Proč mají USA nejvíc obyvatel nakažených koronavirem? Politolog nabízí odpověď

NÁZOR - V dobách, kdy Spojené státy zasáhne krize, je obecným instinktem země semknout se kolem vlajky a přát úspěch čelním politikům, poukazuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor to považuje za pravděpodobný důvod toho, proč roste podpora prezidenta Donalda Trumpa, ačkoliv ten odkládá ráznou reakci na pandemii koronaviru.

Čas podívat se na fakta

V určitou chvíli se Američané musejí podívat na fakta a uvědomit si nepříjemnou skutečnost, tvrdí Zakaria. Deklaruje, že Spojené státy jsou na cestě k nejhorší epidemii koronaviru mezi bohatými zeměmi, a to kvůli neefektivnímu postupu své vlády, která je novou podobou americké výjimečnosti.

V USA je již nejvíce zaznamenaných případů nemoci covid-19 na světě, víc než v Číně a Itálii, a přestože první linií obrany proti jejímu šíření je testování, v tomto klíčovém ohledu zažívá země fiasko, konstatuje politolog. Poukazuje na pozdní zahájení testování a vadné testy, přičemž skutečná náprava nepřišla.

"Trumpovo tvrzení, že každý, kdo chce test, může dostat test, je krutý hoax," píše Zakaria. Tvrdí, že přístup k testům zůstává nedostupnější než ve většině vyspělých zemí a prezidentovo tvrzení, že USA otestovaly více lidí než Jižní Korea, označuje za nesmyslné, protože opomíjí, že Američanů je šestkrát více než Jihokorejců.

Jižní Korea tak v přepočtu na hlavu provedla do středy pětkrát víc testů, což platí také o Itálii - zemi známé pro nepříliš funkční správu - která ve srovnání se Spojenými státy testuje čtyřikrát více, uvádí komentátor. Dodává, že v USA je nedostatek všeho - plicních ventilací, roušek, rukavic, zdravotních plášťů - a nouzový systém nedokáže tyto prostředky dodávat včas.

Guvernér státu New York, Andrew Cuomo, prohlásil, že potřebuje 40 tisíc lůžek pro závažné případy, ale zatím jich má pouze 3 tisíce, což znamená, že mnoho pacientů zemře jen kvůli nedostupné péči, která by se jim dostala v normálních podmínkách, uvádí Zakaria. Připomíná, že ani tři týdny po vypuknutí pandemie nemají američtí zdravotníci znovupoužitelné roušky, šijí si vlastní a prosí o jejich darování.    

Biochemik Ed Yong napsal, že Spojené státy si v koronavirové krizi počínají podstatně hůře, než se zdravotničtí experti obávali, poukazuje politolog. Pokládá otázku, proč tomu tak je.

"Je snadné vinit Trumpa a prezident si od počátku počíná neohrabaně," pokračuje Zakaria. Zdůrazňuje, že toto fiasko má ale mnohem širší důvody a země platí za desetiletí omezování vládních prostředků, politizaci nezávislých institucí, fetišizaci místní správy a ponižování státních zaměstnanců a úředníků.

Dobře fungující správa je základ

To neplatilo vždy a ve Spojených státech se vždy cenila omezená, ale efektivní správa, tvrdí komentátor. Připomíná, že již první americký ministr financí Alexander Hamilton tvrdil, že pochybně fungující vláda, bez ohledu na teorii, bude v praxi špatnou vládou, přičemž moderní federální správu vytvořil až prezident Franklin Roosevelt, ale překvapivě štíhlou a efektivní.

V posledních desetiletích se rozsah státní správy sice zvyšuje, ale spolu s tím dochází k podfinancování úřadů, což je činí stále více nefunkční, poukazuje politolog. Upozorňuje, že v 50. letech představovali federální zaměstnanci 5 % celkového počtu zaměstnanců, zatímco dnes jsou to méně než 2 %, ačkoliv počet obyvatel se zdvojnásobil a HDP při započtení inflace vzrostl sedmkrát.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Federální úřady mají nedostatek zaměstnanců, ale spaluje je množství regulací a zpolitizovaných pokynů a pravidel, což úředníkům dává málo pravomocí a nestrannosti zároveň, tvrdí Zakaria. Podotýká, že nyní se palčivě projevila především těžkopádnost a byrokratičnost pravidel úřadu pro potraviny a léčiva.

Politolog Paul Light, který se problémem dlouhodobě zabývá, zjistil, že za prezidenta Johna Kennedyho měla vládní oddělení 17 úrovní, zatímco v době nástupu Trumpa již 71, vyzdvihuje Zakaria. Dodává, že k problému přispěli demokrati i republikáni a z federální správy učinili karikaturu, příklad byrokratické neefektivity.     

"Většina těchto dysfunkcí je opakuje na státní a místní úrovni v tamních menší úřadech," píše politolog. Domnívá se, že vytvoření federální strategie boje s koronavirem komplikuje skutečnost, že skutečné pravomoci ohledně zdravotnictví náležejí více než 2.600 místním úřadům, které si sobecky brání nezávislost.

Američané rádi oslavují svůj federalismus jako příklad prosperující lokální demokracie, ale tato šílená změť úřadů se ukazuje jako noční můra, když je potřeba postavit se epidemii, která nezná hranice a kdy slabá reakce úřadů v jednom místě umožní šíření nemoci do dalších lokalit, poukazuje Zakaria. "Co se stalo na floridských plážích, nezůstane na floridských plážích," dodává.

Je snadné říkat, že Spojené státy nemohou kopírovat čínskou diktaturu, ale existují i demokratické země, kde vlády zvládají pandemii efektivně, například Jižní Korea, Tchaj-wan nebo Německo, připomíná politolog. Za jedny z nejlepších opatření pak označuje ty, ke kterým přistoupily Signapur a Hongkong, protože nejsou tyranská, ale chytrá a skládají se z testování, trasování kontaktů nakažených a jejich izolace.

Všechny uvedené země ale mají dobře financované, efektivní a reagující úřady, zdůrazňuje Zakaria. Konstatuje, že v dnešním světe, kde se problémy přelévají přes hranice rychlostí světla, činí právě dobrá správa země skutečně výjimečnými.

Související

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost. Komentář

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 3 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026

Přestože o českého reprezentanta Michala Sadílka měla podle deníku Sport zájem pražská Sparta, nakonec se spoluhráčem svého bratra Lukáše nestane. Rozhodl se totiž nadále pokračovat ve svém současném působišti v nizozemském Twente, kde hraje už od roku 2021. O Vánocích oznámil, že s klubem prodloužil smlouvu až do léta 2026.

Zdroj: David Holub

Další zprávy