Senátor Paul chtěl vědět, kdo spustil impeachmentovou kauzu. Vyvolal rozruch

Republikánský senátor Rand Paul se dnes v Senátu pokusil přimět předsedu Nejvyššího soudu USA Johna Robertse, který dohlíží na proces ústavní žaloby na amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby přečetl jméno člověka, jehož oznámení kauzu odstartovalo. Roberts to podle agentury AP odmítl a Paul následně text své zamítnuté otázky i se jménem zveřejnil na twitteru.

V Senátu dnes po dvou jednacích dnech končí 16hodinový blok vyhrazený na otázky senátorů, kteří v procesu vystupují jako soudní porota. Demokratičtí senátoři svými dotazy zpochybňují Trumpovu obhajobu a poukazují na nutnost předvolat svědky, což republikáni odmítají. Republikánské otázky zase poukazují na to, že proces je politickou akcí demokratů, kteří se nedokázali smířit s Trumpovým volebním vítězstvím v roce 2016.

Rozruch na slyšení, které se dosud neslo podle výše zmíněného scénáře, vyvolal dnes Paul. Ten se kontroverzní otázku pokusil položit už včera, ale podařilo se mu to až dnes na úvod zasedání. Protože senátoři nesmí při procesu v plénu hovořit, jejich otázky na obžalobu a obhajobu předčítá Roberts.

"Předsedající odmítá přečíst otázku tak, jak byla podána," řekl Roberts. Identita takzvaného whistleblowera, jehož oznámení vedlo k ústavní žalobě na Trumpa, je dosud oficiálně anonymní, i když jméno člověka, který je za oznamovatele označován, se na internetu objevilo. Na twitteru toto jméno sdílel loni v prosinci i Trump, který však své tweety později smazal.

Kauza se týká obvinění, že Trump tlačil na Ukrajinu, aby mu v kampani před letošními prezidentskými volbami pomohla proti předpokládanému demokratickému sokovi Joeu Bidenovi. Oznamovatel upozornil na Trumpův červencový telefonát s ukrajinskou hlavu státu Volodymyrem Zelenským, od něhož měl prezident USA požadovat vyšetřování Bidena.

Paul na twitteru poté, co byl Robertsem odmítnut, napsal, že jeho otázka nebyla o oznamovateli, jehož identitu nezná. Ptal se prý, zda příslušníci Národní bezpečnostní rady (NSC) dosazení ještě za prezidenta Baracka Obamy a demokratičtí straníci intrikovali s členy štábu šéfa výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb Adama Schiffa ještě předtím, než kongresmani zahájili přípravy k ústavní žalobě na Trumpa.

V otázce, kterou Paul zveřejnil, se obžaloby ptal na to, zda ví o blízkém přátelství pracovníka sněmovního výboru pro zpravodajské služby Shawna Miskoa s Ericem Ciaramellaou v době jeho působení v NSC, což je poradní orgán prezidenta. Chtěl také znát postoj obžaloby k informacím, že tato dvojice připravovala prostor k žalobě na prezidenta ještě předtím, než sněmovna řízení v této věci formálně zahájila.

Paul na twitteru nyní čelí kritice za to, že Ciaramellau, považovaného za oznamovatele, jmenoval. V USA totiž platí zákony na ochranu takovýchto stěžovatelů před nekorektním postupem ze strany úřadů, což z bezpečnostních důvodů zahrnuje i utajení jejich identity.

V pátek vstoupí proces s Trumpem do nové fáze, která možná bude poslední. Senátoři budou rozhodovat o tom, zda předvolají svědky. Pokud svědecké výpovědi odmítnou, budou moci ještě téhož dne hlasovat o osvobození prezidenta, které se očekává.

Republikáni, kteří mají ve stočlenném Senátu většinu 53 křesel, jsou nyní podle The New York Times optimističtí v tom, že se jim podaří proces v pátek ukončit. Doposud se přitom zdálo, že demokraté naleznou v republikánských řadách přinejmenším čtyři senátory, aby získali potřebných 51 hlasů k předvolání svědků.

Související

Více souvisejících

Rand Paul (senátor USA) John Roberts (nejvyšší soud USA) Donald Trump Senát USA Impeachment

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 48 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy