McConnell přestal blokovat dohodu o uspořádání Senátu po volbách

Šéf republikánů v americkém Senátu Mitch McConnell dnes oznámil, že přestane blokovat změny v uspořádání klíčových pozic ve výborech komory, které by mělo odpovídat výsledku listopadových voleb.

Ukončil tím několikadenní střet s lídrem demokratické většiny Chuckem Schumerem, jehož předmětem byl spor o zrušení pravidla, které umožňuje menšině blokovat projednávání legislativy, s níž nesouhlasí.

V Senátu nyní panuje neobvyklá situace. Demokraté mají od 20. ledna 50 senátorů, tedy stejně jako republikáni. Díky pravomocem demokratické viceprezidentky Kamaly Harrisové však mají v horní komoře de facto většinu. Schumer tím má jako lídr demokratů právo určovat program jednání.

Výbory Senátu však stále vedou republikáni, kteří jim předsedali už v minulém volebním období. Komora totiž dosud neschválila takzvané organizační usnesení, které stanoví nové uspořádání sil po volbách. Obvykle se jedná o formalitu, McConnell však tento krok dosud blokoval.

Požadoval totiž, aby obsahovalo závazek demokratů, že nebudou usilovat o zrušení zvláštního pravidla, podle kterého je pro zahájení hlasování potřeba o legislativních návrzích potřeba hlas 60 senátorů z celkové stovky. Právě využití tohoto pravidla, zvaného filibuster, umožňuje menšině v Senátu účinně blokovat schválení zákonů, s nimiž rezolutně nesouhlasí.

Schumer však odmítal na McConnellův požadavek přistoupit. Čelí totiž mimo jiné tlaku z takzvaného progresivního křídla své strany, které volá po zrušení tohoto omezení. To by pomohlo prosadit řadu legislativních změn slibovaných administrativou prezidenta Joea Bidena, které žádný z republikánů téměř jistě nepodpoří.

Zrušení filibusteru se v americké politické kultuře pokládá za takzvanou nukleární možnost, tedy nejzazší možné řešení politických neshod. Později by ovšem mohlo přinést neočekávané negativní dopady i pro stranu, která jej zrovna prosazuje.

Kritici však upozorňují na to, že McConnell v pozici lídra většiny v minulosti sám pravidlo zrušil, když šlo o potvrzení trojice soudců nominovaných exprezidentem Donaldem Trumpem do nejvyššího soudu.

Šéf senátních republikánů však nakonec ze svého požadavku ustoupil poté, co se dva demokratičtí senátoři vyjádřili proti zrušení pravidla. Demokraté by tak v současné chvíli nesehnali pro odstranění filibusteru dostatek hlasů. Americká média však poznamenávají, že jim však nic nebrání v tom svůj postoj ještě změnit, pokud by například republikáni blokovali příliš mnoho Bidenových návrhů a paralyzovali tak chod Senátu.

Schumer s McConnellem chtějí založit rozložení sil na příkladu z roku 2001, kdy byl Senát naposledy rozdělen poměrem 50 ku 50. Podle tohoto plánu by měly obě strany stejný počet senátorů ve výborech, demokratům by však připadla předsednická křesla. V případě nerozhodného hlasování ve výboru by se otázka přenesla na půdu pléna, kde mají demokraté díky Harrisové většinu.

Související

Více souvisejících

Mitch McConnell Senát USA Chuck Schumer USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

Petr Pavel navštíví Belgii a Francii, ve středu promluví v Evropském parlamentu

Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk. Nejdůležitějším bodem zahraniční cesty, která proběhne v úterý a ve středu, bude vystoupení v Evropském parlamentu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy