Trump podle lékaře nehlásil příznaky, média evidují další nákazy

Americký prezident Donald Trump po klidné noci v Bílém domě nehlásí žádné příznaky covidu-19. Uvedl to dnes jeho lékař Sean Conley, který stav šéfa Bílého domu hodnotí jako velice dobrý. Trump předtím prostřednictvím twitteru avizoval, že se za devět dní hodlá zúčastnit plánované druhé debaty se svým volebním vyzyvatelem Joem Bidenem.

Donald Trump

Zprávy přicházely necelý den poté, co se Trump po třídenním pobytu v nemocnici za Washingtonem vrátil zpět do Bílého domu. Kvůli problémům s covidem-19 nadále bral lék remdesivir, v uplynulých dnech mu lékařský tým podával i dodatečný kyslík a kortikosteroid dexametazon. Hlavní lékař Bílého domu Conley na pondělní tiskové konferenci uvedl, že prezident možná ještě nemá nad nemocí vyhráno.

"Prezidentův tým lékařů se s ním dnes ráno setkal v rezidenci. Měl pokojnou první noc v domácím prostředí a dnes nehlásí žádné symptomy. (...) Celkově se mu nadále daří velice dobře," doplňuje Conley v novém prohlášení, které hovoří i o "stabilních" základních fyziologických funkcích hlavy státu.

Kdy se bude moci 74letý Trump naplno vrátit ke kampani, však není ani 28 dní před hlavním termínem prezidentských voleb jasné. Na twitteru dnes uvedl, že se cítí "skvěle" a že stoupenci jej "brzy" opět uvidí na předvolebních akcích. "Těším se na debatu, která se uskuteční ve čtvrtek 15. října večer v Miami. Bude to skvělé!" oznámil v pozdějším tweetu.

Zástupci Bílého domu uvádí, že prezidentův zdravotní stav se neustále zlepšuje, odborníci ale podle deníku The New York Times (NYT) varují, že průběh covidu-19 může být u člověka v tak vysokém věku a s nadváhou nepředvídatelný. Od ohlášení jeho pozitivního testu na koronavirus ještě neuplynulo ani pět dní.

Prezidentský kandidát Demokratické strany Joe Biden se nechal slyšet, že pokud zdravotničtí profesionálové takový postup uznají za bezpečný, pak pro něj příští týden účast v televizním duelu nebude problémem. Biden měl před první konfrontací na Trumpa stabilní náskok v celostátních průzkumech preferencí a po debatě si pozici papírového favorita voleb ještě upevňuje. Několik průzkumů z posledních dní ukazuje Bidenovo vedení o deset a více procentních bodů.

Trumpův tábor se tak potýká se zdravotními i politickými problémy. Kromě samotného prezidenta měli v posledních dnech pozitivní test na koronavirus i jeho manželka Melania, jeho mluvčí Kayleigh McEnanyová či šéf jeho volebního štábu Bill Stepien. U viceprezidenta Mikea Pence ani u Trumpových dětí se infekce nepotvrdila.

Američtí novináři postupně dostávají informace také o nákazách mezi níže postavenými pracovníky Bílého domu. Vícero médií dnes informovalo o pozitivních testech u dvou prezidentových asistentů, kteří jsou zároveň příslušníky ozbrojených sil. Podle starší zprávy deníku NYT byl koronavirus odhalen i u dvou členů úklidového týmu.

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Související:

Právě se děje

reklama