Americký federální soud v pondělí rozhodl, že bývalý poradce prezidenta Donalda Trumpa Don McGahn musí vypovídat před kongresovým výborem o prezidentově snaze bránit mezitím už ukončenému vyšetřování zasahování Ruska do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Podle agentury AP se McGahn proti pondělnímu verdiktu pravděpodobně odvolá.
O McGahnovu výpověď usiluje právní výbor Sněmovny reprezentantů, který je jako celá sněmovna pod kontrolou demokratů. Výbor si někdejšího poradce předvolal v dubnu, aby kongresmanům odpověděl na otázky týkající se Trumpova přístupu k vyšetřování ruského vlivu, Bílý dům ale McGahnovi zabránil, aby obsílce vyhověl. V srpnu se proto výbor obrátil na federální soud, který se nyní za kongresmany postavil.
"Jakkoli zaneprázdnění či nepostradatelní prezidentští poradci mohou být a ať mají jakkoli blízko k citlivým domácím a národně bezpečnostním projektům, prezident nemá pravomoc zbavit je povinností vyžadovaných zákonem," zdůvodnila verdikt washingtonská soudkyně Ketanji Brownová Jacksonová.
Odmítla tak argument Trumpovy administrativy, že současní i bývalí vysoce postavení úředníci Bílého domu nemohou být nuceni svědčit před Kongresem. "Řečeno zjednodušeně, hlavním shrnutím uplynulých 250 let americké historie je, že prezidenti nejsou králové," dodala soudkyně.
BREAKING: Don McGahn must comply with subpoena and testify, federal judge rules https://t.co/OfakD31IKW #DonMcGahn pic.twitter.com/KywDhdI9bz
— The Washington Times (@WashTimes) November 25, 2019
Rychlé předvolání McGahna se ale neočekává, protože verdikt bude patrně vzhledem k předpokládanému odvolání pozastaven do doby, než rozhodne soud vyšší instance. To také naznačil McGahnův právní zástupce William Burck.
Pondělní rozsudek by podle AP mohl nicméně demokratické kongresmany povzbudit k nové snaze předvolat si další vysoce postavené úředníky včetně bývalého Trumpova bezpečnostního poradce Johna Boltona.
Šéf dalšího sněmovního výboru pro tajné služby Adam Schiff již vyzval ty, kteří obsílky na prezidentův příkaz neuposlechli, aby se rozhodli, zda budou sloužit vlasti, nebo prezidentovi, který věří tomu, že stojí nad zákonem.
McGahn byl významným svědkem při vyšetřování zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který úlohu Ruska v amerických prezidentských volbách objasňoval. V závěrečné zprávě z letošního dubna Mueller konstatoval, že Rusko do voleb zasahovalo, ale že Trump a ani jiný člen jeho štábu s Moskvou vědomě nespolupracovali. Demokraté se McGahna chtějí ptát na možné Trumpovy obstrukce, protože tento bod ponechal Mueller otevřený bez jasného závěru.
Demokraté v Kongresu mezitím zahájili vyšetřování Trumpa, které se týká jeho ukrajinské politiky. Sněmovna zjišťuje, zda Trump činil na Ukrajinu nátlak kvůli vyšetřování svého politického soka Joea Bidena, což ale prezident popírá. Ukrajinská kauza může vyústit v podání ústavní žaloby (impeachment) na Trumpa a vést k jeho případnému sesazení z funkce, což je ale vzhledem k současnému rozložení sil v Kongresu nepravděpodobné.
Podle právních expertů by mohl pondělní verdikt položit právní základ pro přinucení dalších bývalých i nynějších Trumpových poradců ke spolupráci s kongresmany také při impeachmentovém vyšetřování. CNN poznamenala, že Bílý dům soudním rozhodnutím přišel o jeden ze způsobů, jak vyšetřování blokovat.
Související
Kongres má dle soudu právo předvolat Trumpova exporadce McGahna
Právní bitva: Vláda USA chce zarazit předvolání Trumpova exporadce
Don McGahn , Donald Trump , Kongres USA , USA (Spojené státy americké) , Prezident USA , Robert Mueller (exšéf FBI) , Adam Schiff (politik USA) , Impeachment
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 1 hodinou
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 7 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková