Proti nové vízové politice se v USA staví desítky škol a 18 států

Více než 200 vysokých škol a skoro 20 států už se připojilo ke snaze soudní cestou zablokovat nové opatření americké vlády, které by mohlo připravit o víza zahraniční univerzitní studenty. Informují o tom dnes americká média. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa čelí několika různým žalobám, jedna z nich se má u federálního soudu v Bostonu začít projednávat už v úterý.

Důvodem nové soudní bitvy mezi Trumpovou vládou a jejími kritiky je nedávný krok Úřadu pro imigraci a cla (ICE). Ten minulé pondělí oznámil, že zahraniční vysokoškoláci nebudou moci dál pobývat ve Spojených státech, pokud se jejich škola v souvislosti s koronavirem rozhodne na podzim vést výuku čistě v dálkovém režimu. Pokud by na americké půdě chtěli zůstat, museli by přestoupit na jinou vzdělávací instituci, kde bude výuka probíhat prezenčně či kombinovaně. V případě neuposlechnutí by jim hrozila deportace.

Harvardova univerzita a Massachusettský technologický institut (MIT) do dvou dnů zareagovaly žalobou. Prezident Harvardu Lawrence Bacow v prohlášení k akademické obci vládní opatření označil za kruté a lehkomyslné. K první žalobě se podpisem soudního podání připojily desítky dalších škol, Univerzita Johnse Hopkinse už minulý týden předložila vlastní stížnost.

Podle deníku The New York Times (NYT) nově federální vládu u soudu v Bostonu žaluje také skupina 17 amerických států, zatímco Kalifornie ve stejné věci postupuje samostatně. "Trumpova administrativa se ani nepokusila vysvětlit důvody pro toto nesmyslné pravidlo, které nutí školy volit mezi udržením zahraničních studentů ve svých programech a zdravím a bezpečím ve svých kampusech," uvedla generální prokurátorka státu Massachusetts Maura Healeyová v prohlášení oznamujícím hromadnou žalobu.

Zástupci MIT a Harvardovy univerzity zřejmě už v úterý budou mít šanci své výhrady prezentovat soudci. Jestliže soud nevydá předběžné opatření, které by účinnost nového pravidla ICE pozastavilo, pak budou muset univerzity napříč USA imigrační agentuře do středy nahlásit, zda počítají s podzimní prezenční výukou či nikoli.

Podle kritiků nové vládní opatření nabourává pečlivé plánování nadcházejícího akademického roku a mohlo by mnohé studenty donutit k návratu do domovských zemí, kde by neměli tak dobré podmínky ke studiu. Zatím není jasné, kolika cizinců by se nová imigrační politika v případě zavedení dotkla. Podle NYT mnohé univerzity plánují na podzim kombinovat dálkovou a prezenční výuku ve snaze ochránit zdraví lektorů, studentů a jejich blízkých.

Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost a ICE tvrdí, že jejich nový přístup vychází z existujícího zákona, který zakazuje cizincům studovat pouze online formou. Vymáhání této normy prý vláda v březnu kvůli pandemii pozastavila, má však právo svou politiku měnit, citovala agentura AP z nového soudního dokumentu.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) víza pasy

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy