Resortu vnitra bude v USA poprvé šéfovat zástupkyně domorodých obyvatel

Senát schválil nominaci Deb Haalandové na post ministryně vnitra. Je tomu tak poprvé v historii, kdy v řadách federální vlády usedne zástupce původních obyvatel Ameriky. Kongresmanka si nakonec vysloužila podporu i čtyř republikánů za příslibu umírněnějšího postoje k těžebnímu průmyslu.

Deb Hallandová se dočkala finálního schválení Senátu na post šéfky resortu vnitra. Pro Spojené státy je to historický moment, neboť v křesle ministryně usedne zástupce domorodých obyvatel zcela poprvé. Na starosti bude mít mimo záležitostí původních obyvatel také správu federální půdy a přírodních zdrojů.

Právě postoj Haalandové k těžbě fosilních paliv byl trnem v oku většiny senátorů z republikánských řad, kteří se k její nominaci dlouho stavěli odmítavě. Dosavadní kongresmanka totiž patří k dlouholetým kritikům těžebního průmyslu ve Spojených státech.

Před zvolením do Kongresu se jako aktivistka zúčastnila na příklad protestu proti výstavbě ropovodu v Severní Dakotě. I proto se ocitla pod palbou kritiky několika republikánů, zejména těch ze západních států, kde těžba ropy, zemního plynu a uhlí představuje tahouna místních ekonomik.

Haalandová nakonec přislíbila, že k problematice těžby fosilních paliv a využívání federální půdy pro tyto účely bude přistupovat umírněněji a vyváženě. Na rozdíl od republikánů ale demokraté a domorodí obyvatelé jásají.

,,Vzhledem k dlouhodobým problémovým vztahům mezi federální vládou a domorodými kmeny je nástup kongresmanky Haalandové na pozici ministryně vnitra nesmírně důležitým okamžikem pro Ameriku,“ komentoval výsledek slyšení lídr senátní většiny, demokrat Chuck Schumer. 

Dle ředitelky nezávislé organizace Pueblo Action Alliance Julie Bernalové tak členové kmene Pueblo doufají, že díky Haalandové by se vnitro mohlo více angažovat v problémech týkajících se půdy nebo vod v rezervacích včetně rozhodnutí Trumpovy administrativy o zpřístupnění posvátné půdy nedaleko kaňonu Chaco v Novém Mexiku těžařům. 

Haalandová bude rovněž zastávat důležitou roli ve snaze prosadit odvážné klimatické cíle prezidenta Bidena. Zvýšit by se tak měl na příklad podíl větrné a solární energie, činnost resortu by se mohla zaměřit i na rozšíření těžby minerálů potřebných pro zajištění postupného přechodu americké ekonomiky na čistou energii.

Deb Haalandová Kongres USA Joe Biden Senát USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Aktualizováno před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy