Odhad smrtnosti covid-19 byl přemrštěný, ukazují modely. Politolog nabádá k akci

NÁZOR - Pokračování koronavirové krize přináší cosi důležitého, konstatuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor poukazuje na to, že odhady úmrtnosti na nemoc klesají.

Co se děje?

Bílý dům ještě koncem března odhadoval, že i při opatřeních k omezení mezilidského kontaktu zemře na covid-19 mezi 100-240 tisíci Američanů, připomíná Zakaria. Zároveň odkazuje na nedávné tvrzení imunologa z amerického krizového týmu Anthonyho Fauciho, že tento vládní odhad bude brzy snížen.

Model Washingtonské univerzity, na který se odvolával Bílý dům26. března, předpokládal, že pokud budou opatření omezující mezilidské kontakty platit do 1. června, počet obětí nemoci v USA dosáhne v následujících čtyřech měsících 81 tisíc, uvádí politolog. Dodává, že do 8. dubna byl model již pětkrát revidován a v současnosti hovoří o zhruba 60 tisících mrtvých, což se shoduje s počtem lidí, kteří v zemi zemřeli na sezónní chřipku 2019-2020.

"Co se to děje?" táže se komentátor. Připouští, že omezení mezilidských kontaktů mohlo zafungovat lépe, než se čekalo, ale dodává, že uvedená čísla stále vzbuzují otázky.

Také predikce poměru nakažených, kteří budou vyžadovat hospitalizaci, se totiž ukázala jako velmi přemrštěná, upozorňuje Zakaria. Připomíná, že Washingtonská univerzita 30. března očekávala, že v Kalifornii bude k 3. dubnu potřeba 4.800 lůžek, ale ve skutečnosti jich byla obsazeno zhruba 2.200, v Louisianě se očekávalo 6.400 hospitalizovaných, ale v nemocnici skončilo na 1.700 pacientů, a v New Yorku, jehož zdravotnictví je nejvíce vytíženo, je momentálně odsazeno 15.000 lůžek namísto předvídaných 58.000.

Je dobré připravovat se na nejhorší, ale v tomto případě to znamená, že lékařská péče může být odepřena pacientům s dalšími závažnými nemocemi, případně můžou léčbu zanedbávat, i když pro to není důvod, vysvětluje komentátor. Soudí, že příčina tohoto stavu odráží skutečnost, že americké modely pracují s nejlepšími dostupnými daty, především z Číny a Itálie.

Skupina vědců ze Stanfordovy univerzity věří, že hlavní příčina poklesu odhadu obětí spočívá v tom, že bez rozsáhlého testování nešlo předvídat, kolik nakažených bude mít jen mírné, případně žádné projevy nemoci, upozorňuje Zakaria. Podotýká, že díky tomu je počet nakažených větší než počáteční odhady a smrtnost na covid-19 je nižší.

"V březnu Světová zdravotnická organizace ohlásila, že 3,4 % lidí s virem na něj umírají," píše politolog. Konstatuje, že to by byla mimořádně vysoká smrtnost, a i následný Fauciho odhad počítal až s jednoprocentní smrtností, což je stále desetinásobek ve srovnání s chřipkou.

Od té doby jsme ale zjistili, že mnoho lidí, možná až polovina, nemá žádné příznaky a některé studie tvrdí, že již může být dokonce 75-80 %, poukazuje Zakaria. Dodává, že to znamená, že většina nakažených se nikdy nedostane k lékaři a nebude zahrnuta do statistik.

Modely mohly chybovat až padesátinásobně

Epidemiolog John Ioannidis, který se zabývá analýzou dat a je jedním z nejcitovanějších vědců svého oboru, věří, že smrtnost covid-19 byla fatálně nadhodnocena, upozorňuje komentátor. Ioannidis mu sdělil, že pokud se vychází z modelu, kde je přítomen exponenciální růst, i malá chyba v základních číslech, výsledek může být desetinásobně, třicetinásobně ba dokonce padesátinásobně nadhodnocen.  

Ioannidis vychází s toho, že existují tři případy, kdy byla otestována celá populace - loď Diamond Princess, italské město Vo Euganeo a okres San Miguel v americkém Coloradu, uvádí Zakaria. Poukazuje, že počet asymptomatických pacientů na všech těchto místech naznačuje, že smrtnost na covid-19 je ve skutečnosti stejná jako na sezónní chřipku, což naznačují i data z Islandu a Dánska, kde probíhá zatím nejrozsáhlejší nahodilé testování.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Pokud bych měl vydat odhad založený na omezených testovacích datech, která máme, řekl bych, že covid-19 bude mít za následek v této sezóně 40 tisíc mrtvých v USA," cituje Zakaria imunologa Ioannidise. Podotýká, že mnoho zemí vypnulo své ekonomiky na základě dostupných modelů ve strachu z nejhorších scénářů, ale kvalita těchto modelů odráží kvalitu dat, ze kterých vycházejí.     

Otevírání ekonomik tak silně závisí na masovém testování, deklaruje politolog. Upozorňuje, že například Jižní Korea se s koronavirem dokázala vypořádat bez vypnutí ekonomiky právě kvůli rozsáhlému testování.

Nejurgentnějším úkolem nejen pro americkou vládu je tak nyní zahájení rozsáhlého, náhodného testování, shromáždění co nejlepších dat, ze kterých budou vycházet další kroky, deklaruje Zakaria. Varuje, že jinak budeme touto krizí slepě poletovat a krize bude delší, než by být musela.  

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Republikáni ovládli Bílý dům i Kongres. Změní USA k obrazu svému? Ani zdaleka

Republikáni po volbách oficiálně převzali kontrolu nad Kongresem, což usnadňuje plnění slibů nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V politickém slovníku ve Washingtonu se tomu říká „vládní trifekta“, kdy prezidentova strana ovládá jak Sněmovnu reprezentantů, tak Senát. Tuto moc teď drží Trumpova Republikánská strana.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy