Trump podle lékaře nehlásil příznaky, média evidují další nákazy

Americký prezident Donald Trump po klidné noci v Bílém domě nehlásí žádné příznaky covidu-19. Uvedl to dnes jeho lékař Sean Conley, který stav šéfa Bílého domu hodnotí jako velice dobrý. Trump předtím prostřednictvím twitteru avizoval, že se za devět dní hodlá zúčastnit plánované druhé debaty se svým volebním vyzyvatelem Joem Bidenem.

Donald Trump
doporučujeme

Zprávy přicházely necelý den poté, co se Trump po třídenním pobytu v nemocnici za Washingtonem vrátil zpět do Bílého domu. Kvůli problémům s covidem-19 nadále bral lék remdesivir, v uplynulých dnech mu lékařský tým podával i dodatečný kyslík a kortikosteroid dexametazon. Hlavní lékař Bílého domu Conley na pondělní tiskové konferenci uvedl, že prezident možná ještě nemá nad nemocí vyhráno.

"Prezidentův tým lékařů se s ním dnes ráno setkal v rezidenci. Měl pokojnou první noc v domácím prostředí a dnes nehlásí žádné symptomy. (...) Celkově se mu nadále daří velice dobře," doplňuje Conley v novém prohlášení, které hovoří i o "stabilních" základních fyziologických funkcích hlavy státu.

Kdy se bude moci 74letý Trump naplno vrátit ke kampani, však není ani 28 dní před hlavním termínem prezidentských voleb jasné. Na twitteru dnes uvedl, že se cítí "skvěle" a že stoupenci jej "brzy" opět uvidí na předvolebních akcích. "Těším se na debatu, která se uskuteční ve čtvrtek 15. října večer v Miami. Bude to skvělé!" oznámil v pozdějším tweetu.

Zástupci Bílého domu uvádí, že prezidentův zdravotní stav se neustále zlepšuje, odborníci ale podle deníku The New York Times (NYT) varují, že průběh covidu-19 může být u člověka v tak vysokém věku a s nadváhou nepředvídatelný. Od ohlášení jeho pozitivního testu na koronavirus ještě neuplynulo ani pět dní.

Prezidentský kandidát Demokratické strany Joe Biden se nechal slyšet, že pokud zdravotničtí profesionálové takový postup uznají za bezpečný, pak pro něj příští týden účast v televizním duelu nebude problémem. Biden měl před první konfrontací na Trumpa stabilní náskok v celostátních průzkumech preferencí a po debatě si pozici papírového favorita voleb ještě upevňuje. Několik průzkumů z posledních dní ukazuje Bidenovo vedení o deset a více procentních bodů.

Trumpův tábor se tak potýká se zdravotními i politickými problémy. Kromě samotného prezidenta měli v posledních dnech pozitivní test na koronavirus i jeho manželka Melania, jeho mluvčí Kayleigh McEnanyová či šéf jeho volebního štábu Bill Stepien. U viceprezidenta Mikea Pence ani u Trumpových dětí se infekce nepotvrdila.

Američtí novináři postupně dostávají informace také o nákazách mezi níže postavenými pracovníky Bílého domu. Vícero médií dnes informovalo o pozitivních testech u dvou prezidentových asistentů, kteří jsou zároveň příslušníky ozbrojených sil. Podle starší zprávy deníku NYT byl koronavirus odhalen i u dvou členů úklidového týmu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V jižní Kalifornii muselo kvůli požáru domovy opustit 60 tisíc lidí

26.10.2020 21:08 Šedesát tisíc obyvatel jižní Kalifornie muselo dnes kvůli rozsáhlému požáru opustit své domovy.…

Trump odmítl, že by vzdal boj s pandemií, pak kritizoval média

26.10.2020 19:58 Americký prezident Donald Trump dnes odmítl, že by vzdal boj s pandemií covidu-19. Z toho jej na…

Trump už chystá oslavu na počest soudkyně Coneyové Barrettové

26.10.2020 18:25 Americký prezident Donald Trump chystá v Bílém domě oslavu na počest Amy Coneyové Barrettové,…

O volby v USA je velký zájem. Předčasného hlasování už využilo víc lidí…

26.10.2020 17:22 Aktualizováno V prezidentských volbách v USA již odevzdalo hlasy víc lidí, než kolik hlasovalo předčasně ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama