Lze chránit domovy seniorů před koronavirem? Profesoři jsou skeptičtí

NÁZOR - Předběžná zpráva amerického Centra pro služby Medicare a Medicaid (CMS) o šíření koronaviru v pečovatelských zařízeních se snaží přesvědčit veřejnost, že skrze temná čísla prozařuje světlo, tvrdí v komentáři pro server Washington Post David Grabowski, Tamara Konetzka a Vincent Mor, profesoři zabývající se zdravotní politikou působící na Harvardské, Chicagské a Brownově univerzitě.

Je třeba chránit všechny

CMS přiznává, že počty případů nákazy a úmrtí jsou pochmurné, ale naznačuje, že podle dat jsou zřejmě lepší pečovatelská zařízení před pandemií více chráněna, uvádějí profesoři. Deklarují, že to není pravda.

Grabowski, Konetzka a Mor nezávisle na sobě analyzovali faktory, které vedou k zavlečení koronaviru do pečovatelského zařízení a zjistili, že nejvíce záleží na lokalitě, kde se zařízení nachází, přičemž žádné, byť sebelepší zařízení tohoto typu se nemoci covid-19 neubrání, pokud je široce rozšířena v oblasti, kde jeho zaměstnanci žijí a pracují.

"Abychom chránili nejzranitelnější spoluobčany, musíme chránit všechny," píšou odborníci. Upozorňují, že ve Spojených státech neměla pečovatelská zařízení před 8. květnem povinnost hlásit případy nákazy koronavirem a následná úmrtí, tudíž není možné získat přehled o tom, jak pandemie v těchto zařízeních řádila v počátečních měsících.

Původní odhad naznačuje, že federální statistika nezachytila až 14 tisíc případů úmrtí na covid-19 mezi klienty a pracovníky pečovatelských zařízení, tedy celých 35 %, konstatují experti. Dodávají, že čísla jsou i tak velmi špatná a k 7. červnu bylo u klientů těchto zařízení ve Spojených státech zaznamenáno 107 tisíc případů nemoci, přičemž na 30 tisíc osob ji podlehlo, zatímco personál se nakazil v 66 tisících případech a zaznamenal na 500 úmrtí.

S ohledem na tato čísla by bylo uklidňující vědět, že některým pečovatelským zařízením se podařilo najít způsob, jak udržet klienty v bezpečí, uvádějí Grabowski, Konetzka a Mor. Jejich výzkum ovšem ukazuje, že při zavlečení nákazy hraje více mnohem větší roli poloha a velikost než kvalita zařízení - nejdůležitějšími faktory jsou hustota zalidnění okresu, míra nákazy mezi jeho obyvatelstvem a rasové složení klientů a personálu, přičemž mezi nimi existuje spojitost.

"Na lokalitě záleží, protože koronavirus, který způsobuje covid-19, se často šíří bez vyvolání symptomů," vysvětlují profesoři. Konstatují, že ve většině pečovatelských zařízení platí od března zákaz návštěv, ale do práce nadále chodí personál, a pokud v jeho prostředí řádí pandemie, ta brzy dostane i na pracoviště.

Mrhání silami

Mnoho pečovatelských zařízení tak může zlepšit kontrolu nákazy u personálu, ale očekávání, že dobrá zařízení dokážou přenos zastavit, zatímco ta špatné nikoliv, je chybné, deklarují odborníci. Podotýkají, že mnoho nejlépe hodnocených zařízení bylo zasaženo, stejně jako se značná část těch nejhůře hodnocených nákaze zcela vyhnula, a to kvůli prosté skutečnosti, že jejich zaměstnanci žijí v málo postižených oblastech.  

Profesoři vyvracejí tvrzení republikánských zákonodárců, že opatření jako příjímání pacientů zotavujících se z covidu-19 zpět do pečovatelských zařízení, což povolil například demokratický guvernér státu New York Andrew Cuomo, mají na svědomí úmrtí v těchto zařízeních. Poukazují, že koronavirus totiž silně zasáhl i pečovatelská zařízení v mnoha amerických státech, které návrat pacientů neumožňují.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Abychom zachránili životy obyvatel a personálu pečovatelských zařízení, je třeba správně cílit vládní zdroje," píšou Grabowski, Konetzka a Mor. Dodávají, že pokud by byla problémem nízká kvalita zasažených zařízení, pandemii by mohly zpomalit větší regulace a dohled, ale pokud se covid-19 dostává do pečovatelských zařízení skrze komunitní přenos, jak naznačuje jejich výzkum, pak může seniory ochránit pouze systematická vládní reakce zaměřená na identifikaci ohnisek mimo tato zařízení a ochrana zaměstnanců, kteří následně nepřinesou virus na pracoviště.   

Zpomalit šíření nákazy v pečovatelských zařízeních může distribuce osobních ochranných pomůcek a testovacích sad, přiznávají profesoři. Doporučují také podporu personálu skrze rizikový příplatek, placenou nemocenskou a adekvátní mzdy, které umožní důstojný život bez nutnosti pracovat ve více zařízeních, což může omezit přenos covidu-19 z jednoho do druhého.    

Spolu s tím, jak se učíme virus zadržovat, si v boji s pandemií povedou lépe i pečovatelská zařízení, věří experti. Dodávají, že pokud se tomu tak stane, měly by se od nich učit i další instituce, ale zatím vše nasvědčuje tomu, že nikdo nepřišel s jasným receptem na zastavení koronaviru a že ani ta nejlepší pečovatelská zařízení nemají takové nástroje.  

Přesměrování zdrojů na základě uklidňujících, ale chybných závěrů CMS, by bylo mrháním sil v boji s pandemií a tragédií, tvrdí Grabowski, Konetzka a Mor. Za jediný způsob ochrany klientů pečovatelských zařízení tak označují chránit všechny, kteří s nimi pracují a kteří je navštěvují.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Domov důchodců Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 57 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy