Soberana 01: Kuba vyvíjí vlastní vakcínu proti covidu-19, začaly klinické testy

Vlastní vakcínu proti nemoci covid-19 začala klinicky testovat také Kuba. Její očkovací látka nazvaná Soberana 01 (Svrchovaná 01) je tak jednou ze tří desítek vakcín proti nemoci způsobené koronavirem SARS-CoV-2, které jsou nyní ve světě klinicky testovány. Informoval o tom server BBC Mundo.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

V této fázi, která potrvá do konce října, má být kubánská vakcína testována na asi 700 dobrovolnících ve věku 18 až 80 let. Další fáze potrvá do ledna příštího roku a v polovině února by měly být známy výsledky. Pokud by se vakcína prokázala jako bezpečná a účinná, stala by se podle BBC první vakcínou proti covidu-19 vyvinutou v Latinské Americe.

Vakcínu vyvinul Finlayův institut vakcín v Havaně, pojmenovaný po kubánském epidemiologovi, který koncem 19. století objevil přenašeče žluté zimnice. Kubánští vědci vyvinuli v minulosti řadu vlastních vakcín, mimo jiné proti meningitidě, rakovině plic či hepatitidě typu B.

Podle epidemiologa z univerzity v americké Atlantě Felipeho Lobela, jehož citoval server BBC, Kubánci mají kapacitu i experty účinnou vakcínu vyvinout. Lobelo zároveň uvedl, že on sám by nedůvěřoval vakcíně, která nebyla otestována na několika tisících lidí a ve více studiích. Dodal také, že je důležité, aby se vyvíjely různé vakcíny, protože se mohou lišit v účinnosti pro různé skupiny věkové či geografické.

V současné době jsou podle Světové zdravotnické organizace (WHO) na světě v klinickém testování tři desítky vakcín, z toho šest jich je ve třetí fázi testování. Za vedoucího kandidáta považuje WHO látku AZD1222, nazývanou též oxfordská vakcína, kterou vyvinula firma AstraZeneca s vědci z britské Oxfordské univerzity a která je také ve třetí fázi testování. V Latinské Americe se ji chystají vyrábět Argentina, Mexiko a Brazílie, které už na její výrobu pro tento region podepsali smlouvu.

"Soberana je prvním vlastním kandidátem v Latinské Americe, první od země, která je chudá v ekonomických zdrojích, ale bohatá duchem," řekl ke kubánské vakcíně místní epidemiolog Vérez Bencomo, který vedl tým, jež vyvinul například kubánskou vakcínu proti hemofilové nákaze typu B.

Kuba patří v Latinské Americe k zemím relativně velmi málo postiženým pandemií covidu-19. Dosud se na Kubě, která má 11 milionů obyvatel, potvrdilo jen na 3680 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, z toho 91 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo. Tento měsíc ale zaznamenávají na Kubě výraznější denní nárůsty nakažených, a to zejména v její metropoli Havaně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NYT: Vědci nesouhlasili s aktualizovanými pokyny CDC k testování

18.09.2020 10:20 Aktualizované doporučení netestovat osoby bez příznaků covidu-19, které v srpnu na svých webových…

Pandemie může přinést "generaci karantény", varuje socioložka

18.09.2020 00:01 NÁZOR – Koronavirus zasáhl zdravotnictví a společnosti globálního jihu tvrději než zbytek světa,…

Výsledek voleb v USA podle Trumpa možná nebude nikdy jasný

17.09.2020 21:15 Americký prezident Donald Trump dnes vyhrotil své útoky na legitimitu nadcházejících prezidentských…

Trump čelí novému obvinění ze sexuálního obtěžování

17.09.2020 20:25 Bývalá modelka Amy Dorrisová obviňuje amerického prezidenta Donalda Trumpa, že ji před více než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama