Očkování v USA postupuje pomaleji, než se čekalo. Vakcínu dostaly jen dva miliony lidí

Ve Spojených státech už se v těchto dnech očkuje dvěma různými vakcínami, podle vládního epidemiologa Anthonyho Fauciho by nicméně imunizace obyvatelstva mohla být rychlejší. První dávku vakcíny v USA do pondělka dostalo přes 2,1 milionu lidí, uvádí Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Fauci dnes ale řekl, že postup zatím zaostává za plány federální vlády.

"I kdyby to bylo podhodnocené, ty dva miliony... tak jsme pozadu za tím, kde chceme být," řekl člen krizového štábu Bílého domu televizi CNN. Zároveň vyjádřil naději, že leden přinese zvýšené tempo. "Doufám, že nám to umožní dohnat avizované tempo, o kterém jsme mluvili asi před měsícem nebo dvěma," dodal.

Podle CNN administrativa prezidenta Donalda Trumpa uváděla jako cíl naočkování 20 milionů lidí do konce roku. Americký generál Gustave Perna, který má na starosti distribuci vakcín, před deseti dny ohlásil dodání přibližně 20 milionů dávek jednotlivým státům USA v následujících dvou týdnech.

Do pondělka bylo podle CDC rozesláno 11,4 milionu dávek očkovacích látek. Už více než týden se přitom mohl ve Spojených státech široce podávat přípravek firmy Moderna, který americký Úřad pro kontrolu léčiv (FDA) schválil k mimořádnému použití týden po doporučení vakcíny vyvinuté ve spolupráci společností Pfizer a BioNTech.

Náměstek amerického ministra zdravotnictví Brett Giroir ohlásil, že do konce tohoto týden proběhne distribuce dalších 4,7 milionu dávek očkovacích látek. Zejména u vakcíny od Pfizeru a BioNTech je doručování relativně složité, neboť pro zachování účinnosti se výrobek musí skladovat při teplotách okolo minus 70 stupňů Celsia.

To, že celostátní imunizační operace neběží zcela podle plánu, připustil už před Vánoci i generál Perna. Po stížnostech některých guvernérů na problémy s počátečními dodávkami se omlouval za "nedorozumění" v komunikaci s lídry států. CNN dnes informovala, že jistá nemocnice ve státě Wisconsin musela o víkendu vyhodit asi 500 dávek vakcíny od Moderna kvůli jejich špatnému skladování.

I tuto látku je potřeba před podáním uchovávat v mrazu, nikoli však tak silném jako v případě druhé vakcíny používané v USA. Oba přípravky podle výrobců poskytují s více než 90procentní spolehlivostí ochranu před koronavirem, ovšem až několik týdnů po podání druhé dávky. V první fázi americké očkovací kampaně je dostávají zejména zdravotníci a klienti či pracovníci domovů pro seniory.

První očkování už absolvovala i řada vrcholných politiků včetně nastupujícího prezidenta USA Joea Bidena. Ten na dnešek ohlásil projev na téma zdravotnické krize a podle deníku The New York Times se čeká i jeho kritika situace kolem distribuce vakcín. Biden slibuje, že během prvních 100 dní jeho úřadování, které začne 20. ledna, bude podáno nejméně 100 milionů dávek.

Svou první vakcínu dnes dostala i budoucí viceprezidentka Kamala Harrisová. Stejně jako Biden očkování podstoupila před televizními kamerami, na rozdíl od něj ale dostala preparát Moderny. "Vyzývám všechny, když na vás přijde řada, nechte se očkovat. Je to o záchraně vašeho života, života vašich příbuzných a života ve vaší komunitě," řekla.

Související

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) očkování Anthony Fauci

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy

Dne 9. prosince se koná pohřeb Karla Schwarzenberga, význačného politika a diplomata. Rod Schwarzenbergů se řadí mezi vůbec nejstarší šlechtické rody v Evropě a rovněž mezi ty nejvýznamnější. Schwarzenbergové byli po staletí hybateli evropských dějin a svou nesmazatelnou stopu zanechali i na našem území.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy