Merkelové roste podpora, Trump paběrkuje. Politolog vysvětlil důvod

NÁZOR - Guvernér amerického státu Georgia Brian Kemp zřejmě nedostal zprávu, a tak předpokládal, že za pondělní oznámení, že dojde ke znovuotevření georgijské ekonomiky, jej americký prezident Donald Trump zahrne chválou, konstatuje politolog Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post rozebral podivnou strategii, která má Trumpa opětovně vynést do Bílého domu.

Těžká výzva pro populisty

Trump jen pár dní před Kempovým oznámením tvrdil, že Spojené státy "začínají opět žít" a naznačoval, že několik států může otevřít své ekonomiky uzavřené kvůli pandemii nemoci covid-19, poukazuje Zakaria. Dodává, že ve středu prezident na Twitteru vzkázal, že země se bezpečně vrací do normálu a otevírá se obchodu.

Jen pár hodin po tomto tweetu ale Trump na tiskové konferenci uvedl, že s Kempovým rozhodnutím "silně" nesouhlasí, konstatuje politolog. Tento obrat je podle ně součástí prezidentovy strategie pro znovuzvolení, v rámci které chce působit jako představitel vlády, ale zároveň jako opozice vůči této vládě.

"Populismus byl vždy ze základu protestní hnutí lidí z venku brojících proti zkorumpované elitě, která vede zemi," pokračuje Zakaria. Dodává, že pravicový populismus pak rozděluje mezi "skutečnými lidmi" a "ostatními", které zpravidla představují cizinci, přistěhovalci, černoši, židé a další menšiny.

Tato strategie funguje, pokud není politik součástí vlády, ale jakmile se stane její součástí, stojí před ním výzva, upozorňuje politolog. Připomíná, že politici, kteří zvítězí ve volbách, se obvykle snaží sjednotit zemi, ale populismus stojí na rozdělování a nespokojenosti.

Navíc, v době skutečné nouze lidé uvažují střízlivě a populistické strany po celém světě, které zuřivě útočily na establishment, nyní jen obtížně prosazují svůj hlas, nastiňuje komentátor. Podotýká, že během současné pandemie se ukazuje, že lidé chtějí, aby vlády jednaly aktivně, pokud možno na základě rad expertů.

Trump se tak rozhodl hrát souběžně roli muže z venku i vládního politika, domnívá se politolog. Poukazuje, že šéf Bílého domu jeden den oznamuje obezřetný postup vycházející z doporučení zdravotníků, tedy otevírání ekonomiky v krocích, zatímco o den později je na stejné straně s demonstranty, kteří vyšli do ulic proti guvernérům držících se těchto směrnic.

"Je to složitý tanec. Politikům, jako Kemp, kteří se drží jen obtížně, lze odpustit, že neznají kroky," ironizuje Zakaria. Konstatuje, že na tiskových konferencích vystupují hned dva Trumpové - nejprve prezident Trump, který oznamuje oficiální stanoviska dne a předčítá monotónně z poznámek, na které se předtím zjevně ani nepodíval, ale pak se náhle objeví Donald Trump, populistická ikona, která tyto poznámky komentuje po svém.

Jako příklad uvádí politolog situaci, kdy Trump poté, co doporučil nošení roušek, prohlásil: "Je to dobrovolné. Nemyslím, že se toho budu držet." Tento model - doktor Jekyll a pan Hyde - je podle komentátora na prezidentových tiskových konferencích běžný a poté, co se na pódiu objeví zdravotníci a sdělí podstatné informace, Trump zasáhne a řekne něco, co je zcela v rozporu s jejich poselstvím.

Populistický dupák

Trump se zřejmě obává, že tento tanec nemusí stačit k tomu, aby mu zajistil znovuzvolení, především s ohledem na rostoucí nezaměstnanost, soudí Zakaria. Deklaruje, že prezident zajisté postřehl, že jeho podpora zůstává zhruba na úrovni jako před pandemií, což je znepokojivé, protože v době krizí ve Spojených státech zpravidla popularita šéfa Bílého domu prudce roste - po 11. září 2001 podporovalo George W. Bushe na 90 % Američanů, a to dlouhé měsíce.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podle politologa se Trump snaží nedostatek podpory nahradit zesílením útoků na své obvyklé obětní beránky, tedy média, guvernéry z Demokratické strany, liberální města, mezinárodní organizace a především Čínu.

Prezident a jeho stoupenci v Kongresu a televizi Fox News tak rozpoutali zuřivou kampaň proti Pekingu, upozorňuje Zakaria. Vysvětluje, že přitom se drží známého modelu, kdy republikánští politici či novináři z Fox News vznesou závažné obvinění, kterého se Trump chytí a položí otázku, zda by se nemělo prověřit.

Šéf Bílého domu se také vrátil ke svému oblíbenému cíli, přistěhovalcům, a vyhlásil zákaz přistěhovalectví do země na 60 dnů, který je pochybný, protože Spojené státy již víceméně přistěhovalectví zastavily, uvádí komentátor. Vysvětluje, že nejde o samotné opatření, ale o jeho symboliku, která Trupovým voličům připomíná, že se na něj mohou spolehnout.  

Existovala ale i alternativa a Trump mohl současné krize využít k tomu, aby zemi sjednotil proti společnému nepříteli, mohl být klidným citlivým lídrem, souhlasit se zdravotníky a posilovat jednotu, nikoliv rozdělovat, naznačuje Zakaria. Tento přístup podle něj zvolila německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž podpora nyní dosahuje 79 %, stejně jako francouzský prezident Emmanuel Macron, jehož obliba stoupla v polarizované zemi o desetinu.

"Ukazuje se však, že Donald Trump zná pouze jeden tanec, 'populistického dupáka', a zjevně nemá zájem naučit jakýkoliv jiný," deklaruje politolog.

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump populismus Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy