NÁZOR - Pokusy předvídat kroky administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa se podobají někdejší sovětologii, jen přizpůsobené věku sociálních sítí, tvrdí profesor Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii se domnívá, že v Bílém domě nefunguje žádný formální rozhodovací proces.
Indicie dle trumpologie
Trump jedná impulzivně a intuitivně, často ovlivněn tím, s kým se naposledy setkal nebo co viděl v televizi Fox News, soudí profesor. Míní, že prezident vůbec nevyužívá rozsáhlého expertního aparátu, na který by se mohl obrátit, pokud by chtěl naslouchat.
Veřejnost - a dle četných náznaků i lidé uvnitř stávající administrativy - se snaží předvídat, co přijde, z Trumpových tweetů a stanovisek osob, které vypadají, že mají aktuální přízeň prezidenta, konstatuje Krugman. Pokládá tedy otázku, co pomyslná trumpologie naznačuje nyní.
"To, že Trump skutečně, skutečně chce ukončit velmi brzy uzavření ekonomiky," odpovídá si ekonom. Připomíná, že v pondělí šéf Bílého domu na Twitteru sdělil svůj předpoklad, že má pravomoc přehlasovat guvernéry jednotlivých amerických států, kteří zavádějí karanténní opatření.
Situace podle laureáta Nobelovy ceny naznačuje, že ve Spojených státech se může schylovat k ústavní krizi, protože výklad těchto pravomocí není jednoznačný. Navíc, Trumpův poradce pro ekonomické otázky Peter Navarro v rozhovoru pro deník New York Times prohlásil, že oslabená ekonomika může stát život více lidí než koronavirus, poukazuje Krugman.
Krugman sám se kloní k názoru, že mezi epidemiology existuje shoda na tom, že ve Spojených státech ještě zdaleka nenastal čas na úvahy o jakémkoliv rozvolňování opatření k omezení mezilidského kontaktu. "Karanténa napříč Americkou zřejmě narovnala křivku (počtu nakažených), což nám umožnilo - těsně - vyhnout se celkovému zahlcení zdravotnického systému," píše profesor.
Počet nových případů možná již kulminoval, ale není dobré polevit, pokud nejsme v pozici, kdy takový krok nevyvolá druhou vlnu pandemie, soudí ekonom. Deklaruje, že Spojené státy se tomuto bodu zatím nepřiblížily, a proto se ptá, odkud podobné návrhy přicházejí.
Nemoc miliardářů
"Vidím, že někteří lidé to líčí jako spor mezi epidemiology a ekonomy, ale to je naprosto chybné," pokračuje Krugman. Ujišťuje, že zkušení ekonomové si uvědomují, že jejich znalosti nejsou bezmezné, a uznávají a respektují experty z jiných oborů.
Nedávný průzkum mezi americkými ekonomy naopak zjistil, že jednomyslně podporují i velmi dlouhé omezení ekonomické aktivity, dokud se šíření nemoci covid-19 výrazně neomezí, zdůrazňuje nositel Nobelovy ceny. Deklaruje, že volání pro otevření ekonomiky tedy nepochází od ekonomů, ale od podivínů a kruhů blízkých Trumpovi.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Tito lidé, jako například zmíněný Peter Navarro či novinář Stephen Moore, kterého se Trump pokoušel dosadit do Rady americké centrální banky FED, se sice mohou označovat za ekonomy, ale lidé z oboru je považují za excentriky, vysvětluje profesor. Dodává, že druhou skupinu tvoří byznysmeni s blízkou vazbou na prezidenta, kteří trpí typickou nemocí miliardářů - předpokladem, že nejbohatší jsou také nejchytřejší, což platí o epidemiologii a dalších oblastech vyžadujících značné expertní znalosti.
Trump, který plánoval postavit svou kampaň na síle ekonomiky, si pochopitelně zoufale přeje, aby koronavirus zmizel, naznačuje Krugman. Skutečnost je podle něj ale taková, že Spojené státy by neměly zvažovat opětovné otevření ekonomiky, dokud dramaticky nesníží počet nakažených a podstatně rozšíří testovaní, aby šlo v případě hrozící druhé vlny nákazy promptně zasáhnout.
"Dobrou zprávou je, že mnoho guvernérů to zřejmě chápe a že Trump pravděpodobně nemůže přehlasovat jejich lepší úsudek," tvrdí ekonom. Za špatnou zprávu naopak označuje to, že guvernéři amerických států - kteří se celkově ukazují jako lepší, než se čekalo - nyní musejí bojovat na dvou frontách, se smrtící nemocí a zároveň s lídrem země, který dělá vše pro to, aby sabotoval jejich úsilí.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou
USA (Spojené státy americké) , Ekonomika , Paul Krugman (ekonom) , Donald Trump , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě