Pandemie koronaviru se propletla s pandemií obezity, varuje lékařka

NÁZOR - Spolu s tím, jak v některých zemích pozvolna odeznívá pandemie covidu-19, je třeba rychle zaměřit pozornost na jinou nemoc, která každoročně usmrtí stovky tisíc lidí, konstatuje americká lékařka Leana Wenová. V komentáři pro server Washington Post vysvětluje, že tou nemocí je obezita.

Druhý největší zabiják

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí trpí 42 % obyvatel Spojených států obezitou, téměř desetina populace je těžce obézní, což je dvojnásobek oproti době před dvěma dekádami, upozorňuje Wenová. Podotýká, že obezita je rizikový faktor dalších chronických nemocí, například diabetu, vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárních potíží a závažných forem rakoviny.

Obezita je také druhou nejčastější příčinou úmrtí, kterým šlo předejít, a to hned po kouření, varuje lékařka. Doplňuje, že ročně si vyžádá 300 tisíc životů.

"Lidé s obezitou mají také větší pravděpodobnost, že je postihne závažná nemoc a zemřou na covid-19," pokračuje autorka komentáře. Zmiňuje jednu ze studií, která zjistila, že nejméně 30 % pacientů s koronavirem končí v nemocnici v důsledku své obezity.

To může mimo jiné vysvětlovat, proč jsou jisté země zasaženy pandemií mimořádně silně, soudí lékařka. Odkazuje na zprávu Světové federace pro obezitu, která ukazuje, že v zemích, kde je má většina obyvatel nadváhu, existuje až desetkrát vyšší riziko úmrtí na covid-19.

S ohledem na jasné důkazy, že obezita představuje velký zdravotní problém, které zdůraznila i stávající pandemie, pokládá Wenová otázku, proč není větší pozornost věnována ekonomickým a politickým faktorům, které k obezitě přispívají.

"Odpověď je mnohostranná a alespoň částečně je to kvůli tomu, jak společnost - a velmi často i medicína - tento stav stigmatizuje," píše lékařka. Odkazuje na názor kardiologa Dariushe Mozoffariana z Tufts University, že obezita je nejzávažnější věc, o které se nemluví, a ačkoliv pandemie obezity se propletla s pandemií covidu-19, zaměřujeme se pouze na bezprostřední, nikoliv na chronickou hrozbu.

Pozornost věnovaná chronickým nemocem, jako je obezita, se snižuje, nesnižují se ale jejich dopady, vyzdvihuje Wenová. Zmiňuje zjištění profesora Williama Dietze z Univerzity George Washingtona, že až 42 % Američanů hlásí, že od počátku pandemie přibralo na hmotnosti, průměrně o 13 kilogramů, přičemž celá desetina hlásí nárůst hmotnosti o více než 23 kilogramů.

V době, kdy mnoho lidí zažívá velký stres, omezenou fyzickou aktivitu a finanční tíseň, která je zbavuje možnosti stravovat se zdravě, je to podle autorky komentáře pochopitelné. Upozorňuje však, že toto bude mít dopady na zdravotnictví, protože - jak poukazuje například internista Jason Block z Harvadské univerzity - jednou nabytou váhu je těžké shodit, tudíž by v nadcházejících letech nebyl nárůst míry obezity ničím překvapivým.

Nezdravé jídlo je propagováno všude 

"Další důvod, proč nemluvíme o obezitě, je strach, že by to mohlo vypadat jako zostuzování lidí," pokračuje lékařka. Poukazuje, že zmínění odborníci Block a Dietz označují obezitu za jeden z nejvíce stigmatizujících stavů, a proto se o ní snaží hovořit jako o nemoci, kterou ve skutečnosti je.

Předsudky vůči obézním jsou ale ve zdravotnictví natolik zažité, že obézní pacienti mnohdy raději k lékařům nechodí, protože mají obavy, že budou čelit despektu a diskriminaci, upozorňuje autorka komentáře. Zmiňuje názor profesora Dietze, že pokud je obezita vnímána jako důsledek chování, pak bude léčena pouze snahou o jeho změnu, nikoliv medikací či chirurgicky.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Důvodu, proč je obezita tak stigmatizovaná, spočívá v tom, že lidé berou váhu jako volbu. Je to mimořádně nefér, pokud máme společnost, která vytváří tak všudypřítomné příležitosti k nabírání váhy," cituje lékařka názor internisty Blocka. Sama souhlasí s těmi experty, kteří říkají, že v situaci, kdy 70 % americké veřejnosti trpí nadváhou či obezitou, těžko jde o individuální, ale naopak společenský problém, který si žádá velkou změnu na politické úrovni. 

Žijeme ve světě, kde se všude a v enormním množství propaguje nezdravé jídlo, zmiňuje Wenová postřeh Marion Nestleové, emeritní profesorky z Newyorské univerzity. Ta spolu s dětským endokrinologem Robertem Lustigem tlačí na konec vládní podpory průmyslově zpracovaných potravin a slazených limonád, které považují za hlavní zdroje obezity, nastiňuje autorka komentáře. Dodává, že podle kardiologa Mozaffariana bychom měli přehodnotit lékařský přístup a na jídlo pohlížet jako na lék, tudíž by lékaři měli možnost lidem zdravé potraviny předepsat.  

Dariush Mozaffarian věří, že lze výrazně změnit politiku a pomocné potravinové programy ve Spojených státech, aby poskytovaly zdravější stravu, poukazuje lékařka. Zároveň se ztotožňuje s jeho názorem, že neexistuje žádný univerzální lék, ale jen množství provázených řešení, které jsou nutné už jen kvůli tomu, že způsob stravování v USA ovlivňuje i systematický rasismus.

Řešení dlouhodobých strukturálních problémů tedy bude těžké a někteří odmítají, že nastal čas jednat, přiznává Wenová. Upozorňuje ale na Blockův názor, že právě kvůli obezitě můžeme dospět k tomu, že generace našich dětí bude mít nižší průměrnou délku dožití, než má naše generace. Mozaffarian dokonce volá po "celonárodní probuzení", které se bude zabývat obezitou a metabolismem, dodává autorka komentáře.

"Bude to těžké probuzení po těžkém roce, ale bylo by tragické, pokud bychom vyšli z koronavirové katastrofy a o roky života nás připravila jiná nemoc - taková, které lze předejít a kterou lze léčit," deklaruje lékařka. 

Související

Více souvisejících

obezita, nadváha, hubnutí Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) lékaři

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy