Přední americký imunolog Fauci a jeho rodina obdrželi vážné výhrůžky

Americký imunolog Anthony Fauci tvrdí, že během koronavirové krize obdržel řadu výhružek. Ty měly být adresovány jak jemu, tak jeho rodině. Některé byly prý natolik vážné, že mu byla přidělena ochranka. K vyhrocenému chování některých občanů dle něj tak přispívá politické ladění situace.

Anthony Fauci se řadí mezi přední americké experty na infekční onemocnění. Již přes 50 let se podílí na výzkumech a projektech Národního institutu zdraví. Zároveň je i ředitelem Národního institutu alergií a infekčních chorob. Od vlády Ronalda Reagana navíc působí jako hlavní poradce prezidentů Spojených států. Významně se podílel i na vývoji léku proti HIV.  

Ve svém rozhovoru pro CNN ale uvedl, že to, co zažil během koronavirové krize, se nedá s jeho předešlými zkušenostmi srovnat. Fauci zmínil především řadu výhružek, které jako šéf Krizového štábu Bílého domu obdržel. Výhružky však nebyly adresovány jen jemu, ale i jeho manželce a dcerám.

„Hloupí lidé říkají hloupé věci,“ uvedl v souvislosti s jeho předešlým působením na vývoji vakcíny proti HIV. Tehdy prý kritika vůči jeho osobě přicházela více méně od lidí, kteří projevovali silný odpor vůči LGBTQ a jednalo se tak spíše o drobné urážky, které Fauci dle svých slov okamžitě „vypouštěl“.

V souvislosti s koronavirem se ale dle Fauciho drobné urážky změnily v čistý hněv. ,,Stejně tak jako mě někteří označují za hrdinu, dle mého názoru neprávem, protože žádný hrdina nejsem, si jiní myslí, že se jim míchám do života jen proto, abych tak protlačil agendu veřejného zdraví,“ řekl v rozhovoru.

Poté, co hněv přešel ve vážné výhružky a především v momentě, kdy se začaly dotýkat i jeho rodiny, byla Faucimu přidělena osobní ochranka. To nakonec potvrdilo i Ministerstvo spravedlnosti. O zvýšenou ochranu pro Fauciho dokonce dle ministerstva následně zažádal i sám vrchní kontrolor Ministerstva zdravotnictví.

Fauciho otevřený přístup k pandemii se nelíbí ani některým Republikánům, natož pak samotnému prezidentovi. Fauci již na začátku června uvedl, že neměl možnost se s prezidentem setkat nebo s ním osobně o vývoji pandemie mluvit déle než 2 měsíce. Jeho zprávy byly prý Donaldu Trumpovi doručeny, odpovědi se mu však nedostalo.

Prezident Trump během svého rozhovoru s Seanem Hannitym pro Fox News o doktoru Faucim řekl, že v reakci na koronavirus udělal spoustu chyb. Zároveň podotkl, že v 99 % případů nákazy koronavirem se lidé automaticky uzdraví. To Fauci obratem vyvrátil. ,,Předpokládám, že mu někdo řekl, že koronavirus má zhruba procentní úmrtnost a on z toho vydedukoval, že 99 % jsou bezproblémoví pacienti, což samozřejmě pravda není,“ okomentoval prezidentův výrok.

Fauci se tak postupně přestal objevovat na tiskových konferencích Bílého domu, pozornost mu nebyla věnována ani ve většině médií. ,,Hádám, že jedním z důvodů, proč nejsem v televizi tak často, by mohl být fakt, že lidem nic nenalhávám a zkrátka jen říkám pravdu,“ uvedl. Sám však přiznává, že zpočátku se kolem koronaviru a jeho projevů objevovaly jisté pochybnosti, které právem působily mezi lidmi zmatek.

Za svou kariéru se údajně s takovýmto virem, který by se projevoval tolika způsoby, zatím nesetkal. Chování některých lidí ale práci jemu ani jiným odborníkům neulehčuje. Podle Fauciho je těžké s virem bojovat a snažit se o vývoj vakcíny, když mezi lidmi panuje taková nedůvěra v klíčové orgány.

Fauci si toto – v některých případech až radikální – jednání vysvětluje tím, že se z pandemie stal politický problém. ,,Bavíme se tu o základních principech veřejného zdraví. Chápu, že musíme být v určitém ohledu opatrní, zvlášť v rámci negativních dopadů, které s sebou nesou karanténní opatření [...]. Co je ale pro mě těžce pochopitelné a stravitelné, je ten odpor lidí vůči otázkám týkajících se jejich zdraví.“

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Anthony Fauci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy