Hledání léku na onemocnění covid-19, které vyvolává koronavirus SARS-CoV-2, pokračuje po celém světě. V USA, konkrétně v New Yorku, spustili nový experiment s přípravkem, který se používá proti pálení žáhy.
Experimentální léčbu, podle které by lék na pálení žáhy famotidin mohl pomoci při léčbě covid-19, zahájil Kevin Tracey z Feinstein Institute v rámci sítě zdravotní péče neziskové organizace Northwell Health, která provozuje 23 nemocnic v New Yorku.
V současné době se experimentu zúčastnilo 187 pacientů, ale organizace doufá, že se studie zúčastní až 1200 dobrovolníků. Pacientům je lék podáván nitrožilně v obrovských dávkách, až devětkrát větší, než je doporučené množství při léčbě žaludečních vředů nebo pálení žáhy.
Studie se opírá o zjištění Michaela Callahana, který se na infekční choroby specializuje více než 20 let. Callahan, který v Číně pracoval s pacienty s onemocněním covid-19, uvedl, že lidé, kteří užívali lék famotidin, měli průběh onemocnění lehčí ve srovnání s jinými pacienty, kteří brali jiný typ léku nebo neužívali léky vůbec. „Nevíme, jestli to má nějaký přínos, ale musíme provést toto klinické hodnocení,“ uvedl Tracey.
V současné době Northwell Health provádí studii léčby covid-19 pomocí antimalarika hydroxychlorochinu. Když léčba pomocí antimalarika začala, prezident Donald Trump prohlásil, že lék může pozitivně ovlivnit boj proti onemocnění covid-19, ale podle CNN nedávné studie naznačují, že tomu tak není.
Tracey uvedl, že studie experimentální léčby pomocí famotidinu proběhla v utajení z důvodu, že lékaři a pacienti trvali na užívání hydroxychlorochinu. „Lidé čtou v novinách, že hydroxychlorochin funguje a dívají se na umírající manželku, babičku nebo dítě a chtějí to vyzkoušet. Jak bychom mohli říct ne?“ řekl Tracey pro CNN.
Rozsáhlejší studie o vlivu famotidinu na onemocnění covid-19 bude probíhat ve dvou skupinách. Jedné skupině bude podáván lék famotidin společně s hydroxychlorochinem a druhé pouze placebo. Užívání hydroxychlorochinu není tak jisté, protože minulý týden americká správa potravin a léčiv varovala před použitím k léčbě covid-19 kvůli možným vedlejším účinkům a díky tomu může být studie pozastavena.
Tracey uvedl, že nechce studii uspěchat jako v případě hydroxychlorochinu, dokud nebudou zřejmé možné účinky, což může trvat až několik týdnů. Zdůraznil, že léčba nemusí být účinná a naléhal, aby lidé nenakupovali léky na pálení žáhy v přesvědčení, že jim lék pomůže s rekonvalescencí z onemocnění COVID-19.
Související
Poslední rozhodnutí Fialovy vlády. Týkají se očkování či sociálních služeb
Trumpova administrativa lhala? Vědci mezi paracetamolem a autismem spojitost nenašli
léky , USA (Spojené státy americké) , věda , New York , Zdravotnictví , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Orbán chce, aby Zelenskyj pustil ropu a přestal s protimaďarskou politikou
před 1 hodinou
Pavel odjel na zahraniční cestu do Alp, odhalil mluvčí prezidenta
před 1 hodinou
Pohonné hmoty zdražují. Obrat v trendu se zatím nedá čekat
před 2 hodinami
Kim Čong-un poslal vzkaz Trumpovi. Jaderných zbraní se vzdávat nehodlá
před 3 hodinami
Autonehoda vozu s Klempířem se vyřešila na místě. Viníkem je řidič ministra
před 4 hodinami
Pokrovsk padl, míní experti. Rusové věří v další postup, má to ale háček
před 5 hodinami
Muž, jenž způsobil manévry v Havířově, se sám zastřelil. Zbraň měl legálně
před 5 hodinami
Přestřelka na moři. Kubánci zastřelili čtyři lidi ze člunu registrovaného v USA
před 6 hodinami
Zemřel Jiří Valenta, někdejší klávesista legendární kapely Olympic
před 7 hodinami
Počasí v Česku může ovlivnit zajímavý jev. Jisté to ještě není
včera
Pavel odcestoval do zahraničí. Do práce se vrátí po víkendu
včera
Ústavní soud posvětil snížení důchodů představitelům minulého režimu
včera
Orbán se pustil do Kyjeva a zmínil údajnou hrozbu pro maďarskou energetiku
včera
Napadená taxikářka ze Šumperka podlehla zraněním v nemocnici
včera
Českého lva letos doprovodí hudba skladatele Adriána Čermáka
včera
Babišova vláda se zabývala prevencí vzniku závislostí a zrušila několik orgánů
včera
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
včera
Fico opět kritizuje Kyjev. Dodávky ropy na Slovensko se obnoví až v březnu
včera
Japonsko odhalilo, kdy nasadí rakety na ostrově u Tchaj-wanu
včera
Policie chce vědět, co se na svahu stalo. Hledají se svědci tragédie v Harrachově
Policie pokračuje s vyšetřováním tragické srážky dvou lyžařů na sjezdovce v Harrachově v Krkonoších. Kriminalistům ale stále chybí klíčová svědectví. Znovu se proto obrátila s prosbou na veřejnost.
Zdroj: Jan Hrabě