Covid: Nakažených a mrtvých v USA rekordně přibývá, Kalifornie zavedla přísnou karanténu

Ve Spojených státech denně v průměru přibývá okolo 200.000 potvrzených nákaz a přes 2000 hlášených obětí a země tak zažívá dosud nejhorší fázi koronavirové epidemie covidu-19. Vytíženost nemocnic v posledních dnech nerostla nijak prudce, statistika iniciativy The COVID Tracking Project nicméně i v pondělí vystoupala na nové maximum. Podle listu The New York Times (NYT) bylo za posledních sedm dní nahlášeno více úmrtí než za kterýkoli jiný týden pandemie.

Průměrný týdenní přírůstek v databázi deníku dnes narostl na více než 2240 mrtvých a překonal tak dosavadní nejvyšší hodnotu ze 17. dubna. Podle NYT za den přibylo 1522 smrtelných případů covidu-19, Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) jich v pondělí zaznamenala 1404.

Statistika odhalených nákaz virem SARS-CoV-2 mezitím v zemi s 330 miliony obyvatel roste tempem okolo 200.000 za den při podílu pozitivních testů okolo deseti procent. JHU dnes hlásí 192.299 nových infekcí, zatímco NYT skoro o 10.000 více.

Na rekordní úrovni je i počet nemocničních lůžek obsazených pacienty s covidem-19, který podle The COVID Tracking Project převýšil 102.000. Na jaře se ukazatel nedostal nad 60.000. "Od předchozího vrcholu v dubnu se hodně změnilo. Koronavirus už není koncentrován ve velkých městských oblastech jako je New York City a nyní svírá velkou část země včetně venkovských oblastí, které se mu po měsíce vyhýbaly," shrnuje NYT.

Problémy hlásily v posledních týdnech nemocnice od Wisconsinu až po Texas, ve vícero státech se zřizovaly provizorní ošetřovny či povolávaly externí posily. Na většinu Kalifornie se podle BBC od víkendu vztahuje přísný karanténní režim zahrnující omezení volného pohybu, neboť v mnoha okresech přibližně 40 milionového státu obsazenost jednotek intenzivní péče přesáhla 85 procent.

Nejznámější americký epidemiolog Anthony Fauci navíc varoval, že ve statistikách se stále naplno neprojevuje vývoj spojený se Dnem díkůvzdání, který Američané slavili 26. listopadu. Experti předpokládali, že rodinná setkání či zvýšený provoz na letištích ještě posílí aktuální nepříznivý stav. "Přichází nám tato ohromující čísla o nových případech a hospitalizacích a to ještě ani nepociťujeme plný nápor svátku díkůvzdání," citovala Fauciho televize CNN.

Spojené státy od počátku šíření koronaviru zaregistrovaly asi 15 milionů nákaz a po infekci zde umřelo skoro 284.000 lidí, uvádí JHU. Obě bilance jsou v globálním srovnání zemí zdaleka nejvyšší, nicméně počet nahlášených obětí na milion obyvatel je v USA nižší než v Belgii, Itálii či Španělsku.

Podle epidemiologa Fauciho nyní čeká USA velká výzva v podobě vánočních svátků, které by prý mohly epidemickou situaci zhoršit více než prodloužený víkend spojený se Dnem díkůvzdání. Boji proti nákaze podobně jako v Evropě nepomáhá ani chladnější počasí, kvůli kterému se lidé tolik nesetkávají venku. "Lidé se přesouvají dovnitř, neřídí se pravidlem tří R," komentoval vývoj americký ministr zdravotnictví Alex Azar.

Státy zároveň nepřijímají tak tvrdá opatření jako na jaře. Výjimkou je již zmíněná Kalifornie, kde se ovšem druhý "lockdown" setkává s výrazně větším odporem, píše NYT. Vícero lídrů bezpečnostních složek včetně šerifa okresu Orange County Dona Barnese údajně dalo najevo, že dodržování nových restrikcí nebudou vymáhat.

První období povinné izolace podle expertů pomohlo v nejlidnatějším americkém státě zmírnit první vlnu epidemie. Místní guvernér Gavin Newson uvádí, že "zploštit křivku" je potřeba i nyní. "Jsme ve zlomovém bodu našeho boje proti koronaviru a musíme neprodleně přijímat rozhodné kroky, abychom odvrátili přetížení kalifornského nemocničního systému v příštích týdnech," řekl minulý týden.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Anthony Fauci Kalifornie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy