Sdružení zpravodajů Bílého domu (WHCA) odsoudilo falešné video, které se promítalo v Miami na politické konferenci organizované stoupenci prezidenta Donalda Trumpa. Materiál je koncipován jako parodie, v níž Trump útočí na své odpůrce a zástupce médií, která podle něj produkují lživé zpravodajství.
Mezi napadenými je zesnulý republikánský senátor John McCain, bývalí prezidenti Bill Clinton a Barack Obama a novináři stanic CNN, BBC, PBS, NBC nebo listu The Washington Post a serveru Politico.
Macabre Video of Fake Trump Shooting Media and Critics Is Shown at His Resort https://t.co/sWfWBUEGu1
— WHCA (@whca) October 14, 2019
Předseda WHCA Jonathan Karl v prohlášení napsal, že jeho organizace je obsahem videa zděšena. "Všichni Američané by měli odsoudit líčení násilí zaměřené proti novinářům a prezidentovým politickým oponentům. Už dříve jsme prezidentovi sdělili, že jeho výroky mohou vyprovokovat násilí. Teď vyzýváme jeho a všechny, kdo jsou spojení s touto konferencí, aby toto video odsoudili a potvrdili, že násilí nemá v naší společnosti místo," stojí v textu.
Agentura Reuters dnes připomněla, že Trump ve své kampani za znovuzvolení opakovaně označil média za nepřátele národa. Trumpovy verbální útoky na média loni odsoudil i zvláštní zmocněnec OSN pro svobodu názorů a vyjadřování. S prezidentovou rétorikou někteří spojovali i loňské krveprolití v redakci novin Capital Gazette ve státě Maryland, kde muž, který měl s listem kdysi spory, zastřelil pět lidí.
Na video upozornil list The New York Times, podle něhož materiál obsahoval také logo Trumpovy kampaně pro volby 2020. Její mluvčí Tim Murtaugh ale listu řekl, že Trumpova kampaň tvůrcem videa není a před násilím nezavírá oči.
Trumpův smyšlený útok na klipu, který obsahuje zeditované scény z komedie Kingsman: Tajná služba, je zaměřen na "vyznavače víry lživých zpráv".
Pořadatelem konference v Miami byla organizace American Priority, která se od videa distancovala. Na twitteru oznámila, že o materiálu neví a neschválila ho. "Dověděli jsme se, že bylo promítáno nepovolené video," stojí v tweetu, podle nějž byl klip k vidění ve "vedlejší místnosti".
#AMPFest19 official statement on unauthorized video. pic.twitter.com/w6zzhZ4Lje
— American Priority Conference (@AmericanP2019) October 14, 2019
Mezi řečníky konference měli být Trumpův syn Donald Trump mladší i bývalá prezidentova mluvčí Sarah Sandersová, podle newyorského listu ale nikdo z nich o videu neví.
Související
Trumpovo sdělení se nemění. Češi mají falešný pocit bezpečí, uvedl Pavel
Dodržujte zásady fair play, vyzvala EU Trumpa po červené kartě USA
Donald Trump , Prezident USA , USA (Spojené státy americké) , novináři , CNN , The New York Times
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Trumpovo sdělení se nemění. Češi mají falešný pocit bezpečí, uvedl Pavel
před 1 hodinou
Le Penová je vinna, dostala náramek. Ve volbách ale kandidovat může
před 2 hodinami
Ministerstvo pro místní rozvoj zasáhlo náhlé úmrtí náměstka ministryně
před 3 hodinami
Další čínská provokace. Japonci nařkli Peking z porušování mezinárodního práva
před 3 hodinami
Začala výluka na hlavním železničním koridoru. Cestující musí počítat se zpožděním
před 4 hodinami
Suché a větrné počasí znepokojuje meteorology. Platí staronová výstraha
před 5 hodinami
Zelenskyj jede na summit NATO s jasným úkolem. Měl by se i setkat s Trumpem
před 6 hodinami
Češi havarovali v Rakousku při návratu z dovolené. Zasahoval vrtulník
před 6 hodinami
Pavel naznačil, jaký bude jeho program na summitu NATO
před 7 hodinami
Zemřel uznávaný psycholog a manželský poradce Petr Šmolka
před 8 hodinami
Babiš a spol. odlétají na summit. Macinka popřál Pavlovi, ať si to užije
před 9 hodinami
Tropické počasí si vzalo pauzu. Kdy se vrátí vedra?
včera
Evropa čelí dalším rozmarům počasí: Po vlně veder vypukly rozsáhlé lesní požáry
včera
Teheránem prošel smuteční průvod za Chameneího. Na pohřeb dorazily miliony lidí
včera
Dodržujte zásady fair play, vyzvala EU Trumpa po červené kartě USA
včera
Červená karta pro nejlepšího hráče USA se Trumpovi nelíbí. Chce, aby to FIFA prošetřila
včera
Britové vyslali stíhačky k ruskému letadlu. Otravovalo letadlovou loď
včera
Norská pohádka na fotbalovém MS pokračuje. Po přestřelce na Aztéce postupují Angličané
včera
Princ Harry měl možnost přespat v Buckinghamském paláci. Vše končí sporem
včera
Maroko přehrálo Kanadu, Francie přešla přes Paraguay. Řeší se výkony sudích
Fotbalové mistrovství světa v zámoří má za sebou první dvě osmifinálová utkání, ze kterých vzešla úvodní čtvrtfinálová dvojice. V prvním se jeden ze spolupořadatelů šampionátu Kanada střetla s ambiciózním africkým celkem Maroka. Přestože to byli Kanaďané, kteří měli po většinu zápasu více ze hry, nakonec to byli Maročané, kteří ve druhém poločasu ukázali, že mají větší kvalitu a dospěli k jasné výhře 3:0. Druhý osmifinálový duel mezi Paraguayí a Francií nabídl ještě ostřejší střetnutí, ale zatímco v prvním zápase se anglický sudí Oliver nebál rozdávat žluté karty jak na běžícím pásu, až to bylo možná někdy na škodu, v tom druhém jako by si karty uzbecký sudí Tantašev zapomněl někde v šatně. Jakkoli celý nejvíce faulující tým tohoto turnaje Paraguay hrála opravdu ošklivý, provokativní, ostrý fotbal, k překvapení všech z toho vyšla bez karty. Francie všechno ale přebila a zaslouženě postoupila do čtvrtfinále, když jediný gól zápasu vstřelil z penalty Mbappé.
Zdroj: David Holub