Ve Spojených státech denně v průměru přibývá okolo 200.000 potvrzených nákaz a přes 2000 hlášených obětí a země tak zažívá dosud nejhorší fázi koronavirové epidemie covidu-19. Vytíženost nemocnic v posledních dnech nerostla nijak prudce, statistika iniciativy The COVID Tracking Project nicméně i v pondělí vystoupala na nové maximum. Podle listu The New York Times (NYT) bylo za posledních sedm dní nahlášeno více úmrtí než za kterýkoli jiný týden pandemie.
Průměrný týdenní přírůstek v databázi deníku dnes narostl na více než 2240 mrtvých a překonal tak dosavadní nejvyšší hodnotu ze 17. dubna. Podle NYT za den přibylo 1522 smrtelných případů covidu-19, Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) jich v pondělí zaznamenala 1404.
Statistika odhalených nákaz virem SARS-CoV-2 mezitím v zemi s 330 miliony obyvatel roste tempem okolo 200.000 za den při podílu pozitivních testů okolo deseti procent. JHU dnes hlásí 192.299 nových infekcí, zatímco NYT skoro o 10.000 více.
Na rekordní úrovni je i počet nemocničních lůžek obsazených pacienty s covidem-19, který podle The COVID Tracking Project převýšil 102.000. Na jaře se ukazatel nedostal nad 60.000. "Od předchozího vrcholu v dubnu se hodně změnilo. Koronavirus už není koncentrován ve velkých městských oblastech jako je New York City a nyní svírá velkou část země včetně venkovských oblastí, které se mu po měsíce vyhýbaly," shrnuje NYT.
Problémy hlásily v posledních týdnech nemocnice od Wisconsinu až po Texas, ve vícero státech se zřizovaly provizorní ošetřovny či povolávaly externí posily. Na většinu Kalifornie se podle BBC od víkendu vztahuje přísný karanténní režim zahrnující omezení volného pohybu, neboť v mnoha okresech přibližně 40 milionového státu obsazenost jednotek intenzivní péče přesáhla 85 procent.
Nejznámější americký epidemiolog Anthony Fauci navíc varoval, že ve statistikách se stále naplno neprojevuje vývoj spojený se Dnem díkůvzdání, který Američané slavili 26. listopadu. Experti předpokládali, že rodinná setkání či zvýšený provoz na letištích ještě posílí aktuální nepříznivý stav. "Přichází nám tato ohromující čísla o nových případech a hospitalizacích a to ještě ani nepociťujeme plný nápor svátku díkůvzdání," citovala Fauciho televize CNN.
Spojené státy od počátku šíření koronaviru zaregistrovaly asi 15 milionů nákaz a po infekci zde umřelo skoro 284.000 lidí, uvádí JHU. Obě bilance jsou v globálním srovnání zemí zdaleka nejvyšší, nicméně počet nahlášených obětí na milion obyvatel je v USA nižší než v Belgii, Itálii či Španělsku.
Podle epidemiologa Fauciho nyní čeká USA velká výzva v podobě vánočních svátků, které by prý mohly epidemickou situaci zhoršit více než prodloužený víkend spojený se Dnem díkůvzdání. Boji proti nákaze podobně jako v Evropě nepomáhá ani chladnější počasí, kvůli kterému se lidé tolik nesetkávají venku. "Lidé se přesouvají dovnitř, neřídí se pravidlem tří R," komentoval vývoj americký ministr zdravotnictví Alex Azar.
Státy zároveň nepřijímají tak tvrdá opatření jako na jaře. Výjimkou je již zmíněná Kalifornie, kde se ovšem druhý "lockdown" setkává s výrazně větším odporem, píše NYT. Vícero lídrů bezpečnostních složek včetně šerifa okresu Orange County Dona Barnese údajně dalo najevo, že dodržování nových restrikcí nebudou vymáhat.
První období povinné izolace podle expertů pomohlo v nejlidnatějším americkém státě zmírnit první vlnu epidemie. Místní guvernér Gavin Newson uvádí, že "zploštit křivku" je potřeba i nyní. "Jsme ve zlomovém bodu našeho boje proti koronaviru a musíme neprodleně přijímat rozhodné kroky, abychom odvrátili přetížení kalifornského nemocničního systému v příštích týdnech," řekl minulý týden.
Související
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
USA (Spojené státy americké) , Anthony Fauci , Kalifornie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 6 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák