Největší hrozby? Rasově motivovaný extremismus a Rusko, řekl šéf FBI

Šéf FBI varoval před vměšováním Ruska do listopadových voleb a rasově motivovaným násilím. Sněmovnímu výboru sdělil, že se jedná o dvě nejzávažnější hrozby, kterým Spojené státy momentálně čelí. Ke slyšení se nedostavil úřadující ministr pro vnitřní bezpečnost, který nejen v souvislosti s Ruskem čelí nařčením ze zatajování informací.

Šéf FBI Christopher Wray jasně označil rasově motivované násilí a interferenci ze strany Ruska v nadcházejících listopadových volbách za dvě nejzávažnější hrozby, které otřásají vnitřní bezpečností Spojených států. Ke čtvrtečnímu slyšení před sněmovním bezpečnostním výborem se měl dostavit i úřadující ministr pro vnitřní bezpečnost Chad Wolf.

Wolf se sám nyní nachází pod drobnohledem, neboť právě on se měl údajně podílet na stažení zpravodajské zprávy, která poukazovala na nebezpečí ze strany Ruska a skupin hlásajících nadřazenost bílé rasy. Wolf, byť byl výborem předvolán k podání vysvětlení, se na slyšení ale nedostavil.

Wray dal v rámci své výpovědi za pravdu hlášením americké rozvědky. Členům výboru potvrdil, že cílem Ruska, podobně jako v roce 2016, je očernit Joe Bidena a pomoci tak Donaldu Trumpovi ke znovuzvolení. Oproti volbám v roce 2016, kdy se ruští hackeři nabourali do e-mailové komunikace demokratů a pokoušeli se napojit i na americký volební systém, se Rusko dle Wraye prozatím soustředí převážně na šíření desinformací. 

Kromě ruského vlivu v listopadových volbách byl Wray dotázán i na nebezpečí, které pro Spojené státy představují organizované rasistické skupiny. V této souvislosti uvedl, že v rámci domácí teroristické aktivity vede jasně rasově motivovaný extremismus. ,,V této kategorii mají prokazatelně největší zastoupení lidé, kteří se přiklánějí k některé z ideologií zakládajících se na dominanci bílé rasy,“ dodal. 

Svou výpovědí tak i nepřímo zpochybnil řadu výroků samotného prezidenta. V uplynulých týdnech věnoval Donald Trump jen velmi málo pozornosti hlášením amerických úřadů, které varovaly před záměrem Ruska ovlivnit průběh a výsledky voleb. Namísto toho veřejnosti tvrdil, že do voleb se letos hodlá vložit především Irán a Čína.

Prezident Trump a spolu s ním i na příklad ministr zahraničí William Barr se dlouhodobě odmítavě staví i k otázce rasismu. Dle jejich názoru nemá nepokoje v zemi na svědomí žádná z radikálně rasistických skupin, ale hnutí levicových aktivistů „Antifa“. Na základě zprávy interního informátora z Ministerstva pro vnitřní bezpečnost se měl na poskytování klamavých informací o tomto hnutí podílet i sám Wolf a jeho výkonní zástupci. 

,,O Antifě uvažujeme jako o ideologii nebo hnutí spíše než jako o organizaci,“ řekl Wray. Byť přiznal, že některá vyšetřování týkající se domácích teroristických aktivit vedla i ke skupinám hlásícím se k ideologii hnutí Antifa, vzápětí dodal, že v celkovém kontextu v porovnání s pravicovými extremisty představují jen velmi malou hrozbu.

Související

Steve Bannon.

Trumpův exporadce Bannon nesmí na twitter, vyzýval k vraždě Fauciho a šéfa FBI

Společnost Twitter natrvalo smazala účet bývalého hlavního poradce prezidenta Donalda Trumpa Steva Bannona. Ten totiž vyzýval k vraždě epidemiologa a člena krizového štábu Bílého domu pro boj s epidemií Anthonyho Fauciho a ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christophera Wraye. Bannon se tak vyslovil na videu a řekl, že by oběma měla být useknuta hlava.
Kongres USA

Írán a Rusko se pokusily ovlivnit volby v USA, řekl šéf rozvědky

Spojené státy zaznamenaly pokusy Ruska a Íránu o ovlivnění nadcházejících prezidentských voleb. Řekl to ředitel amerických tajných služeb (DNI) John Ratcliffe, podle nějž tyto země získaly některé kontaktní údaje z voličských seznamů. Írán je prý využil k zasílání e-mailových zpráv, které měly zastrašit voliče a poškodit současného prezidenta Donalda Trumpa.

Více souvisejících

Christopher Wray Kongres USA Donald Trump FBI William Barr USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 25 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy