Koronavirus v USA: Takovou paniku jsem neviděla od 11. září, říká expertka

Opatření proti šíření nového typu koronaviru stále více omezují každodenní život obyvatel Spojených států. Další a další zařízení uzavírají z preventivních důvodů návštěvníkům své brány. Po divadlech na newyorské třídě Broadway se lidé dočasně nepodívají ani do zábavních parků Disneyland v Kalifornii a Walt Disney World na Floridě. Svá shromáždění ruší i církve, zápasy odložila basketbalová, basebalová, fotbalová i hokejová liga. Významné dopady má krize kolem koronaviru na hospodářství. Americké akcie ve čtvrtek prudce poklesly a propad indexů Dow Jones a S&P 500 byl nejvyšší od roku 1987.

Ve Spojených státech se novým koronavirem nakazilo podle statistiky Univerzity Johnse Hopkinse již více než 1600 lidí a čtyři desítky z nich nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, podlehly.

Z obav z dalšího šíření nákazy nařídila řada amerických firem svým zaměstnancům práci z domova. Státy Maryland, Ohio a Nové Mexiko uzavřely na několik týdnů školy. Na tři týdny zrušilo výuku na školách také San Francisco, kde se toto opatření dotkne 50.000 dětí. Ve státě Washington na západním pobřeží USA, který je s 31 mrtvými ze 40 v celé zemi nejpostiženější, se prozatím zavřou školy jen v některých částech. V okresech King, Pierce a Snohomish se od úterý nebude vyučovat až do 24. dubna. V Seattlu, největším městě státu Washington, se školy ve čtvrtek zavřely na dva týdny.

Mimořádný stav vyhlásil starosta New Yorku Bill de Blasio. Ve městě s více než osmi miliony obyvatel je podle oficiálních údajů téměř sto nakažených. "Dostáváme se do situace, kdy je jedinou analogií válka," řekl de Blasio v komentáři k rostoucí obsazenosti nemocničních lůžek.

To help halt the community spread of COVID-19, I’ve declared a state of emergency in New York City. There are a lot of rumors at a time like this, so here are the simple facts:

— Mayor Bill de Blasio (@NYCMayor) March 13, 2020

Města, okresy i celé americké státy zakazují akce s vyšším počtem účastníků. Stát New York ode dneška zakázal shromáždění nad 500 lidí. V Kalifornii je počet účastníků akcí omezen dokonce na 250. Mnohde se zavírají muzea, galerie a další veřejné instituce. Podle agentury Reuters k nejistotě přispívá to, že úřady často nezmiňují, jak dlouho budou koronavirová opatření v platnosti.

K panice přispělo i opatření, které ve středu oznámil prezident Donald Trump: třicetidenní zákaz veškerých cest do USA z Evropy s výjimkou Británie. Zrušení spojení s Evropou, které má začít platit od páteční půlnoci, můžou USA podle pozdějšího Trumpova prohlášení prodloužit, ale i zkrátit.

"Zažila jsem ebolu a SARS, ale takovouhle paniku u cestujících jsem neviděla od 11. září," řekla agentuře Reuters konzultantka pro cestování Gabriella Ribeirová, a přirovnala tak současnou situaci ke stavu po teroristických útocích v New Yorku a Washingtonu z roku 2001.

Opatření v boji proti šíření nákazy se dotkla i sportovních fanoušků. Neuskuteční se tradiční závěrečný turnaj univerzitní basketbalové ligy NCAA označovaný jako March Madness. Na neurčito zápasy odložily hokejová, fotbalová či basketbalová liga, turnaje se ruší i v golfu.

Také milovníci filmu se budou muset kvůli koronavirovým opatřením smířit s omezeními. Hollywood odložil premiéry několika filmů, na řadě míst jsou uzavřené promítací sály. K opatřením se přidaly také církve, například mormoni, jejichž baštou je stát Utah, zrušili do odvolání své ceremonie a shromáždění na celém světě.

Zájemci z řad veřejnosti se nedostanou ani do budovy Kapitolu. Dva američtí senátoři - Rick Scott a Lindsey Graham - jsou po setkání s delegací brazilského prezidenta Jaira Bolsonara v dobrovolné izolaci.

Krize, kterou vyvolalo šíření koronaviru ve světě, má neblahé následky pro ekonomiku. Rostou obavy z recese, investory vystrašilo především Trumpovo opatření k letům z Evropy. Index leteckých společností se propadl ve čtvrtek o 19,6 procenta. Propad hlavních indexů Dow Jones a S&P 500 byl nejvyšší od roku 1987.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) New York zábavní parky Hollywood Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy