NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském Ontariu, přičemž podle policie se stali terčem útoku kvůli své islámské víře, připomíná arabista H. A. Hellyer v komentáři pro server Washington Post. Analytik z think tanku Carnegie Endowment for International Peace soudí, že ačkoliv k útoku došlo v Kanadě, jde o součást širší globální hrozby, za níž považuje šíření krajně pravicového terorismu.
Opomíjené prvky
Podle jednoho svědectví měl útočník na svém oblečení hákové kříže, poukazuje Hellyer. Deklaruje, že nešlo o "vlka samotáře" a vzniká riziko pro celou společnost, pokud neporozumíme tomuto typu nenávisti, která se neomezuje na jeden stát.
Některé bezpečnostní složky si hrozbu již uvědomily, připouští arabista. Soudí však, že navzdory slovům o znepokojení existují tři klíčové prvky, které zůstávají v diskuzi o krajní pravici opomíjeny.
Za první označuje autor komentáře islamofobii, která leží v jádru extrémně pravicové ideologie, ale je často podceňována. Za druhý považuje skutečnost, že tato ideologie se šíří napříč státy - v roce 2019 došlo ke střelbě v mešitě na Novém Zélandu, vlnu žhářských útoků na mešity a narůst antimuslimské rétoriky zažívá i Francie a naneštěstí není sama. Jako třetí a nejdůležitější faktor pak Hellyer vidí to, že rétorika krajní pravice bují a přežívá kvůli jejímu zatažení do veřejného mainstreamu, ať již politiky či jinými vlivnými figurami.
"Islamofobie a antimuslimské předsudky se rychle šíří již desetiletí," pokračuje odborník. Jako jejich jasný projev vnímá například tažení proti muslimským šátkům a závojům, které tvoří těžiště mnoha pravicových sil v Evropě. Stejně tak odkazuje na statistiky projevů nenávisti ve Velké Británii shromážděné skupinou Hope Not Hate či zprávy zvláštního zpravodaje OSN pro svobodu náboženství a víry.
V minulém desetiletí vydala výzkumná organizace Center for American Progress práci Strach s ručením omezením, která detailně ukazuje, jak zakořeněná je síť sponzorů a institucí podporujících podobné předsudky, konstatuje autor komentáře. Zmiňuje i závěry americké neziskové organizace Southern Poverty Law Center (SPLC), že antimuslimské hnutí zůstává ve Spojených státech vlivnou silou, je dobře financované a má hustou síť.
Pravicoví teroristé se tedy považují za součást širšího globálního hnutí, shrnuje expert. Za znepokojivé považuje to, že jejich diskurs není odsunut na okraj společnosti, a mnoho antimuslimských uskupení - jak upozorňuje SPLC - naopak působí v hlavním proudu.
Antimuslimské předsudky na vzestupu
Evropští politici jako maďarský premiér Viktor Orbán popisují muslimské běžence jako "nájezdníky", celebrity v televizních pořadech považují vyšetřování těch amerických muslimů, kteří místo termínu bůh používají slovo Alláh, poukazuje Hellyer. Připomíná, že i Donald Trump v době své prezidentské kandidatury vyjádřil názor, že muslimové Američany nenávidí, když hájil svůj plán zakázat vstup obyvatelům převážně muslimských zemí na území Spojených států.
"Mělo by být pro všechny varováním, že Trump sám byl teroristou z Christchurch zmíněn jako vzor v jeho manifestu," zdůrazňuje arabista Sám zkoumá antimuslimské předsudky dlouhé roky a dospěl k nevyhnutelnému závěru: právě proniknutí těchto předsudků do hlavního proudu a jejich akceptace vede k násilí proti muslimům v alarmující míře.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Ve Francii tak "zbraň v podobě sekularizeace" přijímaná napříč politickým spektrem, o níž mluví například právní expertka Rim-Sarah Alouaneová, žene tamní muslimy do defenzivy, jelikož je démonizuje za to, že svou víru dávají viditelně najevo, v důsledku čehož se k nim přistupuje jako k cizincům, v horším případě jako k separatistům, míní Hellyer. Kritizuje, že v Británii zase tamní konzervativci odmítají považovat islamofobii za vážný problém své strany.
Kanadský premiér Justin Trudeau sice prohlásil, že islamofobie nemá místo v žádné společnosti, s čímž autor komentáře souhlasí. Zdůrazňuje však, že terorista, který zabije čtyřčlennou rodinu jen kvůli jejich víře, představuje pouze nejviditelnější projev vzestupu antimuslimských předsudků ve světě.
Navzdory Trudeauovu prohlášení tak konzervativní vláda provincie Ontario zablokovala pokus tamních zákonodárců jednomyslně islamofobii odsoudit, vyzdvihuje analytik. Domnívá se, že dokud se státy nepostaví předsudkům a pravicovému extremismu čelem a tato toxická ideologie nebude vykořeněna z mainstreanového politického myšlení, lze očekávat více podobných masakrů, zabíjení a nenávisti.
Související

Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám

Zabavené pytle s bankovkami, imámovo Audi. Razie proti mešitám proběhla po celém Německu
islám , Terorismus , extremismus , Kanada , Muslimové
Aktuálně se děje
před 21 minutami

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
před 1 hodinou

První vyjádření Trumpa od zavedení cel: Budeme silnější než kdy dřív. Musk mu bude coby poradce pomáhat
před 1 hodinou

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl
před 1 hodinou

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon
před 2 hodinami

Budapešť vystupuje z ICC. Orbán to ohlásil během návštěvy, při níž měli Maďaři zatknout Netanjahua
před 2 hodinami

Bílý dům žehlí tarifní skandál. Důvěřujte Trumpovi, snaží se uklidnit Wall Street
před 3 hodinami

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře
před 3 hodinami

Šikana, zásadní rána světové ekonomice.... Jak svět reaguje na Trumpova cla?
před 3 hodinami

Šílenství, které s ekonomikou nemá nic společného. Novinář odhalil, jak Trump vypočítal nová cla
před 4 hodinami

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu
před 4 hodinami

Černý den pro svět financí: Ropné trhy v propadu, hrozí globální zpomalení ekonomiky
před 4 hodinami

Obchodní válka eskaluje: Trumpovy tarify otřásají ekonomikami USA, Evropy i Velké Británie
před 5 hodinami

V USA začala platit cla na automobily. Nevyhnou se nikomu, připlatí si úplně všichni
před 5 hodinami

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč
před 6 hodinami

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie
před 6 hodinami

Musk v Trumpově administrativě skončí. Bílý dům se bojí, co bude pak
před 7 hodinami

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese
před 7 hodinami

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod
před 8 hodinami

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy
před 8 hodinami
Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti
Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.
Zdroj: Jakub Jurek