Očkování v USA postupuje pomaleji, než se čekalo. Vakcínu dostaly jen dva miliony lidí

Ve Spojených státech už se v těchto dnech očkuje dvěma různými vakcínami, podle vládního epidemiologa Anthonyho Fauciho by nicméně imunizace obyvatelstva mohla být rychlejší. První dávku vakcíny v USA do pondělka dostalo přes 2,1 milionu lidí, uvádí Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Fauci dnes ale řekl, že postup zatím zaostává za plány federální vlády.

"I kdyby to bylo podhodnocené, ty dva miliony... tak jsme pozadu za tím, kde chceme být," řekl člen krizového štábu Bílého domu televizi CNN. Zároveň vyjádřil naději, že leden přinese zvýšené tempo. "Doufám, že nám to umožní dohnat avizované tempo, o kterém jsme mluvili asi před měsícem nebo dvěma," dodal.

Podle CNN administrativa prezidenta Donalda Trumpa uváděla jako cíl naočkování 20 milionů lidí do konce roku. Americký generál Gustave Perna, který má na starosti distribuci vakcín, před deseti dny ohlásil dodání přibližně 20 milionů dávek jednotlivým státům USA v následujících dvou týdnech.

Do pondělka bylo podle CDC rozesláno 11,4 milionu dávek očkovacích látek. Už více než týden se přitom mohl ve Spojených státech široce podávat přípravek firmy Moderna, který americký Úřad pro kontrolu léčiv (FDA) schválil k mimořádnému použití týden po doporučení vakcíny vyvinuté ve spolupráci společností Pfizer a BioNTech.

Náměstek amerického ministra zdravotnictví Brett Giroir ohlásil, že do konce tohoto týden proběhne distribuce dalších 4,7 milionu dávek očkovacích látek. Zejména u vakcíny od Pfizeru a BioNTech je doručování relativně složité, neboť pro zachování účinnosti se výrobek musí skladovat při teplotách okolo minus 70 stupňů Celsia.

To, že celostátní imunizační operace neběží zcela podle plánu, připustil už před Vánoci i generál Perna. Po stížnostech některých guvernérů na problémy s počátečními dodávkami se omlouval za "nedorozumění" v komunikaci s lídry států. CNN dnes informovala, že jistá nemocnice ve státě Wisconsin musela o víkendu vyhodit asi 500 dávek vakcíny od Moderna kvůli jejich špatnému skladování.

I tuto látku je potřeba před podáním uchovávat v mrazu, nikoli však tak silném jako v případě druhé vakcíny používané v USA. Oba přípravky podle výrobců poskytují s více než 90procentní spolehlivostí ochranu před koronavirem, ovšem až několik týdnů po podání druhé dávky. V první fázi americké očkovací kampaně je dostávají zejména zdravotníci a klienti či pracovníci domovů pro seniory.

První očkování už absolvovala i řada vrcholných politiků včetně nastupujícího prezidenta USA Joea Bidena. Ten na dnešek ohlásil projev na téma zdravotnické krize a podle deníku The New York Times se čeká i jeho kritika situace kolem distribuce vakcín. Biden slibuje, že během prvních 100 dní jeho úřadování, které začne 20. ledna, bude podáno nejméně 100 milionů dávek.

Svou první vakcínu dnes dostala i budoucí viceprezidentka Kamala Harrisová. Stejně jako Biden očkování podstoupila před televizními kamerami, na rozdíl od něj ale dostala preparát Moderny. "Vyzývám všechny, když na vás přijde řada, nechte se očkovat. Je to o záchraně vašeho života, života vašich příbuzných a života ve vaší komunitě," řekla.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) očkování Anthony Fauci

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy