Merkelové roste podpora, Trump paběrkuje. Politolog vysvětlil důvod

NÁZOR - Guvernér amerického státu Georgia Brian Kemp zřejmě nedostal zprávu, a tak předpokládal, že za pondělní oznámení, že dojde ke znovuotevření georgijské ekonomiky, jej americký prezident Donald Trump zahrne chválou, konstatuje politolog Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post rozebral podivnou strategii, která má Trumpa opětovně vynést do Bílého domu.

Těžká výzva pro populisty

Trump jen pár dní před Kempovým oznámením tvrdil, že Spojené státy "začínají opět žít" a naznačoval, že několik států může otevřít své ekonomiky uzavřené kvůli pandemii nemoci covid-19, poukazuje Zakaria. Dodává, že ve středu prezident na Twitteru vzkázal, že země se bezpečně vrací do normálu a otevírá se obchodu.

Jen pár hodin po tomto tweetu ale Trump na tiskové konferenci uvedl, že s Kempovým rozhodnutím "silně" nesouhlasí, konstatuje politolog. Tento obrat je podle ně součástí prezidentovy strategie pro znovuzvolení, v rámci které chce působit jako představitel vlády, ale zároveň jako opozice vůči této vládě.

"Populismus byl vždy ze základu protestní hnutí lidí z venku brojících proti zkorumpované elitě, která vede zemi," pokračuje Zakaria. Dodává, že pravicový populismus pak rozděluje mezi "skutečnými lidmi" a "ostatními", které zpravidla představují cizinci, přistěhovalci, černoši, židé a další menšiny.

Tato strategie funguje, pokud není politik součástí vlády, ale jakmile se stane její součástí, stojí před ním výzva, upozorňuje politolog. Připomíná, že politici, kteří zvítězí ve volbách, se obvykle snaží sjednotit zemi, ale populismus stojí na rozdělování a nespokojenosti.

Navíc, v době skutečné nouze lidé uvažují střízlivě a populistické strany po celém světě, které zuřivě útočily na establishment, nyní jen obtížně prosazují svůj hlas, nastiňuje komentátor. Podotýká, že během současné pandemie se ukazuje, že lidé chtějí, aby vlády jednaly aktivně, pokud možno na základě rad expertů.

Trump se tak rozhodl hrát souběžně roli muže z venku i vládního politika, domnívá se politolog. Poukazuje, že šéf Bílého domu jeden den oznamuje obezřetný postup vycházející z doporučení zdravotníků, tedy otevírání ekonomiky v krocích, zatímco o den později je na stejné straně s demonstranty, kteří vyšli do ulic proti guvernérům držících se těchto směrnic.

"Je to složitý tanec. Politikům, jako Kemp, kteří se drží jen obtížně, lze odpustit, že neznají kroky," ironizuje Zakaria. Konstatuje, že na tiskových konferencích vystupují hned dva Trumpové - nejprve prezident Trump, který oznamuje oficiální stanoviska dne a předčítá monotónně z poznámek, na které se předtím zjevně ani nepodíval, ale pak se náhle objeví Donald Trump, populistická ikona, která tyto poznámky komentuje po svém.

Jako příklad uvádí politolog situaci, kdy Trump poté, co doporučil nošení roušek, prohlásil: "Je to dobrovolné. Nemyslím, že se toho budu držet." Tento model - doktor Jekyll a pan Hyde - je podle komentátora na prezidentových tiskových konferencích běžný a poté, co se na pódiu objeví zdravotníci a sdělí podstatné informace, Trump zasáhne a řekne něco, co je zcela v rozporu s jejich poselstvím.

Populistický dupák

Trump se zřejmě obává, že tento tanec nemusí stačit k tomu, aby mu zajistil znovuzvolení, především s ohledem na rostoucí nezaměstnanost, soudí Zakaria. Deklaruje, že prezident zajisté postřehl, že jeho podpora zůstává zhruba na úrovni jako před pandemií, což je znepokojivé, protože v době krizí ve Spojených státech zpravidla popularita šéfa Bílého domu prudce roste - po 11. září 2001 podporovalo George W. Bushe na 90 % Američanů, a to dlouhé měsíce.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podle politologa se Trump snaží nedostatek podpory nahradit zesílením útoků na své obvyklé obětní beránky, tedy média, guvernéry z Demokratické strany, liberální města, mezinárodní organizace a především Čínu.

Prezident a jeho stoupenci v Kongresu a televizi Fox News tak rozpoutali zuřivou kampaň proti Pekingu, upozorňuje Zakaria. Vysvětluje, že přitom se drží známého modelu, kdy republikánští politici či novináři z Fox News vznesou závažné obvinění, kterého se Trump chytí a položí otázku, zda by se nemělo prověřit.

Šéf Bílého domu se také vrátil ke svému oblíbenému cíli, přistěhovalcům, a vyhlásil zákaz přistěhovalectví do země na 60 dnů, který je pochybný, protože Spojené státy již víceméně přistěhovalectví zastavily, uvádí komentátor. Vysvětluje, že nejde o samotné opatření, ale o jeho symboliku, která Trupovým voličům připomíná, že se na něj mohou spolehnout.  

Existovala ale i alternativa a Trump mohl současné krize využít k tomu, aby zemi sjednotil proti společnému nepříteli, mohl být klidným citlivým lídrem, souhlasit se zdravotníky a posilovat jednotu, nikoliv rozdělovat, naznačuje Zakaria. Tento přístup podle něj zvolila německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž podpora nyní dosahuje 79 %, stejně jako francouzský prezident Emmanuel Macron, jehož obliba stoupla v polarizované zemi o desetinu.

"Ukazuje se však, že Donald Trump zná pouze jeden tanec, 'populistického dupáka', a zjevně nemá zájem naučit jakýkoliv jiný," deklaruje politolog.

Související

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump populismus Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

před 58 minutami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 3 hodinami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Rusko: Plán EU nasměrovat výnosy z ruských aktiv na pomoc Ukrajině bude mít nepředvídatelné následky

Plán Evropské unie nasměrovat výnosy ze zmrazených ruských aktiv na pomoc Ukrajině bude mít "nepředvídatelné" následky pro eurozónu, ekonomiky členských zemí a investiční klima. Uvedl to v úterý podle tiskové agentury TASS diplomatický zástupce Ruska při Evropské unii. Informaci přinesla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy