NÁZOR - Statistiky z minulého týdne oficiálně potvrdily to, co všichni věděli - jen pár měsíců koronavirové krize má ve Spojených státech za následek nezaměstnanost na úrovni velké deprese ze 30. let minulého století, poukazuje profesor Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii upozorňuje, že to ovšem neznamená, že země je skutečně v hospodářské depresi.
Zotavení může být rychlé
O depresi by šlo hovořit, pokud by extrémně vysoká nezaměstnanost trvala dlouho, například rok, vysvětluje odborník. Tvrdí, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa a její spojenci činí vše proto, aby takovou možnost přiblížili.
Krugman záměrně nemluví o nejvyšší nezaměstnanosti od velké deprese, ale o úrovni velké deprese, což je mnohem ostřejší stanovisko. "Abyste pochopili, proč to říkám, musíte si přečíst statistiku, nikoliv sledovat pouze hlavní čísla," píše profesor. Přiznává, že nezaměstnanost ve výši 14,7 % je velmi znepokojivá, ale vládní zpráva přiznává, že s ohledem na technické komplikace je číslo zřejmě podhodnocené o téměř 5 %.
Pokud je to pravda a nezaměstnanost v USA nyní dosahuje 20 %, šlo by o horší stav než během velké deprese vyjma dvou let, a proto ekonom pokládá otázku, jak rychle může trvat náprava. Očekává, že pokud se podaří dostat koronavirus pod kontrolu, zotavení může být velmi rychlé, mnohem rychlejší než v případě finanční krize z roku 2008, která souvisela s hypoteční bublinou a bezprecedentní mírou zadlužení domácností.
Dostat koronavirus pod kontrolu znamená podle Krugmana "zplošťovat křivku", což se ve Spojených státech daří, jelikož šíření nemoci zpomalilo natolik, že nedochází k zahlcení nemocnic. Dále je nutné křivku zvrátit, tedy výrazně snížit počet nakažených a udržet vysokou míru testování a rychle zachytávat nové případy, což spolu s trasováním může vést k umístění osob, které přišly do kontaktu s virem, do karantény, uvádí nobelista.
K tomu je ovšem nutné přísně dodržovat režim omezení mezilidských kontaktů, jak dlouho bude potřeba, domnívá se ekonom. Dodává, že následně bude třeba chránit všechny Američany testováním a trasování, které se momentálně týká téměř výhradně osob přímo pracujících pro prezidenta Trumpa.
"Zvrácení křivky není lehké, ale je dobře možné," píše Krugman. Připomíná, že se to podařilo mnoha zemím, například Jižní Koreji, Novému Zélandu, ale také Řecku. Tvrdí, že zmírnit počty nakažených se spíše podařilo těm zemím, které jednaly rychle, zatímco ve státech, které dlouhé týdny vážnost situace popíraly, jsou čísla nadále vysoká.
I tam, kde epidemie udeřila ničivě, je možné čísla snížit, pokud se bude držet nastolená linie, míní profesor. Jako příklad dává New York, epicentrum nákazy v USA, kde je aktuální denní počet nakažených a úmrtí jen zlomkem toho, jaký byl před pár týdny.
Z propadu do deprese
Trump a jeho spolupracovníci ale tuto linii držet nechtějí, deklaruje nositel Nobelovy ceny. Konstatuje, že chvíli se sice zdálo, že stávající administrativa je ochotná brát covid-19 vážně - v půlce března zavedla opatření k omezení mezilidského kontaktu, byť se tak nestalo na základě federální regule -, ale v poslední době jsou z Bílého domu slyšet slova o znovuotevření ekonomiky, ačkoliv Spojené státy se zdaleka neblíží stavu, aby tak učinily bez rizika druhé vlny nákazy.
Trumpova administrativa a její spojenci jsou zjevně jasně proti poskytnutí finanční pomoci která by americké společnosti pomohla vydržet karanténu bez závažných těžkostí, připomíná ekonom. Odkazuje na slova republikánského senátora Lindseyho Grahama, že prodloužení zvýšených příspěvků v nezaměstnanosti proběhne "jen přes jeho mrtvolu", a jeho stranického kolegy Mitche McConnella, že pomoc oblastem, kde přišly o práci miliony lidí, by byla "záchranou demokraty ovládaných států".
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Krugman se ztotožňuje s tvrzením Andyho Slavitta, který řídil veřejné zdravotní programy v éře prezidenta Baracka Obamy, že Trump vzal nohy na ramena a tváří v tvář svému úkolu a opatřením nutným k porážce pandemie se vzdal zodpovědnosti, což může zabít tisíce lidí a změnit koronavirový ekonomický propad ve skutečnou depresi.
Profesor naznačuje možný scénář: V nadcházejících týdnech mnoho republikány ovládaných amerických států zruší karanténní opatření a značná část lidí se na základě pobídek Trumpa a televize Fox News začne chovat nezodpovědně. To sice krátkodobě povede k poklesu nezaměstnanosti, ale brzy se ukáže, že koronavirus se vymyká kontrole a lidé se bez ohledu doporučení prezidenta a republikánských guvernérů vrátí domů.
"Takže v ekonomické rovině jsme zpět tam, kde jsme začali, a v epidemiologické rovině v horší situaci než kdy předtím," varuje nobelista. Obává se, že v důsledku toho může dvouciferná nezaměstnanost, která by jinak trvala jen pár měsíců, vydržet dlouhodobě.
Trumpova snaha nalézt jednoduché řešení a jeho nedostatečná trpělivost s tvrdým úsilím při zadržování pandemie mohou být tím, co změní tvrdý, ale dočasný propad v otevřenou ekonomickou depresi, míní Krugman.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou
USA (Spojené státy americké) , Paul Krugman (ekonom) , nezaměstnanost / nezaměstnaní , Ekonomická krize , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě