New York chce od městských pracovníků vyžadovat očkování nebo pravidelné testy

Městští pracovníci v New Yorku včetně učitelů a policistů by od 13. září měli chodit každý týden na testy na koronavirus, pakliže nebudou mít ukončené očkování proti covidu-19. Oznámil to dnes starosta nejlidnatějšího amerického města Bill de Blasio. Ohlášený termín zavedení pravidla koresponduje se začátkem místního školního roku.

Podle deníku The New York Times se nový požadavek týká asi 340.000 zaměstnanců. Opatření pro tyto lidi nezavádí povinnost nechat se očkovat, vedení města ale doufá, že mnozí z těch, kteří ještě nebyli očkováni, se nyní pro tuto možnost rozhodnou, aby se vyhnuli pravidelnému testování. Agentura Reuters dodává, že v New Yorku je plně naočkováno téměř 60 procent obyvatel.

"Jde o ochranu pracovní síly, jejich zdraví a bezpečí, a lidí, o něž se starají," vysvětloval svůj plán starosta de Blasio. Měsíc září při tiskové konferenci označil za zlomový moment obnovy po koronavirové krizi. "Takže 13. září, v první den školy, budeme od každého jednoho zaměstnance města očekávat, že bude buďto očkovaný, nebo se bude týdně testovat," uvedl de Blasio.

Oznámení přichází týden poté, co New York schválil povinné očkování zdravotníků ve všech nemocnicích a klinikách provozovaných městem. Také přichází za zhoršující se epidemické situace. Město New York i stejnojmenný stát jsou na tom sice co do výskytu nákaz a hospitalizací na obyvatele mnohem lépe než státy na jihu USA, i zde ale denní počty zachycených infekcí rostou.

Podíl očkovaných obyvatel je v New Yorku relativně vysoký, neboť na úrovni celých USA zatím očkování dokončilo na 49 procent obyvatel. Nejnižší čísla okolo 35 procent v této souvislosti hlásí státy Alabama, Mississippi a Arkansas, které v posledních týdnech registrují prudký růst v počtech pozitivně testovaných i hospitalizovaných. V Arkansasu v posledním týdnu připadalo na každý den asi 1800 nových případů infekce, přičemž ve státě žijí přibližně tři miliony lidí.

Podobně na tom byla Florida, ačkoli v tomto třetím nejlidnatějším americkém státě je plně očkovaných 48 procent obyvatel. "Epidemiologové zde pozorují souhru různých faktorů: Vysoké počty neočkovaných, uvolnění preventivních opatření jako je nošení roušek a omezování kontaktů, šíření vysoce nakažlivé delta mutace koronaviru a shromažďování lidí uvnitř budov během horkých letních dní," shrnul v neděli situaci deník The Wall Street Journal.

Související

Více souvisejících

New York očkování

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 35 minutami

před 51 minutami

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 1 hodinou

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

Policie propustila muže, který najel autem do brány Downing Street. Vzápětí ho opět zadržela

Britská policie propustila a vzápětí opět zadržela třiačtyřicetiletého muže, který autem narazil do brány v Downing Street, kde bydlí premiér Rishi Sunak. Muž je totiž zároveň podezřelý z pořizování nemravných fotografií dětí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy