Počet nakažených v USA údajně výrazně převyšuje hlášené bilance

Počet lidí, kteří se ve Spojených státech nakazili koronavirem, výrazně převyšuje oficiální bilanci. Usuzují to experti z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), jejichž studie promořenosti obyvatelstva v různých koutech země zjistila dvou až 13násobnou koncentraci nákaz oproti úředním statistikám. Ty se dnes na některých místech znovu zvyšovaly o rekordní hodnoty.

Výzkumný tým CDC už od jara mapuje situaci v deseti různých regionech včetně newyorské metropolitní oblasti, jižní Floridy, státu Louisiana či hustě zalidněné oblasti kolem Sanfranciského zálivu. Podle deníku The New York Times je tento projekt největší studií svého druhu. První data z výzkumu se objevila už v červnu, nyní ale CDC zveřejnilo statistiky ke všem deseti místům.

Autoři studie například uvádějí, že v Missouri byly známky nákazy patrné ve 2,8 procenta analyzovaných vzorků odebraných na konci května, což by v přepočtu znamenalo 171.000 nakažených v populaci tohoto amerického státu. Tamní úřady ovšem ve stejnou dobu evidovaly necelých 13.000 infekcí. Podobný rozdíl zjistili vědci při dubnovém monitorování v případě New Yorku, květnové testování pak nasvědčovalo desetinásobnému počtu nakažených oproti bilanci známých nákaz.

"Tato data nadále ukazují, že počet lidí, kteří se nakazili virem, co způsobuje covid-19, dalece převyšuje počet nahlášených případů," komentovala zjištění Fiona Haversová, která stojí v čele výzkumu. "Mnozí z těchto lidí pravděpodobně neměli žádné příznaky nebo byli lehce nemocní a nemusí vůbec tušit, že byli nakažení," dodala.

Úřady v USA od počátku šíření koronaviru nahlásily přes 3,8 milionu případů infekce. Americká bilance je zdaleka nejvyšší na světě, z některých latinskoamerických zemí je ale hlášeno více potvrzených případů na milion obyvatel. S nemocí covid-19 je v USA spojováno více než 141.000 úmrtí, přičemž v přepočtu na počet obyvatel jsou na tom hůře i některé evropské státy.

Spojené státy se v posledních týdnech potýkají s explozí nových nákaz, které momentálně přibývají tempem asi 66.000 denně. To je více než dvojnásobná hodnota ve srovnání s dubnovým vrcholem epidemie. Denní počty úmrtí jsou nicméně stále výrazně nižší oproti dubnu a začátku května a křivka znázorňující trend ve statistice infekcí o víkendu po více než měsíci přestala stoupat.

I přesto však z vícero států nadále přichází rekordní čísla spojená s epidemií covidu-19. Arizona, což je stát s populací menší než ČR, dnes podle televize CNN oznámila 134 nových úmrtí připisovaných nemoci z koronaviru. Maximum se v tomto směru přepisovalo i v Nevadě, zatímco Mississippi, kde žijí asi tři miliony lidí, zaznamenalo 1635 nově odhalených infekcí.

Za epicentrum nákazy v USA je aktuálně považována Florida, která už šest dní v řadě hlásí přes 10.000 nových případů, přičemž pozitivní zde byl minulý týden přibližně každý pátý test na koronavirus. V jihovýchodním státě se dál plní nemocnice a více než 50 jich už podle dostupných údajů nemá volná místa na jednotkách intenzivní péče. Na úrovni celého státu klesl podíl volných lůžek na 16 procent celkové kapacity.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 30 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy