Merkelové roste podpora, Trump paběrkuje. Politolog vysvětlil důvod

NÁZOR - Guvernér amerického státu Georgia Brian Kemp zřejmě nedostal zprávu, a tak předpokládal, že za pondělní oznámení, že dojde ke znovuotevření georgijské ekonomiky, jej americký prezident Donald Trump zahrne chválou, konstatuje politolog Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post rozebral podivnou strategii, která má Trumpa opětovně vynést do Bílého domu.

Těžká výzva pro populisty

Trump jen pár dní před Kempovým oznámením tvrdil, že Spojené státy "začínají opět žít" a naznačoval, že několik států může otevřít své ekonomiky uzavřené kvůli pandemii nemoci covid-19, poukazuje Zakaria. Dodává, že ve středu prezident na Twitteru vzkázal, že země se bezpečně vrací do normálu a otevírá se obchodu.

Jen pár hodin po tomto tweetu ale Trump na tiskové konferenci uvedl, že s Kempovým rozhodnutím "silně" nesouhlasí, konstatuje politolog. Tento obrat je podle ně součástí prezidentovy strategie pro znovuzvolení, v rámci které chce působit jako představitel vlády, ale zároveň jako opozice vůči této vládě.

"Populismus byl vždy ze základu protestní hnutí lidí z venku brojících proti zkorumpované elitě, která vede zemi," pokračuje Zakaria. Dodává, že pravicový populismus pak rozděluje mezi "skutečnými lidmi" a "ostatními", které zpravidla představují cizinci, přistěhovalci, černoši, židé a další menšiny.

Tato strategie funguje, pokud není politik součástí vlády, ale jakmile se stane její součástí, stojí před ním výzva, upozorňuje politolog. Připomíná, že politici, kteří zvítězí ve volbách, se obvykle snaží sjednotit zemi, ale populismus stojí na rozdělování a nespokojenosti.

Navíc, v době skutečné nouze lidé uvažují střízlivě a populistické strany po celém světě, které zuřivě útočily na establishment, nyní jen obtížně prosazují svůj hlas, nastiňuje komentátor. Podotýká, že během současné pandemie se ukazuje, že lidé chtějí, aby vlády jednaly aktivně, pokud možno na základě rad expertů.

Trump se tak rozhodl hrát souběžně roli muže z venku i vládního politika, domnívá se politolog. Poukazuje, že šéf Bílého domu jeden den oznamuje obezřetný postup vycházející z doporučení zdravotníků, tedy otevírání ekonomiky v krocích, zatímco o den později je na stejné straně s demonstranty, kteří vyšli do ulic proti guvernérům držících se těchto směrnic.

"Je to složitý tanec. Politikům, jako Kemp, kteří se drží jen obtížně, lze odpustit, že neznají kroky," ironizuje Zakaria. Konstatuje, že na tiskových konferencích vystupují hned dva Trumpové - nejprve prezident Trump, který oznamuje oficiální stanoviska dne a předčítá monotónně z poznámek, na které se předtím zjevně ani nepodíval, ale pak se náhle objeví Donald Trump, populistická ikona, která tyto poznámky komentuje po svém.

Jako příklad uvádí politolog situaci, kdy Trump poté, co doporučil nošení roušek, prohlásil: "Je to dobrovolné. Nemyslím, že se toho budu držet." Tento model - doktor Jekyll a pan Hyde - je podle komentátora na prezidentových tiskových konferencích běžný a poté, co se na pódiu objeví zdravotníci a sdělí podstatné informace, Trump zasáhne a řekne něco, co je zcela v rozporu s jejich poselstvím.

Populistický dupák

Trump se zřejmě obává, že tento tanec nemusí stačit k tomu, aby mu zajistil znovuzvolení, především s ohledem na rostoucí nezaměstnanost, soudí Zakaria. Deklaruje, že prezident zajisté postřehl, že jeho podpora zůstává zhruba na úrovni jako před pandemií, což je znepokojivé, protože v době krizí ve Spojených státech zpravidla popularita šéfa Bílého domu prudce roste - po 11. září 2001 podporovalo George W. Bushe na 90 % Američanů, a to dlouhé měsíce.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podle politologa se Trump snaží nedostatek podpory nahradit zesílením útoků na své obvyklé obětní beránky, tedy média, guvernéry z Demokratické strany, liberální města, mezinárodní organizace a především Čínu.

Prezident a jeho stoupenci v Kongresu a televizi Fox News tak rozpoutali zuřivou kampaň proti Pekingu, upozorňuje Zakaria. Vysvětluje, že přitom se drží známého modelu, kdy republikánští politici či novináři z Fox News vznesou závažné obvinění, kterého se Trump chytí a položí otázku, zda by se nemělo prověřit.

Šéf Bílého domu se také vrátil ke svému oblíbenému cíli, přistěhovalcům, a vyhlásil zákaz přistěhovalectví do země na 60 dnů, který je pochybný, protože Spojené státy již víceméně přistěhovalectví zastavily, uvádí komentátor. Vysvětluje, že nejde o samotné opatření, ale o jeho symboliku, která Trupovým voličům připomíná, že se na něj mohou spolehnout.  

Existovala ale i alternativa a Trump mohl současné krize využít k tomu, aby zemi sjednotil proti společnému nepříteli, mohl být klidným citlivým lídrem, souhlasit se zdravotníky a posilovat jednotu, nikoliv rozdělovat, naznačuje Zakaria. Tento přístup podle něj zvolila německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž podpora nyní dosahuje 79 %, stejně jako francouzský prezident Emmanuel Macron, jehož obliba stoupla v polarizované zemi o desetinu.

"Ukazuje se však, že Donald Trump zná pouze jeden tanec, 'populistického dupáka', a zjevně nemá zájem naučit jakýkoliv jiný," deklaruje politolog.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump populismus Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 34 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy