Proces s Trumpem začne v americkém Senátu v týdnu od 8. února

Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v týdnu od 8. února. Podle světových agentur to oznámil v noci na dnešek předseda senátní většiny Chuck Schumer. Trump je obviněn z podněcování ke vzpouře. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová se chystá předat Senátu ústavní žalobu (impeachment) na Trumpa v pondělí.

Demokrat Schumer harmonogram oznámil poté, co se na něm dohodl s Mitchem McConnellem, jenž vede senátní republikány. Samotné slyšení by mělo být podle Schumerova úřadu zahájeno 9. února.

Republikáni se snažili odložit zahájení procesu, aby poskytli Trumpovi čas na přípravu obhajoby. Tento harmonogram také dává prostor Senátu potvrdit členy administrativy nového prezidenta Joea Bidena a jednat o stimulačních opatřeních v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun) na podporu pandemií stižené ekonomiky, která chce prosadit Bidenova vláda, podotkla agentura AP.

Aby mohl proces impeachmentu v USA začít, musí se na znění ústavní žaloby shodnout Sněmovna reprezentantů, což se stalo minulý týden. Pak musí být text doručen Senátu, který má v impeachmentu roli soudu. Nancy Pelosiová v pátek potvrdila, že Senát žalobu obdrží v pondělí 25. ledna v 19:00 místního času. V úterý by měli být oficiálně potvrzeni demokratičtí členové Sněmovny reprezentantů, kteří budou v soudním procesu v Senátu vystupovat jako žalobci.

Úřad lídra republikánů v Senátu McConnella uvítal, že Schumer vyslyšel jeho žádost o poskytnutí více času na přípravu na soud. "Vzhledem k rychlému a minimálnímu procesu ve Sněmovně reprezentantů jsou republikáni připraveni zajistit, že další kroky Senátu budou respektovat práva bývalého prezidenta Trumpa," zdůraznil úřad v prohlášení.

Trump je prvním americkým prezidentem, proti němuž zákonodárci vznesli ústavní žalobu dvakrát. V prvním případě šlo o vyšetřování jeho údajné snahy využít Ukrajiny k získání kompromitujících materiálů na nynějšího prezidenta Joea Bidena a jeho rodinu. Senát, který má v impeachmentu roli soudu, tehdy Trumpa tohoto obvinění zprostil. Ve druhém případě je žaloba reakcí na Trumpovy projevy k příznivcům, z nichž část letos 6. ledna zaútočila na Kapitol. O život přišlo pět lidí.

"Všichni chceme nechat tuto příšernou kapitolu historie našeho národa za námi," prohlásil Schumer s odkazem na útok příznivců Trumpa na americký Kapitol na počátku ledna. "Avšak zahojení a jednota přijde jen, pokud zde bude pravda a zodpovědnost. A to tento proces poskytne," dodal.

Bývalý republikánský šéf Bílého domu je zároveň prvním bývalým prezidentem, jenž bude čelit impeachmentu poté, co opustil úřad. Podle serveru Politico začal brát žalobu vážně a dává dohromady tým obhájců. Na to, aby byl odsouzen, by muselo spolu s 50 demokratickými senátory hlasovat nejméně 17 jejich republikánských kolegů. Pokud by byl odsouzen, Senát by mohl hlasovat o tom, aby mu zabránil znovu se stát prezidentem, podotkla AP.

"Šance, že bude (Trump) shledán vinným, jsou prakticky nulové," prohlásil podle BBC republikánský senátor za stát Mississippi Roger Wicker.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Senát USA Chuck Schumer Impeachment Nancy Pelosiová (politička USA) Kongres USA Mitch McConnell

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy