Nad Spojenými státy se vznáší přízrak 30. let. Ekonom naznačil pochmurný scénář

NÁZOR - Jestliže před zveřejněním posledních pochmurných čísel o nezaměstnanosti ve Spojených státech měl předseda americké centrální banky FED Jerome Powell pohnutky k obavám o průběh k postkoronavirového oživení americké ekonomiky, nyní má další důvod ke znepokojení. V komentáři pro server National Interest to tvrdí ekonom Desmond Lachman, analytik z think tanku American Enterprise Institute.

Armáda nezaměstnaných

Aktuální čísla o nezaměstnanosti v USA musí Powellovi připomenout, že americká ekonomika vstoupila do - v poválečné době - neznámých vod, deklaruje ekonom. Za znepokojivé označuje také to, že brzy se mohou objevit ekonomické hrozby podobné těm, kterým země čelila naposledy ve 30. letech minulého století.

"Ani během velké deprese se nezaměstnanost nezvedala zdaleka tak rychlým tempem jako nyní," pokračuje odborník. Poukazuje, že za posledních šest týdnů, kdy jsou Spojené státy v karanténě, muselo o podporu v nezaměstnanosti požádat šokujících 30 milionů Američanů, tedy celá pětina pracujících, a je velmi pravděpodobné, že před opětovným otevřením americké ekonomiky bude vrchol nezaměstnanosti nad 20 %.

Lachmana rovněž znepokojuje pravděpodobnost, že nezaměstnanost zůstane mimořádně vysoká po delší dobu, jelikož ekonomika se bude zotavovat jen pozvolna, podobně jako po velké recesi z roku 2008 a podle vládního Rozpočtového úřadu Kongresu do konce roku 2021 klesne pouze na 10 %.

V době, kdy Spojené státy vykazovaly vysokou nezaměstnanost, se zemi nikdy nevedlo dobře, podotýká analytik. Dodává, že mimořádně špatné je ovšem zažívat prudce rostoucí nezaměstnanost při dnešní tvrdohlavě nízké inflaci, vysokém zadlužení země a vysokých schodcích federálního rozpočtu.

Pokud zůstane nezaměstnanost a zadlužení mimořádně vysoké po delší čas, musíme se připravit na silný tlak na snižování mezd a cen, obává se Lachman. Varuje, že při počáteční inflaci na současné, nízké úrovni, bude mít tento tlak pravděpodobně za následek problém vlivu deflace na dluhy jako ve 30. letech.

Deflační bolehlav

"Deflace by byla tou poslední věcí, kterou Jerome Powell nyní potřebuje, když se snaží rychle nastartovat ekonomiku po započtení inflace nízkými úrokovými sazbami," pokračuje expert. Soudí, že FED brzy zjistí, že jeho snahu snižovat úrokové sazby negují klesající ceny, jelikož při poklesu cen - jak se ukázalo v Japonsku v posledních dvou desetiletích - spotřebitelé i firmy zpravidla odkládají nákupy v naději, že v budoucnu nakoupí za lepší cenu.  

Deflace může přivodit Powellovi další bolehlav v podobě prohloubení dluhového problému Spojených států, konstatuje ekonom. Vysvětluje, že pokud ceny a příjmy padají, domácnosti i firmy budou mít problém platit své dluhy a důsledkem může být větší šance brzké vlny osobních i firemních bankrotů, která dostane americký finanční systém pod nezanedbatelný tlak.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podle analytika netřeba dodávat, že deflace také zkomplikuje americké vládě východiska z jejích dluhových a rozpočtových problémů, což je velmi znepokojivé s ohledem na nedobrý stav veřejných financí Spojených států. Podle Rozpočtového úřadu Kongresu dosáhne letošní deficit zřejmě rekordní úrovně 17,5 % HDP a v následujícím roce poklesne jen na 10 %, což povede k nárůstu celkového objemu dluhu na 108 % HDP v nadcházejících dvou letech, upozorňuje Lachman.

Nelze než doufat, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa a Kongres si uvědomí omezení, kterým dnes FED čelí při snaze o opětovné rozpohybování americké ekonomiky, pochopí, že při propadu cen a úrokových sazbách téměř na nule FED přišel o většinu svého arzenálu, uvádí analytik. Dodává, že pokud FED zjistí, že společnosti a domácnosti čelí problémům se solventností, nemůže prostřednictvím větších půjček zabránit jejich bankrotům.

"To vše naznačuje, že pokud v nadcházejících měsících paběrkující oživení americké ekonomiky ukáže, že je potřeba větší podpora, tato podpora musí nezbytně pramenit z rozpočtové politiky, nikoliv z centrální banky," uzavírá ekonom.  

Související

Joe Biden

Biden a Trump se utkají ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Ekonomická krize Ekonomika nezaměstnanost / nezaměstnaní Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy