Rusko se opět snaží ovlivnit volby ve Spojených státech, varuje prestižní deník

NÁZOR - Americký Kongres musí mít informace o zahraničním zasahování do voleb ve Spojených státech, deklaruje editorial serveru New York Times. Renomovaný deník v něm konstatuje, že argumenty, kterými ředitel amerických tajných služeb John Ratcliffe hájil omezení osobně předávaných zpráv o zásazích do volební kampaně jednotlivým kongresmanům, nepůsobí přesvědčivě.

Cena utajované informace

John Ratcliffe minulý pátek velmi výřečně naznačil, že se obává, aby nedocházelo k úniku utajovaných informací, poukazuje newyorský deník. Dodává, že na základě toho má americký Kongres napříště od tajných služeb dostávat primárně písemné zprávy, která nahradí dosavadní osobní setkání jejich příslušníků se zákonodárci.

"Není ale varování voličů jen pár týdnů před volbami, že ty mohou být potenciálně zmanipulovány nepřátelskými cizími mocnostmi, celým důvodem shromažďování těchto informací?" táže se vlivný server.

Renomovaný deník rovněž pokládá otázku, k čemu by bylo dobré vědět, že se Rusko snaží udržet stávajícího amerického prezidenta Donalda Trumpa v úřadu po další čtyři roky, pokud by tato informace zůstala utajená.

Rusko podle prestižního serveru dobře ví, co dělá. Zároveň ale Rusko ví, co o jeho činnosti vědí Spojené státy, vyzdvihuje editorial. Navíc vznáší řečnickou otázku, jak může předávání písemných namísto ústních informací omezit celkové riziko jejich úniku.  

Výbor pro kontrolu tajných služeb amerického senátu ve své závěrečné zprávě o ruských zásazích do prezidentských voleb ve Spojených státech v roce 2016 vyzval americké rozvědky, aby podobné informace sdílely se zákonodárci ve větším předstihu, připomíná New York Times. Vysvětluje, že podle senátorů jde o jednu z cest, která může zkrotit záplavu dezinformací a propagandy, která otravuje americkou demokracii.

Vlivný server identifikoval jedinou zřetelnou výhodu písemných zpráv oproti ústně předávaným informacím. Ta podle něj spočívá v tom písemná zpráva je rozeslaná a nelze ji zpochybnit v přímém slyšení.

Plné, spolehlivé a aktuální zprávy

Vystoupení Johna Ratcliffa hodnotí newyorský deník s velkou mírou podezíravosti. Připomíná, že stávající ředitel amerických tajných služeb je silně zaujatý bývalý republikánský kongresman z Texasu, kterého do současné funkce jmenoval prezident Donald Trump teprve letos v květnu.

Ratcliffova slova, že konec osobního předávání zpráv americkým zákonodárcům má zajistit, aby zpravodajské informace nebyly chybně interpretovány či politizovány a docházelo k lepší ochraně těchto citlivých informací před vynesením či zneužitím, bere newyorský server s rezervou. Připomíná, že na vystoupení ředitele tajných služeb a ukončení ústního předávání informací okamžitě reagoval i šéf Bílého domu na svém twitterovém účtu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Donald Trump v tweetu obvinil demokratického kongresmana Adama Schiffa a další zákonodárce, že zřejmě předávají tajné informace médiím, která podle něj šíří "fake news", nastiňuje renomovaný deník. Naznačuje, že stávající americká administrativa i Republikánská strana by ale zajisté brala zprávy o ovlivňování prezidentských voleb mnohem vážněji, pokud by Rusko pomáhalo Trumpovu protikandidátovi Joe Bidenovi.

"Skutečnost, že ruské stopy jsou téměř v celé letošní kampani na straně Trumpa, stejně jako to, že Čína a Írán v menší míře brojí na sociálních sítích proti Trumpovi, je urážlivá a americká veřejnosti a její zástupci o ní musejí mít úplné, spolehlivé a aktuální informace," deklaruje New York Times. Dodává, že utajované zprávy pro vybrané zákonodárce, které navrhl Ratcliffe, stejně jako písemná stanoviska potenciálně upravovaná lidmi loajálními současnému prezidentovi, rozhodně nestačí.

Související

Více souvisejících

Rusko USA (Spojené státy americké) Tajná služba USA

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 3 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 4 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA

Zanedlouho bude jasné, kdo z dvojice Kamala Harrisová a Donald Trump obsadí místo v Oválné pracovně Bílého domu. Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vylíčil, jak se liší kampaně obou kandidátů – a co jejich zvolení může (nejen) pro USA znamenat. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy