Senátor Paul chtěl vědět, kdo spustil impeachmentovou kauzu. Vyvolal rozruch

Republikánský senátor Rand Paul se dnes v Senátu pokusil přimět předsedu Nejvyššího soudu USA Johna Robertse, který dohlíží na proces ústavní žaloby na amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby přečetl jméno člověka, jehož oznámení kauzu odstartovalo. Roberts to podle agentury AP odmítl a Paul následně text své zamítnuté otázky i se jménem zveřejnil na twitteru.

V Senátu dnes po dvou jednacích dnech končí 16hodinový blok vyhrazený na otázky senátorů, kteří v procesu vystupují jako soudní porota. Demokratičtí senátoři svými dotazy zpochybňují Trumpovu obhajobu a poukazují na nutnost předvolat svědky, což republikáni odmítají. Republikánské otázky zase poukazují na to, že proces je politickou akcí demokratů, kteří se nedokázali smířit s Trumpovým volebním vítězstvím v roce 2016.

Rozruch na slyšení, které se dosud neslo podle výše zmíněného scénáře, vyvolal dnes Paul. Ten se kontroverzní otázku pokusil položit už včera, ale podařilo se mu to až dnes na úvod zasedání. Protože senátoři nesmí při procesu v plénu hovořit, jejich otázky na obžalobu a obhajobu předčítá Roberts.

"Předsedající odmítá přečíst otázku tak, jak byla podána," řekl Roberts. Identita takzvaného whistleblowera, jehož oznámení vedlo k ústavní žalobě na Trumpa, je dosud oficiálně anonymní, i když jméno člověka, který je za oznamovatele označován, se na internetu objevilo. Na twitteru toto jméno sdílel loni v prosinci i Trump, který však své tweety později smazal.

Kauza se týká obvinění, že Trump tlačil na Ukrajinu, aby mu v kampani před letošními prezidentskými volbami pomohla proti předpokládanému demokratickému sokovi Joeu Bidenovi. Oznamovatel upozornil na Trumpův červencový telefonát s ukrajinskou hlavu státu Volodymyrem Zelenským, od něhož měl prezident USA požadovat vyšetřování Bidena.

Paul na twitteru poté, co byl Robertsem odmítnut, napsal, že jeho otázka nebyla o oznamovateli, jehož identitu nezná. Ptal se prý, zda příslušníci Národní bezpečnostní rady (NSC) dosazení ještě za prezidenta Baracka Obamy a demokratičtí straníci intrikovali s členy štábu šéfa výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb Adama Schiffa ještě předtím, než kongresmani zahájili přípravy k ústavní žalobě na Trumpa.

V otázce, kterou Paul zveřejnil, se obžaloby ptal na to, zda ví o blízkém přátelství pracovníka sněmovního výboru pro zpravodajské služby Shawna Miskoa s Ericem Ciaramellaou v době jeho působení v NSC, což je poradní orgán prezidenta. Chtěl také znát postoj obžaloby k informacím, že tato dvojice připravovala prostor k žalobě na prezidenta ještě předtím, než sněmovna řízení v této věci formálně zahájila.

Paul na twitteru nyní čelí kritice za to, že Ciaramellau, považovaného za oznamovatele, jmenoval. V USA totiž platí zákony na ochranu takovýchto stěžovatelů před nekorektním postupem ze strany úřadů, což z bezpečnostních důvodů zahrnuje i utajení jejich identity.

V pátek vstoupí proces s Trumpem do nové fáze, která možná bude poslední. Senátoři budou rozhodovat o tom, zda předvolají svědky. Pokud svědecké výpovědi odmítnou, budou moci ještě téhož dne hlasovat o osvobození prezidenta, které se očekává.

Republikáni, kteří mají ve stočlenném Senátu většinu 53 křesel, jsou nyní podle The New York Times optimističtí v tom, že se jim podaří proces v pátek ukončit. Doposud se přitom zdálo, že demokraté naleznou v republikánských řadách přinejmenším čtyři senátory, aby získali potřebných 51 hlasů k předvolání svědků.

Související

Více souvisejících

Rand Paul (senátor USA) John Roberts (nejvyšší soud USA) Donald Trump Senát USA Impeachment

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

včera

včera

včera

Donald Trump a Joe Biden se setkali v Bílém domě. (13.11.2024)

Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě

Zvolený americký prezident Donald Trump se dnes poprvé od konce prvního mandátu vrátil do Bílého domu. Přivítal ho tam úřadující prezident Joe Biden, který hostil ceremonii předznamenávající poklidné předání moci v USA po listopadových volbách. O setkání informovala stanice NBC News. 

včera

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Březinová

Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ

Nově zvolený americký prezident Donald Trump během kampaně slíbil velice přísný přístup k migraci – promluvil dokonce o masivních deportacích všech nelegálních přistěhovalců. Nejen o tom, jestli má šanci se svými plány uspět a proč je téma migrace v regionu Amerik tak důležité, pro EuroZprávy.cz promluvila amerikanistka a historička Kateřina Březinová, která v současnosti vede Iberoamerické centrum Metropolitní univerzity Praha a hostuje jako badatelka v London School of Economics.

včera

COP29

COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři

Koalice světových lídrů, zahrnující představitele průmyslových zemí i států ohrožených klimatickými změnami, na konferenci OSN o změně klimatu (COP29) v Baku vyzvala k významnému navýšení finanční podpory pro klimatická opatření. Jak informovala agentura DPA, v prohlášení koalice se zdůrazňuje naléhavá potřeba mobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s klimatickou krizí.

včera

včera

včera

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

včera

včera

včera

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

včera

Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí

Českou fotbalovou reprezentaci čekají v listopadu další dva zápasy v Lize národů, přičemž tentokrát se představí nejprve v Albánii a pak doma s Gruzií. Není proto divu, že se kouč národního týmu Ivan Hašek musel opět rozhodnout, které hráče nominuje na tato utkání. Z nominace, kterou zveřejnil v pátek, vyplývá, že její součástí je poprvé pouze záložník ostravského Baníku Matěj Šín a také to, že i tentokrát mezi pětadvaceti nominovanými chybí kanonýr Patrik Schick, který ještě není zdravotně stoprocentně fit. Kouč Hašek už musel učinit změny v nominaci po omluvenkách několika hráčů.

Zdroj: David Holub

Další zprávy