NÁZOR - Americký Kongres musí mít informace o zahraničním zasahování do voleb ve Spojených státech, deklaruje editorial serveru New York Times. Renomovaný deník v něm konstatuje, že argumenty, kterými ředitel amerických tajných služeb John Ratcliffe hájil omezení osobně předávaných zpráv o zásazích do volební kampaně jednotlivým kongresmanům, nepůsobí přesvědčivě.
Cena utajované informace
John Ratcliffe minulý pátek velmi výřečně naznačil, že se obává, aby nedocházelo k úniku utajovaných informací, poukazuje newyorský deník. Dodává, že na základě toho má americký Kongres napříště od tajných služeb dostávat primárně písemné zprávy, která nahradí dosavadní osobní setkání jejich příslušníků se zákonodárci.
"Není ale varování voličů jen pár týdnů před volbami, že ty mohou být potenciálně zmanipulovány nepřátelskými cizími mocnostmi, celým důvodem shromažďování těchto informací?" táže se vlivný server.
Renomovaný deník rovněž pokládá otázku, k čemu by bylo dobré vědět, že se Rusko snaží udržet stávajícího amerického prezidenta Donalda Trumpa v úřadu po další čtyři roky, pokud by tato informace zůstala utajená.
Rusko podle prestižního serveru dobře ví, co dělá. Zároveň ale Rusko ví, co o jeho činnosti vědí Spojené státy, vyzdvihuje editorial. Navíc vznáší řečnickou otázku, jak může předávání písemných namísto ústních informací omezit celkové riziko jejich úniku.
Výbor pro kontrolu tajných služeb amerického senátu ve své závěrečné zprávě o ruských zásazích do prezidentských voleb ve Spojených státech v roce 2016 vyzval americké rozvědky, aby podobné informace sdílely se zákonodárci ve větším předstihu, připomíná New York Times. Vysvětluje, že podle senátorů jde o jednu z cest, která může zkrotit záplavu dezinformací a propagandy, která otravuje americkou demokracii.
Vlivný server identifikoval jedinou zřetelnou výhodu písemných zpráv oproti ústně předávaným informacím. Ta podle něj spočívá v tom písemná zpráva je rozeslaná a nelze ji zpochybnit v přímém slyšení.
Plné, spolehlivé a aktuální zprávy
Vystoupení Johna Ratcliffa hodnotí newyorský deník s velkou mírou podezíravosti. Připomíná, že stávající ředitel amerických tajných služeb je silně zaujatý bývalý republikánský kongresman z Texasu, kterého do současné funkce jmenoval prezident Donald Trump teprve letos v květnu.
Ratcliffova slova, že konec osobního předávání zpráv americkým zákonodárcům má zajistit, aby zpravodajské informace nebyly chybně interpretovány či politizovány a docházelo k lepší ochraně těchto citlivých informací před vynesením či zneužitím, bere newyorský server s rezervou. Připomíná, že na vystoupení ředitele tajných služeb a ukončení ústního předávání informací okamžitě reagoval i šéf Bílého domu na svém twitterovém účtu.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Donald Trump v tweetu obvinil demokratického kongresmana Adama Schiffa a další zákonodárce, že zřejmě předávají tajné informace médiím, která podle něj šíří "fake news", nastiňuje renomovaný deník. Naznačuje, že stávající americká administrativa i Republikánská strana by ale zajisté brala zprávy o ovlivňování prezidentských voleb mnohem vážněji, pokud by Rusko pomáhalo Trumpovu protikandidátovi Joe Bidenovi.
"Skutečnost, že ruské stopy jsou téměř v celé letošní kampani na straně Trumpa, stejně jako to, že Čína a Írán v menší míře brojí na sociálních sítích proti Trumpovi, je urážlivá a americká veřejnosti a její zástupci o ní musejí mít úplné, spolehlivé a aktuální informace," deklaruje New York Times. Dodává, že utajované zprávy pro vybrané zákonodárce, které navrhl Ratcliffe, stejně jako písemná stanoviska potenciálně upravovaná lidmi loajálními současnému prezidentovi, rozhodně nestačí.
Související
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
Rusko , USA (Spojené státy americké) , Tajná služba USA
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 48 minutami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 1 hodinou
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 1 hodinou
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 2 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 2 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 3 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 4 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 4 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 4 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 4 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 4 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 5 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 5 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 6 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 7 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
Zanedlouho bude jasné, kdo z dvojice Kamala Harrisová a Donald Trump obsadí místo v Oválné pracovně Bílého domu. Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vylíčil, jak se liší kampaně obou kandidátů – a co jejich zvolení může (nejen) pro USA znamenat.
Zdroj: Jakub Jurek