Spojené státy zasáhl hlad "bezprecedentních rozměrů", varuje prestižní deník

NÁZOR - Nový koronavirus má za následek nárůst ohrožení Američanů nedostatkem potravin, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník upozorňuje, že množství charitativních skupin se snaží nasytit své spoluobčany, často štědře a kreativním způsobem, ani ty ale zřejmě nedokážou pokrýt ekonomický šok, který je již nyní ve Spojených státech dle některých ukazatelů třikrát silnější než během nejhorších fází velké recese.

Rozbíhá se hladová krize

Další koronavirová legislativa tak musí řešit rozbíhající se hladovou krizi, nabádá vlivný deník americký Kongres. Poukazuje, že nová data ukazují, že se naplňují úvodní predikce, že v důsledku pandemie by se ve Spojených státech mohl objevit hlad, který zasáhne především komunity etnických menšin.  

Nedostatek potravin hrozí domácnostem tehdy, kdy jim výpadek zdrojů omezuje či znesnadňuje přístup k dostatečnému množství jídla, uvádí washingtonský server. Odkazuje na nedávný průzkum think tanku Brookings Institution, který zjistil, že pětina amerických domácností se v tomto smyslu cítila na konci dubna ohrožena.

"Výhled pro malé děti je mimořádně znepokojivý," pokračuje editorial. Zdůrazňuje, že nedostatek potravin sužuje šokující 40,9 % amerických domácností matek samoživitelek s dětmi mladšími 12 let a výzkum zjistil, že právě tuto věkovou skupinu nyní ohrožuje nedostatek potravin v míře, která je v moderní historii Spojených států bezprecedentní.

Neblahé fyzické i psychické dopady dětského hladu mohou přetrvat dlouho po odeznění aktuální krize, varuje renomovaný deník. Vysvětluje, že nedostatek potravin přispívá k rozvoji stresu u dětí, který může negativně ovlivnit vývoj jejich mozku a zvyšuje riziko, že později budou trpět depresemi, úzkostmi a závislostmi.

Tyto dopady hrozí především u těch nejmenších dětí, přestože nedostatek potravin škodí v každém věku, poukazuje Washington Post. Dodává, že děti ve Spojených státech nyní čelí mnoha traumatům, které mohou být v době pandemie nevyhnutelné - ať již jde o zavřené školy či zhroucení sociální rutiny -, zatímco hlad nevyhnutelný není.

Záleží na politické vůli   

"Kongres podnikl v březnu množství protihladových kroků, včetně dočasného pozastavení určitých programových požadavků Doplňkového výživového pomocného programu (SNAP), které by byly během pandemie nepraktické," přiznává editorial. Podotýká, že SNAP poskytuje potravinovou pomoc zhruba 40 milionům nízkopříjmovým Američanů.

V Kongresu byl rovněž schválen program Pandemického přenosu elektronických benefitů (P-EBT), který má pomáhat rodinám postižených dětí nahrazovat dotované či bezplatné školní snídaně a obědy po dobu, kdy budou školy uzavřené, uvádí prestižní deník. Doplňuje, že většina amerických států již schválila zapojení se do tohoto programu, případně podnikla kroky tímto směrem, ačkoliv stále čelí administrativním potížím při snaze zajistit, že uvedený benefit se dostane ke všem potřebným.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podle washingtonského serveru šlo o dobrá úvodní opatření, ale rozsah hladu je nyní horší, než si mnozí dokázali představit, a proto by Kongres měl maximálně rozšířit program SNAP, alespoň o 15 %, podobně jako během velké recese z roce 2008 a navýšit minimální úroveň této pomoci.

Stejně tak by měl Kongres rozšířit platnost P-EBT na léto, respektive do doby, dokud uzavření škol bude narušovat přístup dětí k bezplatným snídaním a obědům, apeluje editorial. Za nejdůležitější ale označuje spojení této pomoci s ekonomickými ukazateli, jako je nezaměstnanost v jednotlivých oblastech, nikoliv se zdravotní situací, protože ekonomická krize zřejmě bude trvat déle než pandemie.    

"Pochmurný výhled hladové krize se silně vznáší nad celým světem, především v místech, kde nemusí být možné efektivně omezit sociální kontakty a zároveň se vyhnout hladovění," píše renomovaný deník. Deklaruje, že Spojené státy mají nástroje a politickou infrastrukturu, aby se takové ničivé volbě vyhnuly a záleží pouze na tom, zda k tomu najdou politickou vůli.  

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) chudoba Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy