters k nejistotě přispívá to, že úřady často nezmiňují, jak dlouho budou koronavirová opatření v platnosti.

K panice přispělo i opatření, které ve středu oznámil prezident Donald Trump: třicetidenní zákaz veškerých cest do USA z Evropy s výjimkou Británie. Zrušení spojení s Evropou, které má začít platit od páteční půlnoci, můžou USA podle pozdějšího Trumpova prohlášení prodloužit, ale i zkrátit.

"Zažila jsem ebolu a SARS, ale takovouhle paniku u cestujících jsem neviděla od 11. září," řekla agentuře Reuters konzultantka pro cestování Gabriella Ribeirová, a přirovnala tak současnou situaci ke stavu po teroristických útocích v New Yorku a Washingtonu z roku 2001.

Opatření v boji proti šíření nákazy se dotkla i sportovních fanoušků. Neuskuteční se tradiční závěrečný turnaj univerzitní basketbalové ligy NCAA označovaný jako March Madness. Na neurčito zápasy odložily hokejová, fotbalová či basketbalová liga, turnaje se ruší i v golfu.

Také milovníci filmu se budou muset kvůli koronavirovým opatřením smířit s omezeními. Hollywood odložil premiéry několika filmů, na řadě míst jsou uzavřené promítací sály. K opatřením se přidaly také církve, například mormoni, jejichž baštou je stát Utah, zrušili do odvolání své ceremonie a shromáždění na celém světě.

Zájemci z řad veřejnosti se nedostanou ani do budovy Kapitolu. Dva američtí senátoři - Rick Scott a Lindsey Graham - jsou po setkání s delegací brazilského prezidenta Jaira Bolsonara v dobrovolné izolaci.

Krize, kterou vyvolalo šíření koronaviru ve světě, má neblahé následky pro ekonomiku. Rostou obavy z recese, investory vystrašilo především Trumpovo opatření k letům z Evropy. Index leteckých společností se propadl ve čtvrtek o 19,6 procenta. Propad hlavních indexů Dow Jones a S&P 500 byl nejvyšší od roku 1987.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) New York zábavní parky Hollywood Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou

Na přelomu letošního a příštího roku budou teploty stoupat výrazně nad nulu. Vyplývá to z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní maxima budou téměř atakovat dvouciferné hodnoty. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy