Největší hrozby? Rasově motivovaný extremismus a Rusko, řekl šéf FBI

Šéf FBI varoval před vměšováním Ruska do listopadových voleb a rasově motivovaným násilím. Sněmovnímu výboru sdělil, že se jedná o dvě nejzávažnější hrozby, kterým Spojené státy momentálně čelí. Ke slyšení se nedostavil úřadující ministr pro vnitřní bezpečnost, který nejen v souvislosti s Ruskem čelí nařčením ze zatajování informací.

Šéf FBI Christopher Wray jasně označil rasově motivované násilí a interferenci ze strany Ruska v nadcházejících listopadových volbách za dvě nejzávažnější hrozby, které otřásají vnitřní bezpečností Spojených států. Ke čtvrtečnímu slyšení před sněmovním bezpečnostním výborem se měl dostavit i úřadující ministr pro vnitřní bezpečnost Chad Wolf.

Wolf se sám nyní nachází pod drobnohledem, neboť právě on se měl údajně podílet na stažení zpravodajské zprávy, která poukazovala na nebezpečí ze strany Ruska a skupin hlásajících nadřazenost bílé rasy. Wolf, byť byl výborem předvolán k podání vysvětlení, se na slyšení ale nedostavil.

Wray dal v rámci své výpovědi za pravdu hlášením americké rozvědky. Členům výboru potvrdil, že cílem Ruska, podobně jako v roce 2016, je očernit Joe Bidena a pomoci tak Donaldu Trumpovi ke znovuzvolení. Oproti volbám v roce 2016, kdy se ruští hackeři nabourali do e-mailové komunikace demokratů a pokoušeli se napojit i na americký volební systém, se Rusko dle Wraye prozatím soustředí převážně na šíření desinformací. 

Kromě ruského vlivu v listopadových volbách byl Wray dotázán i na nebezpečí, které pro Spojené státy představují organizované rasistické skupiny. V této souvislosti uvedl, že v rámci domácí teroristické aktivity vede jasně rasově motivovaný extremismus. ,,V této kategorii mají prokazatelně největší zastoupení lidé, kteří se přiklánějí k některé z ideologií zakládajících se na dominanci bílé rasy,“ dodal. 

Svou výpovědí tak i nepřímo zpochybnil řadu výroků samotného prezidenta. V uplynulých týdnech věnoval Donald Trump jen velmi málo pozornosti hlášením amerických úřadů, které varovaly před záměrem Ruska ovlivnit průběh a výsledky voleb. Namísto toho veřejnosti tvrdil, že do voleb se letos hodlá vložit především Irán a Čína.

Prezident Trump a spolu s ním i na příklad ministr zahraničí William Barr se dlouhodobě odmítavě staví i k otázce rasismu. Dle jejich názoru nemá nepokoje v zemi na svědomí žádná z radikálně rasistických skupin, ale hnutí levicových aktivistů „Antifa“. Na základě zprávy interního informátora z Ministerstva pro vnitřní bezpečnost se měl na poskytování klamavých informací o tomto hnutí podílet i sám Wolf a jeho výkonní zástupci. 

,,O Antifě uvažujeme jako o ideologii nebo hnutí spíše než jako o organizaci,“ řekl Wray. Byť přiznal, že některá vyšetřování týkající se domácích teroristických aktivit vedla i ke skupinám hlásícím se k ideologii hnutí Antifa, vzápětí dodal, že v celkovém kontextu v porovnání s pravicovými extremisty představují jen velmi malou hrozbu.

Související

Steve Bannon.

Trumpův exporadce Bannon nesmí na twitter, vyzýval k vraždě Fauciho a šéfa FBI

Společnost Twitter natrvalo smazala účet bývalého hlavního poradce prezidenta Donalda Trumpa Steva Bannona. Ten totiž vyzýval k vraždě epidemiologa a člena krizového štábu Bílého domu pro boj s epidemií Anthonyho Fauciho a ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christophera Wraye. Bannon se tak vyslovil na videu a řekl, že by oběma měla být useknuta hlava.

Více souvisejících

Christopher Wray Kongres USA Donald Trump FBI William Barr USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 40 minutami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech

Třídenní holčička Sila zemřela v Gaze na podchlazení a nejméně deset dalších lidí bylo zabito při náletech, zatímco se Izrael s Hamásem se vzájemně obviňují z komplikování jednání o příměří, které by mohlo ukončit již čtrnáctiměsíční válku. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy