Napětí v Iowě: Vyhraje Buttigieg, nebo Sanders? Je to o fous

Vyrovnaný zápas o demokratickou prezidentskou nominaci svádějí v Iowě bývalý starosta South Bendu v Indianě Pete Buttigieg se senátorem Berniem Sandersem. Buttigieg si po sečtení výsledků z 97 procent okrsků udržuje těsné vedení, uvedla televize CNN. S výrazným odstupem jsou na třetím místě senátorka Elizabeth Warrenová a na čtvrtém bývalý viceprezident Joe Biden.

Demokraté v Iowě vybírali svého prezidentského kandidáta už v pondělí, kvůli technickým problémům ale dosud nejsou známé konečné výsledky.

V Iowě se rozhodovalo o 41 delegátech z celkových 3979, kteří na letním nominačním sjezdu demokratů budou volit prezidentského kandidáta strany. Podle aktuálních výsledků drží podíl 26,2 procenta iowských delegátů Buttigieg, Sanders pak o jednu desetinu procentního bodu méně. Warrenová má 18,2 procenta delegátů a Biden 15,8 procenta.

Great to be back in the Granite State.Thank you to everyone in Manchester, Portsmouth, Laconia, and Concord who brought the energy that’s going to turn out the vote next Tuesday. pic.twitter.com/pfWzGFE9LI

— Pete Buttigieg (@PeteButtigieg) February 5, 2020

I když v procentním podílu delegátů vede Buttigieg, Sanders na pondělních shromážděních demokratů dostal od straníků větší podporu. Při konečné volbě se za něj podle prozatímních výsledků postavilo 44.753 straníků a za Buttigiege 42.235 straníků. Rozhodující nicméně není součet odevzdaných hlasů, ale právě počet získaných delegátů.

Stejné pravidlo platí i v prezidentských volbách, kdy v konečném důsledku Američané nevybírají konkrétního kandidáta, ale volitele, kteří o něm budou hlasovat. V prezidentských volbách v roce 2016 sice demokratku Hillary Clintonovou volilo o tři miliony lidí více než republikána Donalda Trumpa, ale prezidentem se stal Trump, který získal více volitelů.

Nominační systém v Iowě je komplikovaný, a to i na americké poměry, jak poznamenávají tamní média. V každém volebním shromáždění se voliči nejprve rozdělili do skupin podle toho, jakému kandidátovi dávali přednost. Pokud se v dané skupině sešlo méně než 15 procent lidí, kteří na shromáždění přišli, museli si její členové vybrat jiného kandidáta a přidat se k jiné skupině, nebo mohli založit skupinu novou. Minimální procentní podpora uchazečům o nominaci se pak dále rozdělila podle toho, kolik delegátů daný okrsek pomáhal vybrat.

Výsledky z Iowy jsou proto složeny ze tří přehledů, píše list The New York Times. První sada ukazuje podporu, jakou uchazeči o nominaci měli při prvním kole výběru, druhá při konečném výběru a třetí část je pak procentní podíl delegátů stranického sjezdu demokratů, na kterém budou vybráni delegáti za Iowu pro celoamerický sjezd demokratů.

Letošní způsob ohlášení výsledků je odlišný od toho v roce 2016, kdy zde zvítězila Clintonová, za kterou Sanders jen těsně zaostal. Tehdy iowští demokraté oznámili jen procentní podíl delegátů získaný jednotlivými uchazeči. AP poznamenala, že ke změnám přistoupili iowští demokraté na výzvu Sanderse, který žádal větší transparentnost výběrového systému. Pro stejnou úpravu se rozhodla i Nevada, kde budou stranická shromáždění demokratů 22. února.

Zajímavostí nového systému je možnost, že každá z výše zmíněných tří sad výsledků bude mít jiného vítěze. Nyní jsou to dva - Buttigieg a Sanders. Zatímco Saders má podle současného přehledu největší podporu v prvním i v závěrečném kole výběru, Buttigieg má větší procentní podíl delegátů, což je rozhodující. Jednotlivé výsledkové přehledy ukážou ale to, jakou podporu uchazeči o prezidentskou nominaci mají.

AP podle výsledků z jednotlivých okrsků sestavila přehled o tom, jak si kandidáti vedli v jednotlivých iowských okresech. Buttigieg ovládl 60 okresů z celkových 99, Sanders vede v 20 okresech, Biden získal deset okresů a senátorky Warrenová a Amy Klobucharová dva, respektive sedm. Ve 28 okresech dosud nejsou data konečná, neboť chybí konečné výsledky ze všech tamních okrsků.

Související

Více souvisejících

Pete Buttigieg Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Volby USA Elizabeth Warren Joe Biden USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 3 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy