Spor mezi epidemiology a ekonomy? Nositel Nobelovy ceny vyvrací mýtus

NÁZOR - Pokusy předvídat kroky administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa se podobají někdejší sovětologii, jen přizpůsobené věku sociálních sítí, tvrdí profesor Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii se domnívá, že v Bílém domě nefunguje žádný formální rozhodovací proces.

Indicie dle trumpologie

Trump jedná impulzivně a intuitivně, často ovlivněn tím, s kým se naposledy setkal nebo co viděl v televizi Fox News, soudí profesor. Míní, že prezident vůbec nevyužívá rozsáhlého expertního aparátu, na který by se mohl obrátit, pokud by chtěl naslouchat.

Veřejnost - a dle četných náznaků i lidé uvnitř stávající administrativy - se snaží předvídat, co přijde, z Trumpových tweetů a stanovisek osob, které vypadají, že mají aktuální přízeň prezidenta, konstatuje Krugman. Pokládá tedy otázku, co pomyslná trumpologie naznačuje nyní.

"To, že Trump skutečně, skutečně chce ukončit velmi brzy uzavření ekonomiky," odpovídá si ekonom. Připomíná, že v pondělí šéf Bílého domu na Twitteru sdělil svůj předpoklad, že má pravomoc přehlasovat guvernéry jednotlivých amerických států, kteří zavádějí karanténní opatření.

Situace podle laureáta Nobelovy ceny naznačuje, že ve Spojených státech se může schylovat k ústavní krizi, protože výklad těchto pravomocí není jednoznačný. Navíc, Trumpův poradce pro ekonomické otázky Peter Navarro v rozhovoru pro deník New York Times prohlásil, že oslabená ekonomika může stát život více lidí než koronavirus, poukazuje Krugman.

Krugman sám se kloní k názoru, že mezi epidemiology existuje shoda na tom, že ve Spojených státech ještě zdaleka nenastal čas na úvahy o jakémkoliv rozvolňování opatření k omezení mezilidského kontaktu. "Karanténa napříč Americkou zřejmě narovnala křivku (počtu nakažených), což nám umožnilo - těsně - vyhnout se celkovému zahlcení zdravotnického systému," píše profesor.

Počet nových případů možná již kulminoval, ale není dobré polevit, pokud nejsme v pozici, kdy takový krok nevyvolá druhou vlnu pandemie, soudí ekonom. Deklaruje, že Spojené státy se tomuto bodu zatím nepřiblížily, a proto se ptá, odkud podobné návrhy přicházejí.

Nemoc miliardářů

"Vidím, že někteří lidé to líčí jako spor mezi epidemiology a ekonomy, ale to je naprosto chybné," pokračuje Krugman. Ujišťuje, že zkušení ekonomové si uvědomují, že jejich znalosti nejsou bezmezné, a uznávají a respektují experty z jiných oborů.

Nedávný průzkum mezi americkými ekonomy naopak zjistil, že jednomyslně podporují i velmi dlouhé omezení ekonomické aktivity, dokud se šíření nemoci covid-19 výrazně neomezí, zdůrazňuje nositel Nobelovy ceny. Deklaruje, že volání pro otevření ekonomiky tedy nepochází od ekonomů, ale od podivínů a kruhů blízkých Trumpovi.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Tito lidé, jako například zmíněný Peter Navarro či novinář Stephen Moore, kterého se Trump pokoušel dosadit do Rady americké centrální banky FED, se sice mohou označovat za ekonomy, ale lidé z oboru je považují za excentriky, vysvětluje profesor. Dodává, že druhou skupinu tvoří byznysmeni s blízkou vazbou na prezidenta, kteří trpí typickou nemocí miliardářů - předpokladem, že nejbohatší jsou také nejchytřejší, což platí o epidemiologii a dalších oblastech vyžadujících značné expertní znalosti.

Trump, který plánoval postavit svou kampaň na síle ekonomiky, si pochopitelně zoufale přeje, aby koronavirus zmizel, naznačuje Krugman. Skutečnost je podle něj ale taková, že Spojené státy by neměly zvažovat opětovné otevření ekonomiky, dokud dramaticky nesníží počet nakažených a podstatně rozšíří testovaní, aby šlo v případě hrozící druhé vlny nákazy promptně zasáhnout.

"Dobrou zprávou je, že mnoho guvernérů to zřejmě chápe a že Trump pravděpodobně nemůže přehlasovat jejich lepší úsudek," tvrdí ekonom. Za špatnou zprávu naopak označuje to, že guvernéři amerických států - kteří se celkově ukazují jako lepší, než se čekalo - nyní musejí bojovat na dvou frontách, se smrtící nemocí a zároveň s lídrem země, který dělá vše pro to, aby sabotoval jejich úsilí.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Ekonomika Paul Krugman (ekonom) Donald Trump Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy