Jídlo zabíjí Američany. Experti poukázali na alarmující statistiky

NÁZOR - Debata v rámci americké Demokratické strany o zdravotní péči se točí kolem toho, na koho by se měla vztahovat a kdo má platit účty, připomínají Dariush Mozaffarin a Dan Glickman v komentáři pro server New York Times. Přední kardiolog a bývalý americký ministr zemědělství soudí, že tato desetiletí trvající diskuze nedává jasnou odpověď.

Američané jsou nemocní

Důvod je podle Glickmana a Mozaffarina dvojí: zdravotní péče je drahá a Američané jsou nemocní. Těží sice z vysoce vyškoleného personálu, skvělých zařízení a přístupu k nejnovějším lékům a technologiím, avšak pokud se na tom nic nezmění, americký zdravotnický systém zůstane nákladný, poukazují exministr a lékař. Konstatují, že lze sice měnit ceny léků, snižovat administrativní zátěž a omezit platby zřizovatelům nemocnic či zbytné procedury, ale i tak půjde o pouhé zpomalení růstu nákladů, protože americká populace stárne a technologie se rozvíjejí.

"A Američané jsou nemocní - mnohem nemocnější, než si mnozí uvědomují," pokračují Mozaffarin a Glickman. Konstatují, že přes 100 milionů obyvatel země, tedy téměř polovina dospělé populace, má prediabetes či diabetes, 122 milionů trpí kardiovaskulárními chorobami, kterým ročně podlehne 840 tisíc lidí, tedy 2.300 denně, a tři čtvrtiny dospělých mají nadváhu nebo jsou obézní.

Jinými slovy, je víc nemocných než zdravých Američanů, vysvětlují kardiolog a bývalý politik. Navrhují proto, aby se debata namísto toho, kdo za to má platit, přesunula k jednodušší a podstatnější otázce: Proč jsou Američané nemocní a jak to lze předejít tomu, aby potřebovali tolik zdravotní péče?

Odpověď bije podle Mozaffrina s Glickmanem do očí, a to třikrát denně. Jde o jídlo, jelikož špatná strava je v USA hlavní příčinou úmrtí, ročně si vyžádá život více než půl milionu lidí a jen deset vybraných stravovacích faktorů stojí denně život téměř tisíc Američanů, kteří umírají na srdeční nemoci, mrtvice a diabetes.

Léčba těchto onemocnění je závratně drahá, připomínají Glickman s Mozaffarinem. Uvádějí, že kardiovaskulární choroby stojí zdravotnictví ročně 351 miliard dolarů a oslabují produktivitu práce, léčba cukrovky pak vyjde v USA na 327 miliard dolarů, přičemž celkové ekonomické dopady obezity v zemi jsou odhadovány na 1,72 bilionu dolarů ročně, což je 9,3 %  HDP země.     

Toto je hlavní důvod neustále rostoucích nákladů na zdravotní péči, které dusí vládní rozpočty, oslabují konkurenceschopnost Spojených států a jejich vojenskou sílu, tvrdí Mozaffarin a Glickman. Dodávají, že naštěstí existuje nutriční věda a opatření, které mohou tuto celostátní vyživovací krizi pomoci řešit.

Jídlo je lék

Řešení ve stylu "jídlo je lék" je ideální, jelikož zlepšuje kvalitu života, snižuje zdravotní náklady, je udržitelné, omezuje nepoměř mezi skupinami obyvatel a posiluje ekonomickou konkurenceschopnost a bezpečnost země, tvrdí lékař s exministrem. Domnívají se, že jednoduchá a měřitelná opatření lze realizovat v mnoha oblastech.

Veškeré elektronické zdravotnické záznamy by měly nově zahrnovat stravovací návyky jedince, vzdělávaní lékařů by mělo klást na stravování větší důraz a pacientům by měly být předepisovány zdravé potraviny, včetně dovážky lékařsky sestavených jídel, navrhují Glickman a Mozaffarin. Věří, že jen poslední opatření by mohlo ušetřit až 9 tisíc dolarů ročně na pacienta.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Daně na slazené nápoje a nezdravé jídlo by mohou být kombinovány s dotacemi na prospěšné potraviny jako ovoce, ořechy, zelenina, luštěniny, rostlinné oleje, celozrnné produkty, jogurty a ryby," píšou Mazaffarin a Glickman. To by podle nich vyslalo pozitivní zprávu veřejnosti a potravinářskému průmyslu, že dobré stravování je ceněno, přičemž úroveň škodlivých přísad jakou jsou soli, cukr a transmastné kyseliny lze snížit dobrovolnými cíly či regulací.

Nutriční standardy ve školách, které již zlepšily kvalitu těchto pokrmů o 41 %, by měly být zpřísněny, program dodávek čerstvého ovoce a zeleniny rozšířen i na střední a vysoké školy a program nákupu potravin, který využívá každý osmý Američan, by měl pomáhat zlepšovat stravování a zdraví, nabádají kardiolog a bývalý politik. Klíčovou roli přiznávají i soukromému sektoru, kde by změny akcionářských kritérií měly odměňovat ty společnosti, které bojují s obezitou, diabetem a podobnými chorobami.

Partnerství mezi veřejnou a soukromou sférou by měl podtrhovat výzkum a vývoj nejlepších zemědělských a potravinářských postupů a každé pracoviště by mělo při zřizování své kantýny požadovat zdravá jídla a zdravé stravování podporovat skrze zaměstnanecké benefity, doporučují Mozaffarin a Glickman. Za důležitou považují i spolupráci federálních úřadů, jelikož finance jsou pro podobný výzkum klíčové, tudíž by mohlo dojít například ke zřízení Národního institutu pro výživu.  

V opačném případě může trvat dlouhá desetiletí než pochopíme a využijeme nové oblasti spojené s výrobou potravin, střevní mikroflórou, alergiemi, autoimunními nemocemi, rakovinou, duševním zdravím, léčbou válečných úrazů a dopady nevýživných sladidel a osobní stravy, obávají se lékař a exministr. Deklarují, že v tomto musí hrát klíčovou roli vláda, protože podstatný dopad potravinářského systému na kvalitu života, zdravotní výdaje, ekonomiku i životní prostředí - spolu s rostoucím povědomím veřejnosti i průmyslu o těchto tématech - vytváří podmínky, aby se vládní politici stali posly skutečného řešení.

"Přesto, až na malé výjimky stávající prezidentští kandidáti nejsou na tyto kritické domácí otázky dotazováni," kritizují Mozaffarin a Glickman. Tvrdí, že každý kandidát by měl mít svůj potravinový program a debaty by se tématem měly zabývat, jelikož souvislost mezi stravou a zdravím a snížením nákladů na zdravotní péči je v amerických primárkách dlouhodobě opomíjena. Měla by však stanou v popředí příštích prezidentských voleb i agendy příští administrativy.

Související

Joe Biden

Biden a Trump se utkají ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) zdraví potraviny jídlo obezita, nadváha, hubnutí

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

před 6 hodinami

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 11 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Ukrajinské drony napadly ruské černomořské základny. Rusko jich údajně sestřelilo přes sto

Více než 100 bezpilotních letadel zneškodnily ruské systémy protivzdušné obrany v noci na pátek nad oblastmi na východě a jihovýchodě Ruska, nad Černým mořem i anektovaným poloostrovem Krym. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy