Šíření nákazy koronaviru v USA stále zrychluje, poprvé přes 3000 mrtvých za den

Spojené státy zřejmě poprvé zaznamenaly za jediný den více než 3000 úmrtí spojených s nemocí nového koronaviru. List The New York Times (NYT) hlásí za středu vzrůst statistiky o 3053 mrtvých, Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) dokonce o 3124. V USA tak pokračuje dosud nejvíce smrtící fáze koronavirové epidemie, zatímco stále narůstají i denní bilance nových případů infekce a vytíženost nemocnic.

JHU hlásila více než 3000 nových úmrtí už po minulé středě, nakonec ale tehdejší součet snížila z 3157 na 2804. Před dneškem tak nejvyšší přírůstek v její databázi i v grafu NYT činil necelých 2900. Při jarním vrcholu epidemie denní počty zemřelých nepřesáhly 2800.

Vyšší než před týdnem je dnes také počet nově odhalených infekcí koronavirem. JHU jich evidovala lehce přes 221.000, deník NYT na 218.500, přičemž průměrný přírůstek z posledních sedmi dní údajně narostl skoro na 210.000. Za minulou středu zaznamenaly oba zdroje přibližně 200.000 potvrzených nákaz virem SARS-CoV-2.

Po jisté stabilizaci z minulého týdne začal opět rychle stoupat počet pacientů s covidem-19 v amerických nemocnicích, uvádí skupina The COVID Tracking Project, která sbírá oficiální data z jednotlivých částí USA. Za den údajně hospitalizace opět vzrostly o více než 2000 na aktuálních skoro 107.000. Zcela zaplněné nebo z více než 90 procent obsazené jednotky intenzivní péče při tom už minulý týden hlásily nemocnice napříč zemí.

Our daily update is published. States reported 1.8 million tests, 210k cases, and a record 106,688 COVID-19 patients in US hospitals. There were 3,054 reported deaths today -- the highest single-day total to date. pic.twitter.com/LcgzPJZdO6

— The COVID Tracking Project (@COVID19Tracking) December 10, 2020

Nákazu koronavirem v USA nepřežilo už více než 289.000 lidí, uvádí JHU. V zemi s asi 330 miliony obyvatel mělo pozitivní test přes 15 milionů lidí včetně prezidenta Donalda Trumpa a desítek lidí z jeho okolí.

Podzimní vlna epidemie tvrdě doléhá na všechny čtyři velké americké regiony. Ovšem zatímco středozápad zaznamenal za poslední dva týdny jistý pokles tempa šíření viru, na severovýchodě, jihu i západě USA se počty nových infekcí stále zvyšují.

Kalifornie ve středu zažila rekordní počty pozitivních testů i nemocných nově přijatých na jednotky intenzivní péče a podle televize CNN zůstávalo v nejlidnatějším americkém státě na JIP 1500 volných lůžek. Denní bilance nakažených či mrtvých se tento týden dostaly na dosud nejvyšší úroveň ve státě Rhode Island, v Arkansasu, v Coloradu i na Aljašce. Nové maximum ve statistice hospitalizací spojených s covidem-19 ohlásili v Západní Virgínii, Severní Karolíně i v Pensylvánii, kde se mezi nakažené zařadil také guvernér Tom Wolf.

"Ti, kdo se nepohybují ve zdravotnických oborech, to možná nepochopí nebo nemohou porozumět tomu, jak zoufalá ta situace je, ale všechno to, co slyšíte o dopadech na nemocnice a o tom, jak je situace na JIP špatná, je to naprostá pravda," řekl CNN hygienik kalifornského okresu Fresno County Rais Vohra. V úterý okres oznámil, že už nemá žádná volná místa pro pacienty v těžkém stavu. "To je ten důvod, proč chceme, aby všichni zůstávali co nejvíce doma," dodal.

Kalifornie většině svých obyvatel izolaci v domácnosti nařídila, v rámci USA je však takto tvrdé opatření naprostou výjimkou. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) sice lidi vyzývá, aby omezili sociální kontakty a na veřejnosti nosili roušky, federální vláda v čele s Trumpem ovšem tento vzkaz příliš nezdůrazňuje.

Zavádění karanténních opatření na některých místech komplikuje odpor občanů, uvádí v dnešní zprávě agentura AP. V Boise ve státě Idaho tento týden místní činitelé předčasně ukončili schůzi, kde se mělo hlasovat o nařízení o rouškách pro čtyři okresy, když před dějištěm zasedání a u domů některých z účastníků protestovali odpůrci opatření. Místní policie uvedla, že v souvislosti s demonstracemi u domovů zdravotnických činitelů vydala tři zatykače.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Kalifornie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy