Proces impeachmentu Trumpa začne v Senátu v úterý

V Senátu Spojených států začne 9. února proces k impeachmentu (ústavní žalobě) vůči bývalému republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi, jenž čelí obvinění z "podněcování ke vzpouře". Děje se tak více než měsíc poté, co Trumpovi stoupenci vzali útokem Kapitol ve snaze zabránit Kongresu v potvrzení výsledků listopadových prezidentských voleb, v nichž zvítězil demokrat Joe Biden.

Při násilnostech z 6. ledna, kvůli nimž byli zákonodárci evakuováni z jednacího sálu, přišlo o život pět lidí.

Obžalobu Sněmovna reprezentantů schválila 13. ledna, tedy jen týden před koncem Trumpova mandátu. Senát (stočlenná druhá komora amerického Kongresu) v případě impeachmentu plní funkci soudu a pro odsouzení se musí vyslovit dvě třetiny přítomných senátorů, tedy 67.

Trump jako jediný prezident USA čelí impeachmentu již podruhé. Poprvé Trump čelil ústavní žalobě za zneužití úřadu a obstrukci vůči Kongresu. Senát, v němž měli většinu republikáni, jej ale před rokem osvobodil.

Nynější ústavní žaloba exprezidenta viní z podněcování ke vzpouře v souvislosti s výtržnostmi jeho příznivců v sídle Kongresu ze začátku ledna. Demokratičtí kongresmani tvrdí, že Trump po volbách vedl několikaměsíční lživou kampaň s cílem zpochybnit výsledky voleb, v nichž prohrál, což vedlo jeho stoupence k útoku na Kapitol s cílem zastavit poslední krok v potvrzení Bidenova vítězství. Podle demokratů Trump výtržnosti podnítil plamenným vystoupením na demonstraci svých příznivců u Bílého domu, která akci u Kapitolu předcházela, a následně události sledoval v televizi. To však exprezidentovi právníci odmítají.

Pokud by Senát Trumpa usvědčil, mohl by uspořádat další hlasování s cílem znemožnit mu, aby se opět ucházel o Bílý dům.

Jelikož Trump už není prezidentem, bude blížící se jednání Senátu řídit služebně nejstarší člen komory, který je rovněž dočasným předsedou Senátu (president pro tempore) demokrat Patrick Leahy. V případě úřadujícího prezidenta naopak proces v Senátu řídí předseda nejvyššího soudu.

Obvinění proti Trumpovi přednese devět demokratických členů Sněmovny reprezentantů, které vybrala její šéfka Nancy Pelosiová. Všichni jsou právníci a de facto budou vystupovat jako žalobci, ačkoliv impeachment je procedura politická, nikoli justiční.

Demokratický kongresman Jamie Raskin, který v procesu devítičlenný tým sněmovních žalobců povede, ve čtvrtek Trumpa dopisem vyzval, aby při senátním procesu svědčil pod přísahou. Výzva je podle AP součástí širší snahy demokratů zaznamenat násilné události z 6. ledna do historie a donutit Trumpa, aby se za svá slova zodpovídal.

Exprezident prostřednictvím svých právníků Davida Schoena a Bruce Castora žádost o svědectví vzápětí odmítl. O tom, že jej budou tito právníci v procesu zastupovat, Trump informoval koncem ledna. Podle amerických médií Trumpa předtím několik kandidátů odmítlo a následně od něj pět právníků vybraných pro proces odešlo. Důvodem byly podle zákulisních informací neshody ohledně právní strategie včetně Trumpova požadavku na zdůrazňování nepodložených tvrzení o manipulacích s výsledky loňských prezidentských voleb.

Zákonodárci nicméně upozornili, že pokud Trump odmítne svědčit, může to Senát při žalobě použít jako důkaz jeho neochoty. Později může Senát Trumpa předvolat, což by už bylo závazné a Trump by svědčit musel. Senátorům stačí k předvolání jakéhokoliv svědka nadpoloviční většina hlasů. Ve čtvrtek však senátoři z obou stran podle AP dali najevo, že o to nebudou usilovat. Z řad demokratů zazněl například argument, že Trumpova zdokumentovaná slova jsou nejlepším důkazem jeho provinění.

Jak dlouho samotný proces potrvá, není jasné. Ani jedna strana však nechce, aby byl příliš dlouhý. Demokraté usilují o poměrně krátký proces, aby se mohli vrátit k legislativní agendě nového prezidenta Bidena.

Pravděpodobnost, že ústavní žaloba na Trumpa v Senátu uspěje, se zároveň jeví jako malá. Na stranu 50 demokratických senátorů by se totiž muselo připojit 17 republikánů. Pětačtyřicet z 50 republikánských senátorů přitom minulý týden napadlo ústavnost samotného procesu.

Podle většiny republikánských senátorů a Trumpových právníků Senát nemůže Trumpa soudit, protože již není prezidentem a tudíž nemůže být odvolán, ačkoliv impeachment Sněmovna schválila, když byl ještě ve funkci.

Z této pozice by republikánští senátoři podle Reuters mohli proti žalobě hlasovat na základě procedurálních námitek, místo toho, aby přímo Trumpa podpořili. Demokraté tvrdí, že republikáni takto argumentují, protože nejsou schopni činy exprezidenta obhájit. S odkazem na právní experty zároveň uvádějí, že proces je v souladu s ústavou.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Impeachment Senát USA Volby USA Kongres USA

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 5 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 23 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy