NÁZOR - Světové ekonomiky, včetně té americké, obchází strašák, konstatuje v komentáři pro server National Interest ekonom Desmond Lachman. Analytik z think tanku American Enterprise Institute vysvětluje, že tím strašákem je druhá vlna koronavirové pandemie, která by mohla přijít ještě letos.
Pandemie neskončila
Tento strašák je o to znepokojivější, že americká administrativa radostně mluví o tom, že hospodářství Spojených států čeká silné zotavení z nejhorší recese za posledních 90 let ve tvaru V, uvádí analytik. Dodává, že není nutné být předním epidemiologem, abychom chápali, že pandemie zdaleka neskončila.
"Počty nových koronavirových případů ve světě nyní stoupají nejrychlejším tempem od začátku pandemie," pokračuje ekonom. Podotýká, že například jednadvacet amerických států, včetně Kalifornie, Texasu a Floridy, zažívá znepokojivý nárůst míry nakažených a také v Číně, kde měla pandemii zkrotit drakonická opatření, se objevují nové případy.
Je sotva povzbudivé, že mnozí epidemiologové varují, že přehnaně rychlé a špatně připravené uvolňování karantény přináší riziko zvýšení počtu nakažených, konstatuje Lachman. Útěchou podle něj není ani vzestup velkých politických demonstrací a shromáždění, kde běžně dochází k porušování dodržování patřičného odstupu.
Podle analytika je tak sotva přehnané tvrdit, že druhá vlna pandemie by byla vážným ohrožením výhledu na silné oživení ekonomik, včetně té americké.
"I kdyby druhá vlna nevedla k další ekonomicky rozvratné karanténě, bude mít ničivé dopady na klíčové a zranitelné sektory naší na služby orientované ekonomiky," vysvětluje ekonom. Poukazuje, že pokud by přišla druhá vlna, lidé by s ohledem na vzdálený výhled dostupné vakcíny méně cestovali, pobývali v hotelích, jedli v restauracích a účastnili se konferencí a sportovních událostí.
Pravděpodobný přechod na online výuku na vysokých školách by také zničil ekonomiku mnoha univerzitních měst, upozorňuje Lachman. Dodává, že jedním z dopadů první vlny pandemie bylo urychlení dlouhodobého trendu, který se projevoval například v silně digitalizované americké ekonomice - permanentní práce z domova -, přičemž druhá vlna by jej pouze posílila.
Analytik klade otázku, zda za situace, kdy tolik lidí nakupuje online, skutečně potřebujeme tolik nákupních center a zda při takové míře práce z domova nepřijdeme o obchodní příležitosti, což bude brzdit jakýkoliv zárodek zotavení a pošle ke dnu realitní společnosti.
Můžeme se pouze modlit
Druhá vlna pandemie na světové úrovni by také zvýšila šance, že americkou ekonomiku zasáhne vnější šok, uvádí Lachman. Zmiňuje možnost narušení globálních dodavatelských řetězců, na kterých závisí velká část amerického výrobního sektoru.
Za ještě vážnější hrozbu pro americké hospodářství označuje ekonom možnou velkou krizi na rozvíjejících se trzích v Asii a latinské Americe, která může být větší, než se zpočátku zdálo, stejně jako novou dluhovou krizi v Evropě.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Ekonomiky rozvíjejících se trhů, které se již nyní potýkají s obří ekonomickou bouří klesajících mezinárodních cen komodit, obratem toku kapitálu a slabou vnější poptávkou, by dostaly další ránu," pokračuje Lachman. Obává se, že to by mohlo vyústit ve vážnou vlnu bankrotů těchto trhů, což by mělo potenciál otřást samotným jádrem amerického a světového finančního systému.
Druhá vlna pandemie, která by prohloubila již tak hlubokou recesi, je to poslední, co potřebují silně zadlužené jihoevropské země jako Itálie, jejichž veřejné finance by se v takovém případě vydaly ještě neudržitelnějším směrem, varuje ekonom. Připomíná, že italská ekonomika je desetkrát větší než řecká, což ukazuje, jak závažné dopady může mít italská dluhová krize i pro americkou ekonomiku.
"Musíme se modlit, že Trumpova administrativa nevěří svým radostným slovům, že americká ekonomika směřuje k oživení ve tvarů V," deklaruje analytik. Pak by podle něj šlo doufat, že administrativa chystá krizový plán pro případ, že se ekonomické zotavení zadrhne, pokud nás ještě letos čeká druhá vlna pandemie.
Související
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
USA (Spojené státy americké) , Ekonomická krize , Ekonomika , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák