Pravicoví extremisté mají na svědomí více úmrtí než džihádisté, tvrdí odborníci

Experti varují před nástupem silně pravicových hnutí v souvislosti s rozvolňováním opatření proti koronaviru. K obezřetnosti vyzvali vlády evropských i zámořských zemí. Studie naznačují, že krajní pravice má na svědomí více životů než nábožensky motivované útoky.

Odborníci na monitorování extremistické aktivity varují před možným nástupem krajně pravicových hnutí. Vycházejí tak z dopadů koronavirové pandemie a postupného rozvolňování proti-pandemických opatření. Jako podněty, které by mohly přispět k radikalizaci společnosti, uvádějí na příklad vysokou nezaměstnanost, slabou ekonomiku nebo šíření desinformací po sociálních sítích. Informovala o tom stanice MSNBC.

Někteří se domnívají, že určitý podíl na vzestupu radikálních hnutí má i fakt, že agenda národní bezpečnosti mnoha zemí se až příliš soustředí na boj s islamistickým skupinami. Právě v těchto zemích nedávné analýzy naznačily zvýšené riziko posílení krajní pravice.

Vedoucí projektu „Transnational Threats Project“ Centra pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu, Seth Jones, uvedl, že procento útoků ve Spojených státech iniciovaných pravicovými skupinami se v poměru k útokům motivovaných džihádismem neustále zvyšuje. Pravicové extremisty definuje jako „subnacionální nebo mimostátní entity“ vycházející mimo jiné z rasismu a etnocentrismu. 

Zároveň však dodává, že se může jednat i o skupiny charakteristické svou silnou opozicí vůči určitým politickým otázkám jako jsou na příklad práva žen nebo vládní autorita. Stejně tak se k nim řadí i jedinci dodržující nedobrovolný celibát neboli tzv. „incel“.

Ve zprávě, kterou Centrum vypracovalo ke 14 teroristickým útokům v časovém rozmezí od 1. ledna do 8. května, stojí, že 13 z nich bylo provedeno krajně pravicovými skupinami. Pouze jeden byl vyhodnocen jako nábožensky motivovaný. Ze zprávy tak také vyplývá, že krajní pravice měla v roce 2019 na svědomí přes 60 % podobných útoků, což je ve Spojených státech nejvyšší číslo od roku 1995.

Stejně tak měli mít pravicoví extremisté ve Spojených státech na svědomí až 90 % úmrtí zaviněných teroristickou aktivitou. Jones se navíc domnívá, že s pandemií koronaviru a skupinami, které protestují proti pandemickým opatřením, riziko zvýšené teroristické aktivity roste. Nebezpečí dle něj představují i pravicoví aktivisté, kteří těží z politického rozkolu v zemi nebo ti, kteří vystupují proti hnutí Black Lives Matter.

Bývalý odborník na boj proti terorismu britského ministerstva obrany, Clive Chapman, pozoruje podobný trend v menším měřítku i v Británii. Na základě dat shromážděných Centrem pro strategická a mezinárodní studia však dodává, že od teroristických útoků 11. září v roce 2001 zemřelo vinou pravicových extremistů mnohem více Američanů než během útoků motivovaných jinou teroristickou ideologií.

Jak dále informovala MSNBC, vrchní výzkumník norského Ústavu pro výzkum míru v Oslu, Thomas Hegghammer, se však obává, že zatímco svět upírá svou pozornost na teroristickou aktivitu krajní pravice, jeho pozornosti utíká problematika webových stránek, na nichž se tyto skupiny mohou lépe organizovat. Dle jeho slov je to více méně proto, že pravicový extremismus zatím nemá v západních zemích na svědomí masová úmrtí, tudíž pro tamní vlády nepředstavuje nutnou prioritu. 

Hegghammer i ostatní se přitom shodují, že omezení přístupu a sledování činnosti těchto skupin na internetu se ukázaly jako klíčové v boji s Islámským státem. Hegghammer tvrdí, že od té doby, co jsou různé komunikační platformy džihádistů pod drobnohledem, výskyt teroristických útoků v Evropě se rapidně snížil.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) extremismus Black lives matter Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy