NÁZOR: Nejlepší lék na pandemii? Americký ekonom má překvapivou odpověď

S blížícím se začátkem olympijských her se zdá, že sportovci zápolí s novým soupeřem, covidem-19, konstatuje Raymond March v komentáři pro server National Interest. Ekonom ze Státní univerzity v Severní Dakotě soudí, že v souboji mezi nakaženými sportovci bez možnosti bojovat o medaile a zrušenými kláními na straně jedné a strachem ze vzniku nového super ohniska nákazy na straně druhé, zřejmě vítězí obezřetnost nad národní hrdostí.

Obavy z nebezpečného pádu

Situaci příliš nenapravuje ani skutečnost, že sportovci po příjezdu do Tokia musí dodržovat množství restrikcí, které za účelem zvládnutí koronavirové pandemie vyhlásila japonská vláda, míní March. Nastiňuje, že za účelem ochrany sportovců i běžných občanů stát zakázal restauracím podávat alkohol, většině podniků nařídil zavírat ve 20 hodin, omezil shromažďování a sportovce i olympijské funkcionáře drží mimo kontakt s veřejností.  

Zahraniční diváci se na olympiádu nepodívají, a přestože v Japonsku v minulých týdnech počet nových nákaz klesá, panují velké obavy z šíření varianty viru delta, které vedou k tvrdým opatřením, vysvětluje autor komentáře. Upozorňuje, že jiné země uplatňují ještě tvrdší přístup a v Austrálii, Bangladéši, na Novém Zélandu a v částech Portugalska byl ve velkých městech opět vyhlášen lockdown, aby se zabránilo šíření zmíněné varianty viru.

Také ve Spojených státech se množí obávy, že země zažije "nebezpečný pád", jak se delta stává dominantním kmenem, uvádí ekonom. Zmiňuje názor bývalého představitele amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv Scotta Gottlieba, že delta bude "nejnebezpečnějším virem", kteří neočkovaní ve svém životě chytí.

Profesor bioinformatiky z Kalifornské univerzity Joel Werthein zase varuje, že pandemie neskončila a varianta delta "mění matematiku", poukazuje March. Pokládá proto otázku, jak si Spojené státy poradí s nárůstem výskytu této varianty a hrozbou dalších.

"Nevíme. Ale naše největší úspěchy v boji s covidem-19 přicházejí z trhu, nikoliv z vlády," deklaruje ekonom. Tvrdí, že ve chvíli, kdy se nový koronavirus dostal v lednu loňského roku do Spojených státu, robustní a zmatečné regulace bránily soukromým laboratořím ve vývoji zoufale potřebných testů k diagnostice nakažených pacientů.

Po odstranění těchto překážek o dva měsíce později se testovací kapacita během pouhých dvou týdnů zvýšila ze 7 tisíc na více než 38 tisíc testů denně, uvádí ekonom. Dodává, že v červenci 2020 již americké soukromé laboratoře zvládaly přes 200 tisíc testů za den.

Vlády se nepoučily

Také snahy léčit covid-19 pocházely podle autora komentáře především ze soukromého sektoru, který dotlačil vládní úřady k tomu, aby pacientům ve vážném stavu mohl být podáván remdesivir, tvrdí March. Doplňuje, že na základě slibných klinických výsledků lékaři a nemocnice vyzvaly Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, aby umožnil nasazení tohoto tehdy experimentálního léku.

Spolu s tím, jak američtí pacienti opouštěli ventilátory a začali se zotavovat, se remdesivir stával standardním lékem na covid-19 a dnes jde o jedinou schválenou léčbu nákazy, konstatuje akademik. Domnívá se, že trh se ukázal jako dobrý lék na pandemii již v minulosti.

March odkazuje na výzkum publikovaný v časopise Contemporary Economic Policy, který naznačuje, že ekonomicky svobodnější země se rychleji zotavily z pandemie tzv. španělské chřipky v roce 1918.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Je smutné, že vlády se z toho ani po sto letech téměř nepoučily," pokračuje ekonom. Poukazuje, že mezi pandemií španělské chřipky a covidu-19 proběhla v 50. letech ještě pandemie asijské chřipky, která si celosvětově vyžádala mezi 1,1 až 4 miliony obětí - nemoc přitom byla stejně nakažlivá jako nový koronavirus a navíc představovala hrozbu pro děti a dnes je považována za nejničivější chřipkovou vlnu od roku 1918.

Reakce Spojených států na asijskou chřipku - opatření proti šíření nemoci, léčba a distribuce vakcín - přicházela od soukromých firem, tvrdí March. Deklaruje, že tento přístup nezpůsobil "vážné narušení života společnosti" a stál život "pouhých" 70 tisíc Američanů, zatímco v Západním Německu, které v té době mělo méně než třetinovou populaci ve srovnání s USA, zemřelo zhruba 30 tisíc pacientů.

Většina pandemií přichází ve vlnách spolu s tím, jak virus mutuje, a covid-19 zjevně není výjimkou, shrnuje autor komentáře. Soudí, že panikaření a vyzývání vády, aby jednala, nepředstavuje cestu kupředu. "Historie a naše nedávná vítězství nad virem nám ukazují, že naší nejlepší sázkou zůstává trh," píše March. Apeluje, abychom mu věřili, že přinese úspěch i tentokrát.  

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Ekonomika USA (Spojené státy americké) Olympijské hry 2021 (Tokio) Japonsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Už žádný Xbox a PlayStation. Putin nařídil vládě, aby vymyslela, jak vyrobit vlastní herní konzole

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu nařídil ruské vládě, aby hledala způsoby podpory výroby domácích herních konzolí, informuje ruská státní tisková agentura TASS. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy