Pence údajně oslovil Harrisovou kvůli blahopřání i nabídce asistence

Americký viceprezident Mike Pence ve čtvrtek zavolal své nástupkyni Kamale Harrisové a poblahopřál jí k úspěchu v podzimních volbách. Také jí necelý týden před ochodem z funkce nabídl asistenci, informují dnes s odvoláním na své zdroje deník The New York Times (NYT) a agentura AP.

Harrisová převezme Penceovu funkci za pět dní, kdy se novou hlavou státu stane viceprezident z let 2009 až 2017 Joe Biden. Odcházející šéf Bílého domu Donald Trump mu stále k vítězství v listopadových volbách nepogratuloval a v týdnech po ukončení hlasování soustavně výsledek voleb zpochybňoval.

Telefonát mezi Pencem a Harrisovou popsaly zdroje NYT jako "zdvořilý a příjemný". Šlo o první rozhovor dvou politiků od jejich říjnové televizní debaty a také o první kontakt mezi zvolenými činiteli z končící a nastupující administrativy, uvádí AP.

Deník NYT hodnotí čtvrteční krok viceprezidenta jako další signál, že Pence v posledních dnech svého funkčního období přebírá vůdcovskou roli, na kterou Trump prakticky rezignoval. Pence se v posledních dnech účastnil jednání s bezpečnostními činiteli a ve čtvrtek navštívil vojáky nasazené v areálu Kapitolu, zatímco jedinou Trumpovou veřejnou akcí byla úterní návštěva vznikající zdi na hranici s Mexikem.

Pence se také na rozdíl od Trumpa hodlá ve středu zúčastnit inaugurace nového prezidenta Bidena. Trump se podle nejčerstvějších informací chystá ráno před inaugurací odletět z Washingtonu na Floridu.

Související

Více souvisejících

Mike Pence Kamala Harrisová USA (Spojené státy americké) Bílý dům USA

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

Zdroj: David Holub

Další zprávy