Trump omilostnil 15 spojenců. Mezi nimi exporadce a zabijáky civilistů v Iráku

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek udělil milost 15 lidem a dalším pěti zmírnil jejich tresty. Omilostněn byl bývalý prezidentův poradce pro zahraniční politiku George Papadopoulos odsouzený v kauze ruského vměšování do voleb nebo dva někdejší republikánští zákonodárci, kteří patřili mezi první Trumpovy podporovatele na politické scéně.

Podle agentury AP vývoj ukazuje, jak končící prezident používá své postavení k odměňování věrných stoupenců a k rušení verdiktů, které považuje za plody zaujatosti vůči své osobě.

Kontroverzní milosti v podání odcházejícího šéfa Bílého domu nejsou nutně ničím novým. Přesto deník The New York Times (NYT) nejčerstvější využití prezidentských pravomocí hodnotí jako troufalé, přičemž podotýká, že Trump stále veřejně neakceptoval, že 20. ledna úřad opustí. Mezi omilostněnými jsou i čtyři někdejší členové soukromé ochranky Blackwater odsouzení ve spojitosti se zabíjením civilistů v Iráku.

"Ze 45 (milostí), které Donald Trump ke dnešnímu dni udělil, 40 ze 45, tedy 88 procent, bylo spojených buďto s některým z jeho spojenců, s někým, kdo k němu měl mimořádný přístup, nebo byly spojené s něčím, co jemu osobně politicky pomáhalo," řekl reportér NYT Michael Schmidt.

This is based on figures tabulated by @jacklgoldsmith https://t.co/AAHy3bbAXm

— Michael S. Schmidt (@nytmike) December 23, 2020

Papadopoulos působil před volbami roku 2016 jako poradce Trumpovy kampaně a následně se stal prvním bývalým členem Trumpova týmu zatčeným v rámci vyšetřování snah Ruska ovlivnit prezidentské hlasování. V říjnu 2017 agentům Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) přiznal, že jim lhal o načasování podezřelých schůzek před volbami. Soud následně Papadopoulosovi uložil 14 dní vězení a pokutu 9500 dolarů (211.000 korun). Z vězení byl propuštěn po 12 dnech.

Loni v březnu své přiznání odvolal v knize, v níž popisuje, jak se stal "obětí spiklenců proti prezidentu Donaldu Trumpovi". Tomu v noci poděkoval na twitteru.

Thank you, Mr. President!!! This means the world to me and my family!

— George Papadopoulos (@GeorgePapa19) December 23, 2020

Ještě před Papadopoulosem byl v návaznosti na pátrání zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera odsouzen nizozemský právník Alex van der Zwaan, kterého dnes Trump rovněž omilostnil. Advokát strávil 30 dní ve vězení a zaplatil pokutu 20.000 dolarů (433.000 korun) za to, že lhal o svých kontaktem s členem někdejšího Trumpova volebního štábu.

"Dnešní milost pomůže napravit újmu, kterou Muellerův tým způsobil tolika lidem," uvedl v prohlášení Bílý dům. Trump vyšetřování ruského vlivu na předchozí volby dlouhodobě označuje za hon na čarodějnice. Téměř dva roky trvající operace vedla k desítkám obvinění, Mueller však nakonec otázku možného spiknutí Trumpova štábu s Rusy nechal otevřenou.

Za lhaní FBI o kontaktech v období voleb roku 2016 byl odsouzen i bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn, kterého Trump omilostnil minulý měsíc. Americká média ihned soudila, že to bude jen první z mnoha milostí, které současný prezident před koncem mandátu udělí. I po úterku, kdy do inaugurace Joea Bidena zbývají čtyři týdny, se čekají další.

Na Trumpově předvánočním seznamu se ocitli i tři bývalí republikánští zákonodárci. Milost dostali Duncan Hunter, odsouzený za korupci, a Chris Collins, odsouzený za finanční podvody a zneužívání obchodních informací. Bývalý kongresman Steve Stockman je pak jedním z pěti lidí, kterým byly tresty částečně či úplně odpuštěny.

Collins byl podle AP prvním členem Kongresu, který podpořil Trumpovu kandidaturu do prezidentské funkce. Mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová uvedla, že milosti pro Collinse a Huntera přišly po výzvách "mnoha členů Kongresu".

Dalšími omilostněnými jsou bývalí vojáci Nicholas Slatten, Paul Slough, Evan Liberty a Dustin Heard, kteří byli shledáni vinnými ze zmasakrování iráckých civilistů při práci pro soukromou ochranku Blackwater. Obžalováni byli za zabití 14 lidí na náměstí v Bagdádu v roce 2007 a odsuzující verdikt přišel před šesti lety. Slatten dostal doživotí, jeho tři kolegové si odpykávali tresty od 12 do 15 let.

Podle NYT mají případy někdejších pracovníků Blackwater přímé vazby na dva Trumpovy věrné spojence: bývalého šéfa Blackwater Erika Prince a jeho sestru Betsy DeVosovou, která je americkou ministryní školství. Deník uvádí, že mnohé z nově ohlášených justičních intervencí podle všeho obešly tradiční kontrolní proces ministerstva spravedlnosti.

Související

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.
Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

Více souvisejících

Donald Trump Prezident USA milost prezidenta George Papadopoulos USA (Spojené státy americké) Robert Mueller (exšéf FBI)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

Zdroj: Komerční článek

Další zprávy